اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

زهرا شیدایی، تکواندوکار طلایی مسابقات آزاد قهرمانی جهان:

پدرم من را باور داشت و من هم اهدافم را

پدرم من را باور داشت و من هم اهدافم را
محمد محمدی سدهی

مسابقات آزاد قهرمانی تکواندوی زنان ۲۰۲۱ با حضور ۱۷۰ تکواندوکار از ۳۱ کشور در ریاض عربستان برگزار شد. تیم ملی ایران که با 8 تکواندوکار در این مسابقات حاضر شده بود به 2 مدال برنز توسط ملیکا میرحسینی و کوثر اساسه دست یافت و زهرا شیدایی تنها طلایی کشورمان در این دوره از مسابقات نام گرفت.

گفتنی است ایران پس از روسیه و انگلیس عنوان سوم تیمی مسابقات را از آن خود کرد. نکته حائز اهمیت اینکه تکواندو زنان ایران برای نخستین بار در مسابقات جهانی بزرگسالان توسط زهرا شیدایی به مدال طلا رسید.

تکواندوکار وزن ۵۷- کیلوگرم با اشاره به شرایط خود در سال‌های اخیر به خبرنگار «ایران» گفت: «2 سال به دلیل آسیب‌دیدگی‌های متعدد از ماراتن مسابقات بین‌المللی عقب افتادم. از این موضوع بسیار ناراحت بودم و تلاش کردم تا هرچه زودتر خودم را به شرایط مسابقه برسانم. خدا را شکر پس از رفع آسیب‌دیدگی‌ها با تمرینات منظم و برنامه‌ریزی‌هایی که داشتم به سی و یکمین دوره رقابت‌های بین‌المللی فجر در تهران رسیدم و آنجا طلا گرفتم.»

زهرا شیدایی در ادامه افزود: «مسابقات بین‌المللی جام فجر مهرماه برگزار شد و این نخستین طلای من پس از دوری 2 ساله از تکواندو بود. بعد از کسب مدال طلا در جام فجر با عملکرد خوب در مسابقات انتخابی توانستم به عضویت تیم ملی دربیایم و عازم مسابقات جهانی شدم. برای حضور در مسابقات جهانی هم تمرینات خوبی برگزار کردم و کاملاً آماده بودم تا به هدفم در این مسابقات برسم.»

او درخصوص مسابقات ریاض هم گفت: «نخستین دوره مسابقات آزاد جهانی بود و به نفر اول هر وزن 40 امتیاز المپیکی اختصاص گرفت. واقعاً خوشحالم که اولین مدال طلای آزاد جهانی را برای تیم ملی به‌دست آوردم. پیش از این تکواندو ایران در رده جوانان و بزرگسالان بخش بانوان مدال طلا نداشت و خدا را شکر که توانستم پرچم ایران را بالا ببرم.»

این تکواندوکار وزن ۵۷- کیلوگرم گفت: «مسابقات عربستان آزاد بود و هر کشور در اوزان مختلف می‌توانست چند نماینده داشته باشد. من در این مسابقات با 3 تکواندوکار روس مبارزه کردم که هر 3 عنوان‌دار بودند و مدال‌های اروپایی و جهانی داشتند. 80 درصد از مدعیان وزن من حضور داشتند و المپین‌ها شرکت کرده بودند و به این دلیل سطح مسابقات بالا بود تا جایی که خیلی از مدال‌آوران المپیک حذف شدند و خیلی‌ها نتوانستند طلا بگیرند و روی سکوهای دوم و سوم قرار گرفتند.»

شیدایی که پدرش هم مربی کاراته است، افزود: «الفبای تکواندو را از پدرم آموختم. تکواندو را از همان دوران کودکی در کنار پدرم آغاز کردم و تمام موفقیت‌هایم را مدیون او هستم. پدرم همیشه حامی و پشتیبان من بوده، چه در زمان شکست و چه پیروزی. پدرم همیشه من را باور داشته و این باور او باعث شد تا من هم به این باور برسم که می‌توانم به اهدافی که در نظر دارم، دست یابم.» تکواندوکار 22 ساله جویباری پس از قهرمانی در عربستان با پیام‌های تبریک فراوانی مواجه شد که یکی از این پیام‌ها توسط تهمینه میلانی، کارگردان سرشناس سینما بود. او در این خصوص بیان داشت: «حقیقتاً من خیلی درگیر فضای مجازی نیستم اما از ایشان تشکر می‌کنم و از همه بزرگوارانی که پس از قهرمانی به من تبریک گفتند، ممنونم. این نشان‌دهنده لطف و توجه جامعه به ورزش بانوان است. امیدوارم بتوانم این مسیر را ادامه دهم و با مدال‌های ارزشمندتر از جمله مدال طلای المپیک باعث خوشحالی مردم کشور شوم. از عملکرد خودم بسیار راضی هستم. در این سال‌ها تمام تلاشم را کردم تا از تک تک مبارزات لذت ببرم و بتوانم توانایی‌های خود را به نمایش بگذارم و می‌خواهم همین مسیر را ادامه دهم.»

کپی