اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مهدی کامرانی، کاپیتان تیم ملی بسکتبال در گفت‌و‌گو با «ایران»:

باید صعود شیکی به جام جهانی داشته باشیم

باید صعود شیکی به جام جهانی داشته باشیم
حامد جیرودی

تیم ملی بسکتبال ایران دوشنبه شب در دومین دیدارش در پنجره نخست انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۳، مقابل بحرین به میدان رفت و ۱۰۰ - ۶۴ پیروز شد.

آسمانخراش‌های ایران جمعه گذشته در بازی رفت با نتیجه ۸۲ - ۶۶ همین تیم را شکست داده بودند تا به این ترتیب به 2 پیروزی ارزشمند با سرمربیگری مصطفی هاشمی دست یابند. در این میان نکته قابل توجه بازگشت مهدی کامرانی به تیم ملی پس از 6 سال است.

او در خصوص 2 پیروزی رفت و برگشت برابر بحرین که در منامه با نتیجه قاطع تری نیز همراه بود، به خبرنگار«ایران» گفت: «سطح بسکتبال ایران و بحرین با هم قابل مقایسه نیست و وضعیت ما خیلی بهتر است. البته مدت‌ها بود مقابل بحرین بازی نکرده بودیم و آخرین تقابل ما به سال 2013 بازمی گشت. بحرین کاملاً دگرگون شده و شاید یکی دو بازیکن از آن تیم باقی مانده بودند. برای همین در بازی رفت و با توجه به عدم شناخت کار سخت تری داشتیم. برای بازی برگشت، بازیکن امریکایی‌شان که در تهران نبود هم به آنها اضافه شد و خیلی امیدوار بودند با حضور تماشاگران‌شان و جوی که معمولاً تیم‌های عربی به‌وجود می‌آورند، به موفقیت برسند ولی بچه‌ها در منامه خیلی خوب کار کردند و اختلاف سطح بسکتبال ایران و بحرین را نشان دادند. در همان 10 دقیقه اول فکر برد را از سرشان بیرون کردیم و در زمان باقی مانده بازی مأیوس شده بودند.»

حامد حدادی و صمد نیکخواه بهرامی در این 2 بازی غایب بودند. کامرانی که کاپیتان تیم ملی در غیاب آنهاست، درباره این 2 ستاره سرشناس تیم ملی و تأثیر بودن یا نبودشان چنین نظر داد: «ما در حال حاضر بازیکنان بسیار خوبی در تیم ملی داریم ولی بحث صمد و حامد همیشه متفاوت است. چرا که هر قدر بازی‌ها بزرگ‌تر و سخت‌تر شود ما به بازیکنان با تجربه‌ای مثل آنها بیشتر نیاز پیدا می‌کنیم. ما حتی اگر بتوانیم اندازه 2 تیم ملی هم بازیکن داشته باشیم، خوب است. چرا که ممکن است گاهی من، صمد یا حدادی نباشیم و باید بازیکنانی باشند که جایگزین شوند.»

قطعاً بازگشت به تیم ملی بعد از 6 سال اتفاقی خاص و جالب است. این گارد رأس باتجربه که تا سال 2015 در تیم ملی بود، بازگشت دوباره‌اش را اینگونه توصیف کرد: «از بازگشت به تیم ملی احساس فوق‌العاده خوبی دارم. پوشیدن دوباره پیراهن تیم ملی در سن 39 سالگی خیلی سخت است ولی این اتفاق خاص برایم افتاد. البته اگر زودتر یعنی 4 سال پیش به تیم ملی می‌آمدم، می‌توانستم بیشتر کمک کنم. بخصوص در بازی‌های آسیایی قبلی که در فینال به چین باختیم. چون من چند سال در چین بازی کرده بودم و از بسکتبال آنها شناخت خوبی داشتم. متأسفانه شرایط بسکتبال در فدراسیون‌های قبل رابطه‌ای بود. قبلاً هم به من گفته بودند به تیم ملی بیایم ولی اگر می‌خواستم رابطه‌ای بیایم، به بسکتبال و گذشته خودم توهین می‌کردم. من سال‌ها برای اسم و رسمم زحمت کشیدم و سعی کردم اسم خوبی از خودم به جا بگذارم. زمان سرمربیگری آقای مهران شاهین طبع به من گفتند بیا، من هم گفتم اگر رسماً دعوت کنید می‌آیم. اگر من می‌رفتم و همین طوری با تیم تمرین می‌کردم، دیگر هم تیمی هایم برایم احترامی قائل نبودند. من 15 سال برای تیم ملی در بازی‌های مختلف بازی کردم و اگر بدون دعوت می‌آمدم، بازیکنان جوان می‌گفتند از رابطه‌اش استفاده کرده است، در حالی که همه سابقه من را می‌دانند.»

او درباره اینکه دوری اش از تیم ملی در زمان مدیریت محمود مشحون و سرمربیگری دریک باوئرمن آلمانی آغاز شد، ادامه داد: «دوری من دلایل زیادی داشت. افرادی بودند که دنبال اهداف شخصی‌شان بودند تا خواسته‌های خودشان را پیاده کنند. قانون‌های عجیبی آمد مثل اینکه هر تیم فقط می‌توانست 3 بازیکن ملی پوش داشته باشد که ضرر زیادی به ملی پوشان زد. همه شرایط بد بسکتبال را می‌دانستند ولی من اگر می‌خواستم انتقاد کنم، می‌گفتند تو خلاف جهت آب شنا می‌کنی و چون در تیم ملی نیستی این حرف‌ها را می‌زنی. برای همین سکوت کردم تا تیم ملی ضربه نبیند.»

چند روز پیش سایت فدراسیون جهانی بسکتبال(فیبا) حضور دوباره کامرانی در تیم ملی را به «بازگشت ژنرال» تعبیر کرد. او در این باره چنین واکنشی داشت: «این حرف را به حساب غرور من نگذارید ولی من، صمد و حدادی برای بسکتبالی‌ها در آسیا و فدراسیون جهانی شناخته شده هستیم. ما سال‌ها در کشورهای مختلف بازی کرده‌ایم و همه می‌دانند که ما در تیم ملی چه عملکردی داشته‌ایم. بیشترین آنالیزها روی بازی‌های من و حامد و صمد بود. اولین بار یک خبرنگار لبنانی لقب پلنگ بسکتبال را روی من گذاشت. در هرحال با دادن چنین لقب‌هایی باعث روحیه دادن به بازیکنان می‌شوند. حالا هم خوشحالم و باعث افتخارم است که دوباره برای کشورم می‌جنگم.»

ایران که در گروه D با قزاقستان، بحرین و سوریه همگروه است، در ادامه رقابت‌ها ۵ اسفند ۱۴۰۰ مقابل قزاقستان قرار می‌گیرد. کامرانی که در جام جهانی 2010 و 2014 حضور داشته، درباره شانس صعود تیم ملی به جام جهانی 2023 گفت: «قطعاً شانس زیادی داریم و می‌توانیم راحت چند بازی باقی مانده را هم ببریم. پنجره بعد کمی سخت‌تر است ولی باید باهوش باشیم و امتیازات‌مان را جمع کنیم تا کارمان به‌لحظه آخر کشیده نشود. می‌توانیم 12 امتیاز کسب کنیم و صعود شیکی به جام‌جهانی داشته باشیم.»

کپی