اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

جامع‌ترین راهنمای دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری

جامع‌ترین راهنمای دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری

ورود به بازار سرمایه یا بورس مستلزم یادگیری همه جانبه است و حتی اگر فکر می‌کنید که می‌توانید در این بازار دوام بیاورید، باز هم باید به آموزش بپردازید تا در یک شرایط کاملاً امن به شروع به سرمایه‌گذاری کنید. با این حال، یکسری موارد ابتدایی به جهت ورود به بورس مانند دریافت کد بورسی وجود دارد که با مطالعه یک مقاله جامع به آن تسلط پیدا خواهید کرد.

به همین منظور ما در این مقاله قصد داریم به چند مورد بسیار با اهمیت درباره بازار بورس بپردازیم و توضیحات مفصلی را ارائه دهیم. بنابراین توصیه می‌کنیم که، اگر در ابتدای سرمایه‌گذاری در بورس هستید و حتی کد بورسی هم ندارید، ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

 

کد سهامداری (بورسی) چیست؟

این کد متشکل شده از چند حرف و چند عدد است که به افرادی که علاقه به سرمایه‌گذاری در بورس دارند، اختصاص داده می‌شود. این کد چیزی شبیه شماره ملی یا شماره حساب است که برای هر فرد کاملاً اختصاصی خواهد بود. به طور کلی، زمانی که قصد می‌کنید وارد بازار سرمایه شوید، باید از طریق روش‌هایی که در ادامه به آنها می‌پردازیم، درخواست کد بورسی کنید که به آن کد سهامداری نیز گفته می‌شود.
ساختار این کد به این صورت است که سه حرف اول نام خانوادگی به همراه 5 رقم که به طور اتفاقی (شانسی) تعیین می‌شود، به عنوان یک کد چند حرفی (رقمی) به شما اختصاص داده خواهد شد. به عنوان مثال؛ اگر نام‌خانوادگی «ساور» باشد، کد سهامداری به قرار «ساو01739» خواهد بود.

نحوه ثبت نام در سجام

حال که خود را آماده ورود به بازار پرتلاطم بورس کرده‌اید، باید ثبت‌ نام‌تان را در سجام پیگیری کنید. در گذشته، برای این منظور باید به صورت حضوری به شرکت‌های کارگزار بورسی به جهت ثبت نام در سجام مراجعه می‌شد، اما امروزه به صورت کاملاً آنلاین می‌توان عملیات مربوط به ثبت نام در سجام و احراز هویت را انجام داد. البته در نظر داشته باشید که، این کار به دو روش قابل انجام است.

1. به صورت مستقیم به سامانه سجام مراجعه کنید تا مراحل اولیه دریافت کد بورسی را انجام دهید.
2. مستقیماً به سایت کارگزاری مدنظرتان بروید و ثبت نام سجام را از همان محیط پیگیری کنید.

به طور کلی، زمانی که وارد سایت سجام می‌شوید باید به دنبال بخش ثبت نام در سامانه سجام بگردید و با ورود به این صفحه شماره همراه‌تان را وارد کنید. بعد از تأیید شماره به صفحات بعدی ارجاع داده خواهید شد که باید مشخصات کامل خود را درج کنید که شامل موارد شناسنامه و حساب بانکی خواهد بود. (دقت کنید که در خلال انجام ثبت نام باید مبلغی را نیز واریز کنید). ضمناً توصیه می‌کنیم که در وارد کردن کلیه اطلاعات دقت کافی را داشته باشید.

