اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
عملکرد شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در سه ماه نخست دولت سیزدهم:

تکمیل و توسعه سامانه دریافت الکترونیکی عوارض آزادراه­‌های کشور

تکمیل و توسعه سامانه دریافت الکترونیکی عوارض آزادراه­‌های کشور

وزارت راه‌وشهرسازی در گزارشی مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در بخش احداث و توسعه زیربناهای آزادراه‌ها در سه ماه نخست فعالیت دولت سیزدهم را اعلام کرد.

به گزارش ایران آنلاین، با تدوین گزارشی به ارائه دستاوردهای این وزارتخانه در سه ماه نخست فعالیت دولت سیزدهم در حوزه‌های مختلف، از جمله اقدامات شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در بخش جاده‌ای مربوط به معاونت ساخت و توسعه آزادراه‌ها پرداخته است.

بر اساس این گزارش، معاونت ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل، بهره‌برداری از ۳۱۵ کیلومتر آزادراه را در سال ۱۴۰۰ هدف‌گذاری کرده است. در این راستا این شرکت در سه ماه نخست فعالیت دولت سیزدهم، اقدام به روسازی ۴۹ کیلومتر و زیرسازی ۳۰ کیلومتر آزادراه کرده است.

طبق این گزارش، در معاونت ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل، از مجموع ۳۰ کیلومتر زیرسازی انجام شده در سه ماه نخست فعالیت دولت سیزدهم، ۴ کیلومتر مربوط به احداث آزادراه حرم‌ تا حرم (قم-گرمسار-مشهد) است.

همچنین ۳.۵ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه تهران-شمال، ۵ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه اصفهان-شیراز، ۲ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه تبریز- بازرگان، ۲ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه تهران-کرج (ادامه اتوبان همت) و کنارگذر شمالی کرج، ۲.۵ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه راهجرد-اراک-خرم‌آباد، ۲.۳ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه کنارگذر شمالی مشهد و مشهد-قوچان، ۳ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه مراغه-ملکان-هشترود-نقده-تمرچین، ۱.۵ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان، ۰.۵ کیلومتر احداث آزادراه کمربندی قم و قم-سلفچگان-راهجرد و ۴ کیلومتر احداث آزادراه همدان-اسدآباد-کنگاور-کرمانشاه دیگر زیرسازی‌هایی هستند که در این مدت انجام شده‌اند.

علاوه‌بر این در حوزه روسازی (احداث) نیز ۴ کیلومتر احداث آزادراه حرم تا حرم (قم-گرمسار-مشهد)، ۳۳ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه اصفهان-شیراز، یک کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه تبریز-بازرگان، ۲ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه تهران-کرج (ادامه اتوبان همت) و کنارگذر شمالی کرج، ۳ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه راهجرد-اراک-خرم‌آباد، ۰.۵ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه کنارگذر شمالی مشهد و مشهد- قوچان، ۴.۵ کیلومتر مشارکت در احداث آزادراه مراغه-ملکان-هشترود-نقده-تمرچین و یک کیلومتر احداث آزادراه همدان-اسدآباد-کنگاور-کرمانشاه، مجموع روسازی‌های انجام شده در سه ماه نخست فعالیت دولت سیزدهم در حوزه آزادراه‌ها هستند.

ردیف

عنوان طرح

طول موافقتنامه
(کیلومتر)

 سال۱۴۰۰

عملکرد در ۱۰۰ روزه دولت سیزدهم

زیرسازی

احداث
(روسازی)

بهره‌برداری

۱

احداث آزادراه حرم تا حرم
(قم-گرمسار-مشهد)

۳۵۰

۴

۴

۰

۲

مشارکت در احداث آزادراه تهران-شمال

۱۰۴

۳/۵

۰

۰

۳

مشارکت در احداث آزادراه اصفهان-شیراز

۳۷۰

۵

۳۳

۰

۴

مشارکت در احداث آزادراه تبریز-بازرگان

۲۵۰

۲

۱

۰

۵

مشارکت در احداث آزادراه تهران-کرج (ادامه اتوبان همت) و کنارگذر شمالی کرج

۱۷

۲

۲

۰

۶

مشارکت در احداث آزادراه  راهجرد-اراک-خرم آباد

۲۸۵

۲/۵

۳

۰

۷

مشارکت در احداث آزادراه کنارگذر شمالی مشهد و مشهد-قوچان

۲۳۰

۲/۳

۰/۵

۰

۸

مشارکت در احداث آزادراه مراغه-ملکان-هشترود-نقده-تمرچین

۹۰

۳

۴/۵

۰

۹

مشارکت در احداث آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان

۴۴

۱/۵

۰

۰

۱۰

احداث آزادراه کمربندی قم و قم-سلفچگان-راهجرد

۹۲

۰/۵

۰

۰

۱۱

احداث آزادراه همدان-اسدآباد-کنگاور-کرمانشاه

۹۰

۴

۱

۰

جمع کل

۱۹۲۲

۳۰.۳

۴۹.۰

۰.۰

بر اساس این گزارش، تکمیل و توسعه سامانه دریافت الکترونیکی عوارض آزادراه­‌های کشور (ETC) در پایگاه دریافت عوارض و اتاق سرور وزارت راه‌وشهرسازی و یکپارچه شدن این سامانه در آزادراه­‌های مشارکتی کشور، تهیه شناسنامه فنی و نظام­نامه اجرایی برای نگهداری و بهره­‌برداری مطلوب­‌تر از پروژه‌­های آزادراهی در حال بهره‌­برداری کشور در قالب کارگروه بررسی فنی و امور نگهداری اداره کل بهره‌برداری آزادراه­‌ها و انجام مطالعات بهسازی پروژه­‌های در حال بهره­‌برداری آزادراهی و تکمیل آن از طریق مشاوران ذی‌صلاح در جلسات کارشناسی متعدد از اقدامات این معاونت به‌شمار می‌رود.

همچنین برگزاری مناقصه انتخاب سرمایه­‌گذار برای احداث مجتمع خدماتی رفاهی در آزادراه­‌های تهران-پردیس و زنجان-تبریز، پیگیری­‌های لازم برای افتتاح حساب ضمانت‌های دوران بهره­‌برداری، برگزاری جلسات متعدد برای تمرکز وجوه آزادراه‌­ها در حساب مشترک صندوق ETC و ایجاد زیرساخت دریافت مفاصا حساب عوارض الکترونیک آزادراه‌­ها در مراکز نقل و انتقال خودرو از دیگر اقدامات این معاونت در شرکت ساخت و توسعه حمل‌ونقل در بخش جاده‌‌ای است.

 

کپی