اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کارشناس آمریکایی خطاب به مقام سابق صهیونیست: موضع گیری شما درباره ایران گستاخانه است

کارشناس آمریکایی خطاب به مقام سابق صهیونیست: موضع گیری شما درباره ایران گستاخانه است

به گزارش ایران آنلاین، با از سرگیری مذاکرات وین بر سر توافق هسته ای ایران و آمریکا، اسرائیل بار دیگر ابراز نگرانی کرد.

در پاسخ به این نگرانی  کارشناس آمریکایی "باربارا اسلاوین" به فعالیت های هسته ای اسرئیل و داشتن 90 کلاهک هسته ای این کشور اشاره کرد و خواست تا درباره بی اعتمادی ایران منصفانه قضاوت شود.

"باربارا اسلاوین " عضو ارشد شورای آتلانتیک در پاسخی کوبنده به اظهارات سفیر سابق اسرائیل در سازمان ملل خروج ترامپ از توافق هسته ای را علت اصلی به تعویق افتادن گفتگوها و بروز بی اعتمادی ایران در این زمینه دانست.

"با این وجود "دنی دانون "سفیر سابق اسرائیل در سازمان ملل درباره نگرانی اسرائیل در ارتباط با توافق هسته ای آمریکا با ایران گفت:‌آنچه که امروز می بینیم این است که ایران با اجازه دموکراسی غربی نیرومند شده و قوی تر وارد مذاکرات شده و همچنان حق موجودیت اسرائیل را تهدید می کند و ما باید نسبت به آن نگران باشیم. فکر می کنم آنچه که در مذاکرات سال 2015 میلادی دیدیم برای اسرائیل بد بود و آنچه امروز می بینیم حتی بدتر است. ما می دانیم که مذاکرات به توافقنامه ای جدی و الزام آور ختم نخواهد شد تا ایران را از دستیابی به توان هسته ای باز دارد و بدون در نظر گرفتن آنچه که در این 5 سال انجام داده اند می توانید تصور کنید که اکنون مشغول به چه کاری هستند، ما ترجیح می دهیم که جهان به این رژیم مشروعیت نبخشد و تحریم ها را حفظ کند و در فکر گزینه های دیگری هم باشد .

وی ادامه داد: ‌به این فکر کنید که در مورد کره شمالی چه رخ داد؟‌ آنها نیز همین بازی را انجام دادند. مذاکره ،‌صرف نظر از مذاکره ، ‌دوباره مذاکره و آنگاه یک روز بیدار می شوند و اعلام خواهند کرد که ما قابلیت هسته ای داریم. ما نمی خواهیم در این وضعیت باشیم و نباید چنین چیزی رخ دهد.

در ادامه گفتگو میزبان نشست از عضو ارشد شورای آتلانتیک درخواست کرد که به تمام سوال های این مقام اسرائیلی و نگرانی هایش پاسخ دهد.

" باربارا اسلاوین "‌در پاسخ به سخنان مقام اسرائیلی بیان کرد: ‌در عین احترام به سفیر دلیل آنکه ما در چنین وضعیتی هستیم این است که دولت ترامپ با اصرار شدید دولت نتانیاهو در سال 2018 میلادی به طور یک جانبه از توافق هسته ای خارج شد ،ایران یک سال صبر کرد و سپس با شتاب برنامه هسته ای خود را از سر گرفت. آن زمان که دونالد ترامپ از توافق خارج شد ایران کاملا به توافق پایبند بود فکر نمی کنم دست کم یک جور پررویی و گستاخی است که حالا اینطور بحث کنیم. با سفیر موافقم که لفاظی های ضد اسرائیلی ایران خوب نیست و قطعا غیر سازنده است ولی همانگونه که همه می دانیم اسرائیل نیز سلاح هسته ای دارد، شاید 90 کلاهک هسته ای یا بیشتر در اختیار دارد. قرار بود برجام سنگ بنایی برای مذاکرات در مورد مسائل دیگر باشد ولی چون آمریکا از برجام خارج شد و توافق را نقض کرد هیچ چشم اندازی برای گفتگو درباره مسائل دیگر وجود نداشت.
وی ادامه داد:‌ سفیر روی مسائل مهمی انگشت گذاشت که تهدید اصلی ایران برای اسرائیل تهدید هسته ای نیست تهدید واقعی از سوی گروه هایی مانند حزب الله ، حماس و غیره است که از سوی ایران پشتیبانی می شوند و متاسفانه فکر نمی کنم آن گروهها مخالفت خود را با اسرائیل کنار بگذارند درست زمانی که اسرائیل به سیاست کنونی خود در رابطه با فلسطین و دیگر مسائل ادامه می دهد.
 

نظامی صهیونیست: ایران خواب را از چشمم ربوده است

 
کپی