اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

در آستانه دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی برگزار می‌شود

«روایت حبیب» در 10 استان کشور

«روایت حبیب» در 10 استان کشور
شیما جهانبخش

کاروان هنری «روایت حبیب» در دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی در 10 استان کشور به اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری متنوع می‌پردازد.

«مجتبی اسدی»، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کرمان با اعلام اینکه ویژه برنامه دومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از ۱۱ آذر ماه به مدت یک ماه در ۱۰ استان برگزار می‌شود به «ایران» گفت: ویژه برنامه «کاروان هنری روایت حبیب» از 11 آذر تا 13 دی ماه در استان‌های کرمان، اصفهان، زنجان، کردستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان وبلوچستان، مشهد و تهران برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این رویداد فرهنگی و هنری به همت بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سپهبد قاسم سلیمانی (مکتب حاج قاسم) و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، ادامه داد: فعالیت این کاروان هنری تا روز ۱۳ دی با برپایی نمایشگاه و اجرای برنامه‌هایی در قالب شب خاطره، شعرخوانی، سرود و موسیقی، نمایش فیلم و انیمیشن، اجرای تئاتر، نقالی و پرده‌خوانی، حماسه‌خوانی، رونمایی کتاب و برپایی نمایشگاه عکس و آثار تجسمی نقالی و پرده‌خوانی، نمایش و خاطره‌گویی مادران شهید ادامه خواهد داشت. همچنین با تلاش مجموعه رسانه‌ای‌ حوزه هنری از برنامه‌های اجرا شده در تمام استان‌ها تصاویری تهیه و در هفته منتهی به شهادت این سردار والامقام از رسانه ملی ‌پخش خواهد شد.

اسدی خاطرنشان کرد: در اولین مراسم سالگرد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تلاش کردیم ابعاد شخصیت و زندگی ایشان را با روایتگری همرزمان شهید به جوانان معرفی کنیم. اما در سالگرد دوم برنامه‌ریزی شده تا با زبان هنر به این مسائل پرداخته شود. در واقع خود ایشان اهل هنر بودند، بنابراین امسال پرداختن به شخصیت ایشان به شکل هنری مدنظر است.

وی با تأکید بر اینکه از ظرفیت‌های استانی و ملی برای اجرای برنامه در شهرها و استان‌های مختلف کشورمان بهره می‌بریم، اظهار داشت: با توجه به تجربه‌ای که از سال گذشته داریم، امسال فعالیت‌هایمان را زودتر و با شکلی جدید شروع کردیم تا کارها از بعد تولیدی به بعد میدانی تغییر ماهیت پیدا کرده و به سمت مردمی شدن برود. در این راستا کاروان هنری روایت حبیب با همراهی نزدیک به ۵۰ نفر با برگزاری ویژه برنامه‌هایی مانند سرود، نمایش، برپایی نمایشگاه‌های عکس و پوستر و نقالی در سراسر کرمان‌ و 9 استان دیگر، خاطرات سردار شهید سلیمانی را برای نسل جدید روایت می‌کند.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کرمان افزود: افتتاحیه این ویژه برنامه در کرمان خواهد بود و درخواست داده‌ایم تا مراسم اختتامیه‌ در حسینیه امام خمینی(ره) و در محضر رهبری برگزار شود. البته این مسأله هنوز قطعی نشده و در صورت تأیید نهایی به اطلاع عموم خواهد رسید.

تشکیل کمیته مردمی ستاد دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی

«حجت‌الاسلام غلامحسین حقانی»، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان هم در گفت‌و‌گو با «ایران» از تشکیل کمیته مردمی ستاد دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی خبر داد و اظهار داشت: سه‌ویژه برنامه به مناسبت دومین سالگرد این شهید در شهرهای کرمان، گلباف و رابر برگزار می‌شود. در اصل راهبرد تمام این برنامه‌ها تدوین نقش امام راحل در ترتیب فرزندان شجاع و ولایتمداری چون سردار سلیمانی و هدایت راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیروزی‌های گسترده جبهه مقاومت است.

وی با تأکید بر اینکه حاج قاسم هم قبل و هم بعد از شهادت، عامل وحدت بودند، افزود: تشکل‌های مذهبی در نخستین سالگرد ایشان برنامه مناسبی را اجرا کردند؛ امسال هم با هم‌افزایی بیشتر تمام این تشکل‌ها و گروه‌های مختلف مردمی پای کار هستند و برای اجرای این مراسم اعلام آمادگی کرده‌اند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه تعداد زیادی از هیأت‌های مذهبی از استان‌های دیگر نیز درخواست راه‌اندازی موکب در کرمان برای اسکان و پذیرایی زائران داده‌اند، گفت: اسکان زائران حاج قاسم در ایام سالگرد شهید سلیمانی در حسینیه‌ها و تکایا انجام می‌شود.

کپی