اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

چهارمین روز مذاکرات وین چگونه گذشت؟

چهارمین روز مذاکرات وین چگونه گذشت؟
بیتا میرعظیمی

در چهارمین روز از مذاکرات وین، رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای هیأت‌های مذاکره‌کننده در سطوح مختلف ادامه یافته و متن پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در قالب دو موضوع لغو تحریم های ظالمانه و مسائل هسته ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ایران آنلاین/ دیروز (پنجشنبه) و در چهارمین روز از مذاکرات وین، جمهوری اسلامی ایران متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای به گروه 4+1 تحویل داده و آمادگی خود را نسبت به ادامه گفت و گوهای نتیجه محور اعلام کرد.
متن پیشنهادی تهران
"علی باقری" مذاکره کننده ارشد ایران، با اعلام این خبر گفت :" جمهوری اسلامی ایران متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای به هیأت های حاضر در مذاکرات، تحویل داده است؛ مفاد پیش نویس شامل کلیه پیشنهادات و مواضع تیم مذاکره کننده ایرانی بوده و مدت زمان بررسی این پیش نویس نیز بستگی به طرف مقابل دارد".
سرپرست تیم‌ مذاکره‌کنندگان ایران در مذاکرات وین افزود: "ما امیدواریم که بعد از ارائه پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران به طرف مقابل آنها بتوانند در کوتاه‌ترین زمان به یک جمع‌بندی برای ورود به گفت‌وگوهای جدی با جمهوری اسلامی ایران در مورد دو سندی که ارائه شده برسند".
باقری با اشاره بر بازیگرانی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در روند کار مذاکرات اخلال ایجاد می کند گفت: "در این باره با نمایندگان ۱+۴ موضوعاتی را طرح کرده و هشدار داده ایم که رویکرد و نگاه بازیگران خارجی به هیچ وجه بر مذاکرات تاثیر نگذار"..
معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، در عین حال تصریح کرد: "برخی جریان ها در خلال مذاکرات سعی کردند تا این ادعا را القا کنند که طرف ایرانی جدی نبوده و نمی خواهد در مذاکرات به نتیجه برسد؛ اما ارائه این دو سند نشان می دهد که ما در مذاکرات کاملا جدی هستیم".
رایزنی های دیپلماتیک
روز پنج شنبه و تنها ساعاتی پس از ارائه متن پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران به هیأت های حاضر در مذاکرات، کارگروه‌های رفع تحریم و موضوعات هسته‌ای با حضور هیأت‌های کارشناسی ایران و گروه ۱+۴ تشکیل جلسه داده و متن و پیشنهادات مطرح‌شده از جانب ایران را مورد بحث و بررسی قرار دادند. پس از پایان یافتن دو جلسه میان کارگروه‌هایی که روی پیشنهاد ایران کار می‌کردند، به درخواست طرف‌های اروپایی، نشست کمیسیون مشترک برجام به امروز (جمعه) در وین موکول شد. گزارش‌های غیررسمی حکایت از این دارد که این نشست به درخواست طرف اروپایی برای بازگشت به پایتخت‌ها و بررسی متن پیشنهادی ایران مطرح شده است.
همزمان دیدارهایی میان "علی باقری" رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران با "انریکه مورا" معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی و رؤسای سه هیأت اروپایی در دو نوبت صبح و عصر انجام گرفت.
علاوه بر این، باقری عصر پنج شنبه با "رافائل گروسی" مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار، رئیس هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر ادامه همکاری فنی تهران با آژانس، خواستار ایفای نقش مثبت و سازنده این نهاد شد.

باقری پس از این دیدار در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: "با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت‌وگوهای مثمر ثمری با هدف تداوم همکاری‌های فنی میان ایران و آژانس داشته و تاکید کردم که ایران مصمم است که به مشارکت فعالانه و مثبت در گفت‌وگوها در وین ادامه دهد و در این میان آژانس می‌تواند نقش فنی مثبتی ایفا کند".
در همین حال، دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در وین نیز در توئیتی در ابن باره اعلام کرد :"مذاکرات باقری و گروسی درباره موضوعات دوجانبه در فضایی سازنده انجام شده و ایران قصد خود را برای همکاری نزدیک با این سازمان و تعامل فعال در مذاکرات وین اعلام کرده است".
"رافائل گروسی" نیز پس از این دیدار در توئیتر نوشت: " ما در این دیدار، تبادلات فعلی خود را در چارچوب مذاکرات برجام و موضوعات مربوط به فعالیت های دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار دادیم".
استقبال تهران از "توافق خوب"
همزمان "حسین امیرعبداللهیان" وزیر امور خارجه ایران نیز در تبادل نظری تلفنی با "هایاشی یوشیماسا" وزیر امور خارجه ژاپن گفت: جمهوری اسلامی ایران با عزم جدی و دستورکار روشن و منطقی شده به وین رفته است؛ اما درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش‌بین نیست.
وی با تاکید بر این که ما از مذاکره جدی و یک "توافق خوب" استقبال می‌کنیم و باید طرف‌های مقابل از خود حسن نیت نشان دهند، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با عزم جدی و دستورکار روشن و منطقی شده به وین رفته است اما درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش بین نیستیم.
امیرعبداللهیان افزود: مقام‌های آمریکا از یک طرف درخواست مذاکره و بازگشت به برجام را دارند؛ اما از طرف دیگر افراد و موسسات ایران را تحریم جدید می کنند.
وزیر امور خارجه ایران در عین حال تاکید کرد: مهم این است که این مذاکرات نتیجه داشته باشد و طرف های غربی جدیت و حسن نیت خود را در میز مذاکره و عمل نشان دهند.
تصور به بن بست رسیدن مذاکرات اشتباه است
وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به هجمه های اخیر علیه مذاکرات وین، با انتشار بیانیه ای بر لزوم بازگشت سریع به چارچوب اصلی توافق هسته ای تاکید کرده و گمانه زنی ها مبنی بر به بن بست رسیدن مذاکرات وین را رد کرد.
در متن این پیام آمده است:" همه طرف‌های دخیل (در مذاکرات) یک هدف را دنبال می‌کنند؛ بازگشت توافق هسته‌ای به چارچوب توافق شده بدون هرگونه پیوست اضافی یا معافیت و حصول اطمینان از ادامه حیات این توافق. کسانی که ادعا می‌کنند ما در بن بست قرار گرفته‌ایم اشتباه می‌کنند".

بیشتر بخوانیم:

نخستین روز مذاکرات وین چگونه گذشت؟


دومین روز مذاکرات وین چگونه گذشت؟

سومین روز مذاکرات وین چگونه گذشت؟

کپی