اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

چالش تأمین آب شرب در کم بارش‌ترین استان کشور

2 هزار 500 روستای سیستان و بلوچستان شبکه لوله کشی آب شرب ندارند

2 هزار 500 روستای سیستان و بلوچستان شبکه لوله کشی آب شرب ندارند
زاهدان - محمد شکوهی‌فر

سیستان و بلوچستان در حالی سومین سال کم باران خود را در 55 سال اخیر پشت سر گذاشته که آمار‌ها نشان می‌دهد این استان به‌همراه خراسان جنوبی از کم بارش‌ترین استان‌های کشور در سال آبی جاری بوده است.

همین موضوع موجب نگرانی مسئولان برای تأمین آب شرب ساکنان بیش از 5 هزار و 500 روستای استان شده است. این تنها روی یک سکه تنش آبی در این استان است چرا که محسن حیدری مدیر کل هواشناسی این استان پیشتر اعلام کرده بود: «93 درصد مساحت این استان درگیر درجات مختلف خشکسالی است و علاوه بر کاهش میزان بارندگی، بارش‌ها نیز از بارندگی مداوم به بارندگی رگباری و نقطه‌ای تبدیل شده است.» 

البته در این شرایط مسئولان استانی تلاش کرده‌اند با وجود کمبود اعتبارات، تنش آبی را در روستاهای این استان به حداقل برسانند  و با اجرای پروژه‌های آبرسانی، آب آشامیدنی سالم را در اختیار روستاییان قرار بدهند.

وابستگی تأمین آب نیمی از جمعیت استان به منابع زیرزمینی

«علیرضا قاسمی»، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه آب آشامیدنی سالم یکی از دغدغه‌های اصلی ساکنان این استان است به «ایران» گفت: با وجود اعتبارات اندک توانستیم بخش از مشکلات آب شرب 215 هزار نفر از اهالی 889 روستا را رفع کنیم.

وی تصریح کرد: علاوه بر خشکسالی‌های چندین ساله در استان به‌دلیل تغییرات اقلیمی بیشتر مناطق در معرض بحران آب قرار دارد. از سوی دیگر با توجه به اینکه تأمین آب حدود نیمی از جمعیت استان به آب زیرزمینی وابسته‌ است و بیش از 90 درصد منابع آب زیرزمینی به مصرف کشاورزی می‌رسد استفاده بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی مشکلات را دو چندان کرده است. از طرفی در بخش کشاورزی نیز تجهیز اراضی به سیستم آبیاری نوین پیشرفت خوبی ندارد و اصلاح الگوی کشت هم تاکنون به‌صورت جدی پیگیری نشده است، مسلماً در چنین شرایطی شکاف بین عرضه و تقاضای آب با منابع آب زیرزمینی همخوانی ندارد.

3084 روستا شبکه آب شرب دارند

قاسمی با تأکید بر اینکه کمبود اعتبارات باعث شده با وجود اینکه در حال حاضر 3 هزار و 84 روستای استان به شبکه آب شرب متصل هستند اما همچنان 2 هزار و 510 روستا فاقد تأسیسات آب باشند، ادامه داد: برای تکمیل 15 مجتمع بزرگ آبرسانی روستایی در دست اجرا به 37 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که در صورت تکمیل، شاخص بهره‌مندی آب روستاهای استان 13 درصد ارتقا می‌یابد و از 71.5 به 84.5 درصد می‌رسد.

وی با بیان اینکه 500 روستا طی یک سال و نیم گذشته رفع تنش آبی شده‌اند، افزود: از سال 93 با دستور رهبر معظم انقلاب استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی جهت تسریع در اجرای پروژه‌های آبرسانی روستایی در دستور کار قرار گرفت و طی سال‌های 93 تاکنون 824 روستای استان با جمعیت 231 هزار نفر از آب شرب پایدار بهره‌مند شدند.

به گفته مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان با توجه به عدم بارندگی طی پاییز و زمستان سال گذشته، تنش‌های آبی در سطح شهرها و روستاهای استان به‌شدت افزایش یافته است، تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون به‌منظور رساندن آب شرب سالم و بهداشتی در سطح شهرها و روستاهای استان با کمترین تخصیص ابلاغ شده طی چند سال اخیر، بالغ بر315 کیلومتر لوله‌گذاری جدید و بیش از 70 کیلومتر اصلاح و توسعه شبکه و خط انتقال انجام شده است. همچنین 26 حلقه چاه جدید حفر، 25 حلقه چاه تجهیز و نسبت به کف‌شکنی و لایروبی 25 حلقه چاه اقدام شده است.

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در خصوص شیرین‌سازی آب در این استان توضیح داد: ظرفیت شیرین‌سازی آب در شهرهای زاهدان به میزان 15 هزارمترمکعب و چابهار به میزان 2 هزار و 500 مترمکعب افزایش یافته است. همچنین ظرفیت استحصال آب از چاه‌های سطح شهر زاهدان برای تأمین آب خام آب شیرین کن بالا رفته است.

پایان جیره‌بندی آب در روستاهای دشت سیستان

قاسمی با اعلام اینکه در حال حاضر تمام روستاهای دشت سیستان از طریق شبکه آبرسانی می‌شوند، گفت: در حالی که سال گذشته بیشتر روستاهای این منطقه دچار تنش آبی بودند و از طریق آبرسانی سیار به آب آشامیدنی دسترسی داشتند امسال توانستیم با اقداماتی از جمله اصلاح خطوط انتقال قدیمی، رفع نشتی و لوله‌گذاری به‌طول بیش از 10 کیلومتر، نصب پمپ‌های کمکی و استفاده از ظرفیت‌های مشترک 2 شرکت شهری و روستایی در سطح روستاهای شهرستان‌های هامون، زابل، نیمروز، لوتک ورمال و بخش اعظمی از هیرمند تنش آبی را برطرف کنیم و آب را به دست ساکنان این مناطق برسانیم.

این مقام مسئول از آبرسانی به روستای قلعه رستم به‌عنوان تنها روستای فاقد شبکه دشت سیستان خبر داد و گفت: خیرین استان نیز برای کمک به آبرسانی سالم به روستاها پای کار آمده‌اند و در قالب تفاهمنامه‌ای با شرکت آب و فاضلاب استان قرار شده 350 روستای استان با کمک آنان تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار بگیرند. پیشتر نیز 70 روستا با مشارکت خیرین آبرسانی شدند و پیش‌بینی می‌شود 60 روستای دیگر تا 2 ماه آینده به شبکه آب شرب متصل شوند.

کپی