اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
به بهانه 13 آذر سالروز درگذشت استاد جلال‌الدین تاج اصفهانی

کیمیاگر آواز

کیمیاگر آواز
علیرضا افتخاری خواننده موسیقی ایران

آنچه در امور زندگی استادم روانشاد جلال‌الدین تاج اصفهانی جاری بوده، عشق و علاقه به مردم بود که با صدای آسمانی و روح لطیف و شخصیتی مخلص و درویش‌مسلک به گوش مردم و عاشقانش رسانده است.

 این صدای آسمانی به همه ما بخصوص شاگردان ایشان یا بهتر بگویم بنده به امانت نهاده و موجب شده، در زمان جوانی که در آرزوی خواننده شدن بودم و بعد از آن، به لطف و عشق به عنوان یک شاگرد کوچک آواز مسئولیت خطیرم در آوازخوانی برای دل‌های عاشق مردم عزیزم بهره ببرم و از نوای دلنشین و فضای روحانی استادم جلال‌الدین تاج اصفهانی غافل نبودم و
ای عزیزان امروز آن خوش‌آوایی‌ها که مونس تنهایی و مرهم لحظه‌های درد و رنجم بود.

۱۳ آذر را سعادتی می‌بینم که سلامی و درودی هرچند کوچک از نزدیک یا دور با خضوع و صمیمیت قلبی فراوان به خدمت استادم روانشاد تاج اصفهانی برسانم و همچنین درود بر دوستان عزیزم که با جان و دل و صمیمیت قلبی بابت عمری تلاش و همت عالی استاد تاج سپاسگزاری می‌کنند و همچنین عرض ادبی می‌کنم خدمت خانواده گرانقدر استاد جلال‌الدین تاج اصفهانی که همیشه به یادشان هستم و خواهم بود و اگر زنده باشم و عمری باقی باشد همیشه به یاد خاطره‌هایی که به لحظه‌های زندگی‌ام گره خورده است، خواهم خواند.

سخن گفتن از تاج اصفهانی به همین چند سطر خلاصه نمی‌شود و باید سطرها نوشت، یگانه مردی که در هنر آوازی ایران بسیار تأثیرگذار بود. هنرمندی که هیچ‌گاه به دنبال مسائل دنیایی نبود و نرفت و آنچه که بر امور زندگی شان ارجح بود آن بی‌گاه‌ها بود که در دل عاشقش می‌گذشت و برای روح و روان انسان‌ها می‌خواند.

اکنون شاگردانش میراث‌دار هنر او و مکتب اصفهان هستند همچون دوست عزیزم علی اصغرشاه زیدی و دیگر عزیزان که کلاس‌دار او بوده و هستند و این چراغ هدایتگری در موسیقی آوازی ایران را روشن نگاه می‌دارند تا آن نغمه‌های دلنشین به دل‌های علاقه‌مند به آواز ورود پیدا کند و دوستداران این مکتب بمانند. البته به فرمایش استادم موسیقی سلیقه و ذوق بوده و پدید آمدن مکتب‌های مختلف بیانگراین سلیقه است، اما رسالت تمامی آنها به رسم امانتداری، حفظ ظرایف و انتقال گوشه‌های آن به نسل جوان است و مابقی صدا و طرز تفکر و ذهنی فرد است که با سلیقه خود بی‌آنکه لطمه‌ای به اصالت‌ها وارد شود، اجرا می‌کند. البته نوآوری‌هایی هم انجام می‌دهند و آن را به گوش و جان عزیزان می‌رسانند.

نسل امروز موسیقی ایران باید شخصیت استاد جلال‌الدین تاج اصفهانی را بداند و بشناسد و بداند آن کیمیاگری که استاد در موسیقی آوازی به‌وجود آورده توانسته علاقه‌مندان و عاشقانه را بیش از پیش جذب این هنر کند. نکته دیگر اینکه خوانندگان جوان باید بدانند غیر از آموختن ردیف موسیقی ایران، باید با رمز و راز آواز ایرانی هم آشنا باشند و بشناسند تا بر اثر این شناخت اصیل و صحیح مسیری درست انتخاب کنند. خواننده نه فقط که دانستن چند بیت شعر و چهچه زدن را، بلکه باید در کنار بهره بردن از تکنیک دلیل خواندن آن را نیز بداند! تاریخ را بشناسد، فلسفه انسانیت را بداند و رنج و درد و پاکبازی را بداند و بررسی کند./ «ایران»

کپی