اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پاکسازی فناورانه اقیانوس‌ها از تورهای ماهیگیری

پاکسازی فناورانه اقیانوس‌ها از تورهای ماهیگیری
میترا جلیلی

یکی از دغدغه‌های بزرگ دوستداران محیط زیست، آلودگی اقیانوس‌ها با انواع پلاستیک و زباله‌ها و همچنین تورهای ماهیگیری تجاری به جا مانده در آب ها است که می‌تواند جان آبزیان را به خطر انداخته و اکوسیستم اقیانوس را دچار مشکلات فراوانی کند.

برای حل این مشکل، فعالان عرصه فناوری یک دستگاه فناورانه و هوشمند کروی شکل به‌ نام Farallon Buoy طراحی کرده‌اند که به ماهیگیران کمک می‌کند تا مکان این تورها را ردیابی کنند. 

این دستگاه که توسط شرکت Blue Ocean Gear مستقر در «سیلیکون ولی» ساخته شده است، هم تورهای ماهیگیری و هم وسایلی مانند تله خرچنگ و... را شناسایی کرده و به آنها متصل می‌شود و پس از ارسال پیام به ماهیگیران، روی سطح آب شناور می‌ماند تا این تور از اقیانوس جمع‌آوری شود.

Farallon Buoy همچنین دارای یک ریزپردازنده، یک تراشه GPS، یک شتاب سنج، سنسورهای دما و عمق آب است و علاوه بر آن، با ماهواره ایریدیوم و ماژول‌های رادیویی دوربرد سازگاری دارد. انرژی مورد نیاز این دستگاه فناورانه توسط یک باتری نیکلی تأمین می‌شود و با هربار شارژ، می‌توان به مدت 10 ماه از آن استفاده کرد.

این دستگاه در کنار کشتی‌های تجاری ماهیگیری، شناور می‌ماند تا درصورت گم شدن تورهای ماهیگیری، توسط حسگرهای خود به آنها بچسبد. از سوی دیگر اگر حسگرها تشخیص دهند که این وسیله توسط یک طوفان به حرکت در آمده و از شعاع جغرافیایی تعیین شده، عبور کرده است ازطریق ماهواره و رادیو یک هشدار پیامکی به گوشی هوشمند کاربر خود ارسال می‌کند. به این ترتیب اطلاعاتی ازجمله مختصات GPS فعلی شناور را می‌توان در یک برنامه iOS و یک رابط وب متصل به ابر مشاهده کرد و کاربر می‌تواند از مکان فعلی دستگاه مطلع شود. Farallon Buoy با قطر 7 اینچ (178 میلی متر) و وزن تقریباً 6 پوند (2.7 کیلوگرم) دارای یک پوسته پی وی سی است. این وسیله تا عمق 200 متری (656 فوت) ضد آب است و می‌تواند اقیانوس‌ها را از تورهای ماهیگیری پاک کند.

کپی