اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اوضاع در مرزهای امریکا و مکزیک همچنان اسفبار است

پز دروغین واشنگتن با بدبختی‌های مهاجران

پز دروغین واشنگتن با بدبختی‌های مهاجران
بلن فرناندز / دبیر سیاسی نشریه جاکوبین مترجم: وصال روحانی

از روز 8 نوامبر امریکا بار دیگر مرزهای خود را به روی مسافران خارجی قانونی که واکسن کرونا را تزریق کرده باشند، گشوده و محدودیت‌های قبلی را در این خصوص ظاهراً برچیده است.

کاخ سفید بدش نمی‌آید در این خصوص سر ملت‌های دیگر منت هم بگذارد اما واقعیت امر این است که امریکای زیاده‌خواه همیشه به خود اجازه داده به‌هر کشوری که با او راه نمی‌آید بتازد و لشکر خود را از مرزهای آن عبور بدهد. یکی از مرزهای گشوده شده امریکا، مرز مشترک با مکزیک در مناطق سان‌ایزیدرو و تیخوانا است که روزنامه سان‌دیه‌گو تریبون،به گونه‌ای آن را در بوق و کرنا کرده که انگار موهبتی بزرگ به روی مکزیکی‌ها آغوش باز کرده است. این همان نقاط و مرزهایی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق امریکا آن را محل ورود غیرقانونی مردم خلافکار مکزیک به خاک این کشور توصیف و تأکید کرده بود که تنها راه برای متوقف کردن این روند و عقب راندن تبهکاران مکزیکی کشیدن دیوارهایی بلند در مرزهای مشترک است. بدتر از همه اینکه در زمان غیرقانونی اعلام شدن ورود مکزیکی‌ها به امریکا، طی کردن همان مسیر به طور برعکس هیچ منع قانونی نداشت و امریکایی‌ها براحتی می‌توانستند با عبور از مرزهای سان ایزیدرو و تیخوانا که دومی به ایالت کالیفرنیا تعلق دارد، وارد مکزیک شوند و کسی هم از آنها مدارک دریافت واکسن کرونا را نمی‌خواست.

وضعیت برخی از کمپ‌های دربردارنده اتباع مکزیک که راه ورودی را به امریکا نیافته و از کمترین امکانات اقتصادی برخوردار بوده‌اند طی ماه‌های اخیر تأسف‌آور بوده است. خبرنگارانی که برای تهیه گزارش‌های خبری از این کمپ‌ها و سدهای بازدارنده ورود مکزیکی‌ها به تیخوانا یا اواکزا سفر کرده‌اند، می‌گویند حتی آب‌ مصرفی مکزیکی‌ها آلوده بوده و خوراک در کم‌ترین حد به دست‌شان می‌رسیده است.

برای تعدادی از پناهجویان مکزیکی مسأله ورود به امریکا نه تلاش برای قاچاق موادمخدر و خلافکاری در ایالات مجاور با مرز بلکه فقط رهایی از فقر و دور شدن از زمینه‌های تبهکاری در مکزیک بوده که پسران و دختران نوجوان‌شان را به سمت خود می‌کشیده است و هنوز هم این کشش وجود دارد. جو بایدن برخلاف ترامپ به بدگویی آشکار از مکزیکی‌ها و پناهجویان این کشور نپرداخته اما با وضع قواعد سفت و سخت بازدارنده‌ای که ورود مکزیکی‌ها را به خاک امریکا همچنان غیرممکن و وابسته به سخت‌ترین شرط و شروط کرده در باطن و در اصل رفتاری ترامپ‌وار با اهالی مکزیک داشته است. برخورد متفاوت و نسبتاً مهربانانه مأموران امریکا با مسافران تبعه این کشور و امریکایی‌های عبورکننده از مرز دو کشور فضای بسیار متضادی را در نقاط مرزی ایجاد کرده و ترس و امید را با یکدیگر آمیخته ولی شکی نیست که اندوه و ضررهای تحمیل شده به مکزیکی‌ها با هیچ زبان و طریقی قابل وصف و فهم نیست. در شهرهای کوچک واقع در مناطق مرزی امریکا و مکزیک قیمت ارزاق عمومی و اجناس ضروری به قدری بالا است که فقط امریکایی‌های متمول قادر به پرداخت آن هستند و مکزیکی‌ها چه آنها را شریف بدانیم و چه به سبک ترامپ سارقانی که می‌خواهند امریکا را چپاول کنند هرگز توان پرداخت آن را ندارند و یکی از این اقلام قیمت پرتقال است که هر عدد آن 300 دلار بها دارد! معلوم نیست این قیمت‌های کلان را برای فراری دادن هرچه بیشتر مکزیکی‌ها گذاشته‌اند یا خیر ولی این نکته قطعی است که با این دست اعلام آزادی مجدد عبور از مرزهای امریکا و مکزیک فقط یک پز سیاسی دروغین از جانب کاخ سفید به قصد جلوه دادن چهره‌ای صلح طلب و نجات دهنده از امریکا در اذهان جهانی است.


منبع: Aljazeera.com

کپی