اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ریل‌گذاری‌سیاست خارجی برلین، بعد از 16 سال صدراعظمی مرکل

آلمان در مسیر دگردیسی سیاسی

آلمان در مسیر دگردیسی سیاسی
مترجم: وصال روحانی

روز پنجشنبه، «آنگلا مرکل» در حالی بعد از 16 سال از کرسی صدر اعظمی آلمان کنار رفت که با اعلام بافت جدید دولت ائتلافی آلمان متشکل از احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و دموکرات‌های آزاد، دیگر می‌توان به‌راحتی حدس زد سیاست‌ خارجی این کشور در دوره پسا «آنگلا مرکل» به کدام سو می‌رود.

در این ارتباط باید به اظهارات دکتر نیلز اشمید سخنگوی حزب سوسیال دموکرات (SPD) یعنی حزب مرکل در سال‌های اخیر و عضو پارلمان آلمان (بوندس‌تاگ) به نمایندگی از منطقه بادن وورتمبرگ توجه کرد. وقتی از او درباره استمرار احتمالی پروسه‌های یک دهه اخیر در تدوین سیاست خارجی آلمان پرس‌و‌جو می‌شود، می‌گوید: بدیهی است خواهان استمرار سیاست‌های پیشین باشیم. در هر حالتی چنین استمراری بهتر از تغییرات وسیع بدون تعمق کافی است. یادمان باشد مرکل نمادی از ثبات و استمرار نه فقط در پهنه سیاست آلمان بلکه کل اروپا بود و به همین خاطر توقعات از ما فراوان و حفظ ثبات فعلی الزامی است. البته در ارتباط با اتحادیه اروپا شاهد تغییر موضع‌هایی خواهید بود. ضمن اینکه در دوره جدید روابط آلمان با منطقه هند و پاسیفیک را نیز از نو تعریف و ترسیم خواهیم کرد.

اما روابط دولت تازه آلمان با غول دائماً در حال رشد چین چگونه خواهد بود؟

اشمید در این باره معتقد است: حضور و کارآیی چین در عرصه‌های مختلف قطعاً یک چالش مهم و حساس برای ما و تمامی اروپا است. خطر بالقوه چین برای ما بسیار بیشتر از چیزی است که سال‌ها از سوی اتحاد جماهیر شوروی و سپس روسیه متوجه ما می‌شد. زیرا اگر روس‌ها فقط در زمینه‌های سیاسی، نظامی و امنیتی ما را تهدید می‌کردند، چین اضافه بر این موارد، در عرصه اقتصاد هم کولاک می‌کند و اکنون بسیاری از بازارهای اقتصادی را از دست غربی‌ها درآورده است. تبلیغ سوء علیه چین دوای درد ما و راهی برای مهار این غول اقتصادی نیست و باید علمی و با حساب و کتاب با آنها رقابت کرد. آیا ما به اندازه کافی صنایع و کشاورزی خود را بسط داده‌ایم؟ اگر جواب منفی است، چرا چین را مقصر این ماجرا معرفی کنیم؟ چاره کار، تقویت‌ خودمان در این زمینه‌ها است.

اشمید درباره تغییرات جوی و گرم شدن کره زمین نیز می‌گوید: جهانیان و دولت‌های مدیریت کننده آنها طی چندین دهه گذشته به سیستم‌های صنعتی و تولیدی‌ای روی آورده‌اند که برای محیط زیست مرگبار بوده‌اند و به تبع آن متقاعد کردن آنها به تغییر رویه و به‌کارگیری سیستم‌های کم ضررتر نیز زمانبر خواهد بود. این کار باید هر چه سریع‌تر صورت گیرد زیرا در غیر این صورت، شاهد مرگ تدریجی سیاره‌ای خواهیم بود که روی آن زندگی می‌کنیم.

نظرات اشمید درباره خصلت‌های عصر دیجیتال و دوره فرامدرن فعلی چیست؟

وی این گونه پاسخ می‌دهد: مشکلات در این زمینه، عظیم و غیرقابل وصف است. از یک سو باید شرکت‌های اینترنتی را نظام‌مند کنیم و از جانب دیگر، حریم خصوصی مشترکان را محفوظ نگاه داریم البته این کاری دشوار است. زیرا هکرها به هر نهاد و فرد حقوقی و حقیقی شبیخون می‌زنند و دیگر چیزی به نام اسرار نداریم و همگی در مسیر کشف و رو شدن توسط نابغه‌های کج‌کردار مستقر در فضای مجازی قرار دارند. چاره کار، تشکیل کارگروه‌هایی بین ما اروپایی‌ها و متخصصان امریکای شمالی برای کشف و تعبیه شبکه‌هایی است که از این هجوم‌های هکری و از دسترس راهزنان خبری و جاسوس‌های دولتی مصون باشند. البته در ماه سپتامبر (شهریور) امسال اجلاسی در این زمینه در پیتسبورگ امریکا داشتیم اما این کافی نیست. باید دوباره نشست و بررسی کرد تا این راهزنی‌های تکنولوژیکی به حداقل برسد.


منبع: Foreign Policy Research Institute

کپی