انتخاب و ثبت نام در کارگزاری مناسب

حال که در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اید، کافی است که یک کارگزاری مطمئن و مناسب را انتخاب کنید تا با استفاده از کد بورسی آنلاین ارسال شده، بتوانید شروع به معامله نمایید. البته، قبل از هر کاری باید در کارگزاری نیز احراز هویت شوید که این روزها به دلیل شرایط کرونایی کشور به صورت آنلاین انجام خواهد شد. ضمناً توجه داشته باشید که، کارگزاری مدنظرتان باید از هر لحاظ مناسب باشد. به طور کلی، یک کارگزاری می‌بایست از حیث پاسخگویی آنلاین و تلفنی، خدمات، تخفیف کارمزد، دسترسی راحت به شعب و مواردی از این دست مورد بررسی قرار بگیرد.
در نظر داشته باشید که با تکمیل فرآیند احراز هویت در کارگزاری ثبت نام شده و همچنین، دریافت کد بورسی به راحتی می‌توانید با وارد شدن به پنل کارگزاری اقدام به خرید و فروش سهام کنید، البته، قبل از شروع فعالیت ادامه مطلب را نیز مطالعه کنید.

زمان شروع سرمایه گذاری

بسیاری از افراد بعد از آنکه موفق به دریافت کد سهامداری می‌شوند و یک کارگزاری را به جهت انجام معامله انتخاب می‌کنند، بلافاصله به سرمایه‌گذاری می‌پردازند. این کار اشتباه محض است! بورس و کسب درآمد از آن مستلزم آموزش است و مانند هر شغل دیگر به مهارت نیاز دارد. از ابتدایی‌ترین مهارت‌هایی که افراد برای شروع سرمایه‌گذاری در بورس نیاز دارند، شناختن کندل‌هاست و سپس، باید به یادگیری اندیکاتورها بپردازند. ضمن این که مدیریت مسائل روانی نیز بسیار تأثیرگذار خواهد بود و چنانچه نمی‌توانید به اعصاب‌تان مسلط باشید، توصیه اکید داریم که وارد چنین سیستم سرمایه‌گذاری نشوید. به طور کلی، با مدیریت مسائل مختلف می‌توان بهترین عملکرد را در بورس داشت.

نحوه سرمایه‌گذاری در بورس

در اینجا به یک روش ساده سرمایه‌گذاری در بورس اشاره می‌کنیم. فرض کنید 100 میلیون سرمایه دارید و می‌خواهید در بورس سود کنید. ابتدا اینکه مدیریت مالی می‌گوید حداقل 30 درصد سرمایه‌تان را نقد نگه دارید و آن را وارد بازار بورس نکنید. از 70 درصد باقیمانده نیز 40 درصد آن را به صورت پله‌ای سهم خریداری کنید و برای بلند مدت نگه دارید و مابقی سرمایه‌تان را برای نوسان‌گیری در نظر بگیرید.

البته ناگفته نماند، پیدا کردن سهم به جهت خرید پله‌ای برای بلند مدت نیاز به مهارت است و از همه مهم‌تر نوسان‌گیری روزانه یا چند روزه نیز به مهارت و دانش بیشتری احتیاج دارد. بنابراین، تا زمانی که به خوبی مسائل مختلف بازار را فرا نگرفته‌اید، بی‌گدار به آب نزنید.

مرجع جامع آموزش بورس و تحلیل سایر بازارهای مالی با سایت نظارت

حال با توجه به موارد عنوان شده در این مقاله، چنانچه قصد دارید در بازار سرمایه فعالیت کنید، حتماً به یک کارگزاری معتبر نیاز خواهید داشت که برای این منظور کافی است که به سایت نظارت مراجعه کنید. ضمناً در این سایت به راحتی می‌توانید به مقالات آموزشی بسیار مهم درباره بررسی و تحلیل بازارهای مالی دسترسی داشته باشید و سپس، با استفاده از کد بورسی در اختیارتان به معامله بپردازید.

همچنین، اگر اطلاعات اولیه‌تان در خصوص بازار بورس کامل نشده است، در سایت نظارت انواع مقالات آموزشی در نظر گرفته شده است که در زمان‌هایی که فرصت دارید می‌توانید از آنها به جهت افزایش اطلاعات‌تان استفاده کنید. در آخر توصیه می‌کنیم که، برای وارد شدن به بازارهای مالی حتماً آموزش ببینید تا شاهد آب شدن سرمایه‌تان نشوید.

کپی