اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
استقلال و پرسپولیس بازهم بدون حضور هواداران به مصاف هم می‌روند

دربی97؛ دوئلی برای بالانشینی

دربی97؛ دوئلی برای بالانشینی
آدرینا ورشینگر

یکبار دیگر دربی از راه رسید، خاص‌ترین مسابقه فوتبال باشگاهی ایران که تمام نگاه‌ها به آن معطوف می‌شود.

گرچه در این مسابقه هم خلأ یکی از ویژگی‌های بارز آن محسوس خواهد بود؛ غیبت تماشاگران. عنصری که شور و هیجان خاصی به فوتبال بخصوص بازی‌های حساس همچون دربی می‌دهد اما یکبار دیگر باید سکوهای خالی را تحمل کنیم.

با توجه به حضور 5 هزار نفری هواداران در دو دیدار استقلال-نساجی و پرسپولیس-صنعت نفت، این شایعه قوت گرفت که دربی 97 با حدود 30 هزار تماشاگر برگزار شود. چه بسا مسئولان سازمان لیگ و حتی سجادی وزیر ورزش تأکید کردند پیگیر این مهم هستند. با این اوصاف چهارشنبه شب وزارت بهداشت اعلام کرد که دربی 97 بدون حضور هوادار برگزار خواهد شد. براین اساس سرخابی‌ها برای پنجمین بار پیاپی در ورزشگاه خالی به مصاف هم خواهند رفت. آخرین بار دربی برگشت لیگ نوزدهم که 17 بهمن 98 برگزار شد و 57 هزار نفر از آن دیدن کردند، تماشاگر داشت.

دربی 97 در قالب رقابت‌های هفته هشتم لیگ برتر 21 از ساعت 16:15 امروز آغاز می‌شود و شرایط جدولی (اختلاف یک امتیازی 2 تیم) باعث شده این مسابقه حساس‌تر از قبل باشد.

آبی پوشان پایتخت پس از شروعی عالی در لیگ جاری و کسب 3 پیروزی پیاپی، 4 مساوی متوالی داشته‌اند که باعث شد صدر را از دست بدهند. شاگردان فرهاد مجیدی با 13 امتیاز در رده پنجم جدول قرار دارند و دربی بهترین فرصت است تا با کسب 3 امتیاز جان تازه‌ای بگیرند و به کورس مدعیان قهرمانی بازگردند.

در سمت مقابل پرسپولیسی قرار دارد که گرچه هنوز نتوانسته فوتبالی مورد انتظار هودارانش ارائه دهد اما با 2 برد پیاپی در هفته‌های گذشته به کورس بالانشین‌ها پیوست و حالا با 14 امتیاز در رده دوم جدول ایستاده است. بر این اساس گل محمدی و شاگردانش امیدوارند ضمن کسب پیروزی در دربی، دیگر رقبا هم به‌گونه‌ای نتیجه بگیرند که شرایط صدرنشینی مهیا شود و برای نخستین بار در فصل جاری این رده را از آن خود کنند.

استقلالی‌ها در شرایطی خود را برای مصاف امروز آماده کرده‌اند که‌ وریا غفوری کاپیتان‌ این تیم به دلیل مصدومیت به این بازی نمی رسد و بازی آرش رضاوند هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در سمت مقابل، سیدجلال حسینی کاپیتان پرسپولیس و احسان پهلوان هم مصدوم هستند و قطعاً به دربی نمی‌رسند. ضمن اینکه کمال کامیابی نیا هم آسیب دیده و احتمال غیبت او نیز وجود دارد.

نکته مهم قابل اشاره اینکه هر 2 تیم نسبت به داوری‌ها در 7 هفته ابتدایی لیگ معترض هستند و این موضوع حساسیت‌ها نسبت به تیم داوری دربی 97 را افزایش داده است. گفتنی است موعود بنیادی فر به همراه کمک‌هایش حسن ظهیری و علیرضا ایلدروم قضاوت این دیدار را برعهده دارد.

استقلال و پرسپولیس تاکنون ۹۶ بار مقابل هم صف آرایی کرده‌اند که ۲۶ برد سهم استقلال و ۲۵ برد سهم پرسپولیس بوده‌ و ۴۵ بازی نیز مساوی شده‌ است. در این بازی‌ها ۱۸۳ گل به ثمر رسیده‌ که ۹۴ گل برای سرخپوشان و ۸۹ گل به‌نام آبی‌پوشان ثبت شده است. در تمام این بازی‌ها، مجموعاً ۱۱۶ بازیکن متفاوت موفق به گلزنی شده‌اند که امیرحسین جابری‌زاده در دربی دوم، اولین گلزن این بازی خاص نام گرفت و آخرین گلزن هم عیسی آل کثیر بوده که در دربی ۹۵ موفق به این مهم شد.

بیشتر بخوانید:

مدیران هوادارنما!

«دربی‌باز»هایی با ربع قرن تجربه

کپی