اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

موش‌های جهش‌یافته میزبان‌های جدید کروناویروس !

موش‌های جهش‌یافته میزبان‌های جدید کروناویروس !
آرزوکیهان

دانشمندان اعلام کردند ویروس جهش‌یافته اومیکرون در بدن یک جونده مثل موش جهش ‌پیدا کرده و در چرخه حیات خود، دوباره به بدن انسان بازگشته است.

به گزارش ایران‌آنلاین به نقل از ساینس،‌ به عقیده محققان ویروس کرونا که اکنون با "اومیکرون " مردم جهان را درگیر خود کرده است پس از ناپدید شدن نسخه اول آن در سال 2020 میلادی دوباره در بدن یک جونده جهش یافته و مجدد به بدن انسان منتقل شده است.
ویروس کرونا تاکنون دهها جهش داشته تا چرخه تکاملی خود را طی کرده و به موجودیت خود ادامه دهد.

اکنون منشاء اسرارآمیز سویه به شدت جهش یافته در آفریقای جنوبی باعث حیرت کارشناسان بهداشتی شده اما یک دانشمند ادعا کرده است این ویروس در جوندگان تکامل یافته و دوباره به بدن انسان منتقل شده است.

اومیکرون به تنهایی 32 جهش در پروتئین سنبله خود دارد که تقریبا 5 برابر بیشتر از دلتا است و این نگرانی وجود دارد که ماهیت بسیار متفاوت آن می تواند این ویروس را قابل انتقال تر کند و دیگر اینکه واکسن ها در مقابل عفونت این ویروس ضعیف تر عمل کنند.

پروفسور"کریستین اندرسن"، ایمونولوژیست مؤسسه تحقیقاتی اسکریپس در کالیفرنیا، این نظریه را مطرح کرده است که ویروسی که تبدیل به Omicron می شود، ممکن است در جوندگان - که به عنوان ناقلان ویروس کرونا شناخته می شوند - تکامل یافته باشد، پس از اینکه این جونده با  یک انسان آلوده به ویروس در ارتباط بوده است.

وی بیان کرد این تئوری توضیح می دهد که چرا ویروس از شاخه تکاملی خود جدا شد و در مقطعی در سال 2020 "ناپدید" شد و با جهش های بسیار غیرمعمولی که بسیاری از آنها قبلاً دیده نشده بودند دوباره وارد جمعیت انسانی شده است.
آمارها نشان میدهد تاکنون حدود 59 مورد از Omicron در بریتانیا تایید شده است.

پروفسور "اندرسن "این نظریه را بر اساس این واقعیت استوار کرد؛ در حالی که Omicron از سایر انواع کووید در اواسط سال گذشته فاصله گرفته، نمونه‌برداری ژنومی نشان داد که در ماه اکتبر سال جاری در افراد شروع به گردش کرد. آنچه در بین این دو دوره اتفاق افتاد، رمز و راز آن چیزی است که Omicron را بسیار متفاوت کرده است؛ جهشی متفاوت در میان موش ها وهمسترها.


منشاء اولیه و انتقال ویروس

در نظریه اصلی انتقال ویروس بیماری ابتدا در خفاش ها ظاهر شده و سپس به انسان منتقل شده است و از آن زمان ویروس در راسوی های مزارع خز در دانمارک رشد سریعی داشته و توسعه یافته است.

در گزارشی جدید روشن شد ویروس کرونا در گوزن های کانادایی نیز دیده شده است.

پروفسور "دیوید لیورمور"‌میکروبیولوژیست دانشگاه آنگلیا در این باره گفت:‌ اومیکرون فاصله زیادی با اجداد خود دارد و ترکیبی غیر عادی از تغییرات متعدد را می توان در آن مشاهده کرد. به احتمال زیاد تحت فشار انتخابی قوی مسیر خود را در بدن یک بیمار مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی مزمن ادامه داده است. این افراد می توانند تا هر اندازه که دوست دارند از ویروس مدل سازی کنند و تشخیص میزان عفونی بودن ویروس در این مرحله دشوار سازند.


وی افزود : عفونت های طولانی در افرادی با نقص ایمنی بالا از جمله گیرندگان پیوند اندام ، بیماران سرطانی و افرادی که تحت درمان داروهای سرکوبگر ایمنی برای بیماری های خود ایمنی هستند دیده می شود و باعث جهش ویروس به شکلی که بیماری را با سرعت بالا انتقال داده و از سیستم ایمنی افراد فرار کند تبدیل خواهد کرد.


عملکرد ویروس در آفریقا


یک مقام بهداشتی در آفریقای جنوبی در ژوهانسبورگ بیان کرد تنها 8 روز پس از رویت اولین مورد از ویروس اکنون 75 درصد از موارد ابتلا را در این کشور مشاهده کرده ایم.

پروفسور "آن فو گوتبرگ" میکروبیولوژیست در آژانس سلامت ملی آفریقای جنوبی در کنفرانس سازمان بهداشت جهانی بیان کرد ۵ استان از 9 استان این کشور وجود اومیکرون را تائید کرده اند. هم اکنون میزان بستری از بیماری در بیمارستان ها دو برابر شده است.

تاکنون گزارش های متناقضی از عملکرد ویروس در رسانه های خبری منتشر شده است برخی آن را هم سطح دلتا دانسته و بعضی از محققان آن را بسیار خطرناک تر از دلتا  عنوان کرده اند اما آنچه که می توان گفت این است که با وجود گذشت دو هفته نمی توان به طور قطعی در ارتباط با عملکرد ویروس و میزان خطرش نظری قطعی داد.

آفریقای جنوبی دیروز در گزارشی اعلام کرد سویه جدید حداقل دو و نیم برابر بیشتر از همه انواع دیگر در آلوده کردن مجدد افراد تاثیر گذار است.
در حالی که عفونی بودن Omicron غیرقابل تردید به نظر می رسد اینکه چقدر می تواند از واکسن ها فرار کند و شدت بیماری که می تواند در بدن بیمار ایجاد کند هنوز دقیق نیست.
کارشناسان بهداشت عمومی در آفریقای جنوبی و سازمان جهانی بهداشت تاکید کرده‌اند موارد یافت شده ویروس خفیف بوده و علیرغم کمبود اطلاعات، واکسن‌ها همچنان باید در برابر این سویه بسیار مؤثر باشند اما هنوز هم تناقض گویی های در این ارتباط وجود دارد.

 

 

 

 

کپی