اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

دومین روز مذاکرات وین چگونه گذشت؟

دومین روز مذاکرات وین چگونه گذشت؟
بیتا میرعظیمی

عصر روز سه شنبه، نشستی دو جانبه میان "علی باقری کنی" مذاکره کننده ارشد ایران و "انریکه مورا" رئیس کمیسیون مشترک برجام برگزار شد. طرفین در این جلسه، با جمع بندی نتایج جلسه روز اول و دوم، در خصوص نحوه ادامه گفت‌وگوها به بحث و رایزنی نشستند.

به گزارش ایران آنلاین، صبح روز سه شنبه و در دومین روز از مذاکرات وین، جلسه کارگروه رفع تحریم ها در سطح کارشناسان و با حضور نمایندگان ایران، گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا در هتل "کوبورگ" وین برگزار شده و گفت‌وگوها در موضوعات و سطوح مختلف با هدف رفع تحریم‌ها ادامه یافت.

هیأت ایرانی در این نشست، ضمن تشریح دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و ارائه پیشنهاداتی جدید در خصوص نحوه پیشبرد گفت‌وگوها، بر لزوم رفع مؤثر تحریم‌های ظالمانه علیه ملت و دولت ایران تأکید کرده و دیگر اعضاء را به مشارکت سازنده در گفت‌وگوهای پیش رو تشویق کردند. در همین جلسه نیز نمایندگان سایر کشورها، آمادگی و جدیت خود را برای تعامل در موضوع رفع تحریم‌های ظالمانه علیه تهران، ابراز داشتند. هیأت های شرکت کننده در مذاکرات وین تاکید کردند که این رایزنی‌ها تا زمان رسیدن به جمع بندی ادامه داشته و در پایان که هنوز زمان آن مشخص نیست، یک نشست اختتامیه با حضور مذاکره کنندگان ارشد گروه ۱+۴، ایران و اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.
دیپلماسی فعال تهران
عصر روز سه شنبه، نشستی دو جانبه میان "علی باقری کنی" مذاکره کننده ارشد ایران و "انریکه مورا" رئیس کمیسیون مشترک برجام نیز برگزار شد. طرفین در این جلسه، با جمع بندی نتایج جلسه روز اول و دوم، در خصوص نحوه ادامه گفت‌وگوها به بحث و رایزنی نشستند. همزمان "مهدی صفری" معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه ایران نیز با "هولتزمان" رییس بانک مرکزی اتریش دیدار کرد. در این دیدار، طرفین مروری بر همکاری های دو کشور داشته و زمینه های تقویت و گسترش ارتباطات بانکی و مالی را مورد بررسی قرار دادند.
ارزیابی مذاکرات مشکل است
در همین حال "جن ساکی" سخنگوی کاخ سفید، در واکنش به ارزیابی مثبت مقامات اروپایی از مذاکرات وین گفت: "ارزیابی این امر برای ما مشکل است، نمی خواهم از اینجا این کار را انجام دهم".
وی در عین حال مدعی شد: "تمرکز ما همچنان بازگشت متقابل به پایبندی به برجام بوده و این بهترین گزینه در دسترس ما است". سخنگوی کاخ سفید با تاکید بر تعهد واشنگتن به مسیر دیپلماتیک در مذاکرات گفت:"این چیزی است که "رابرت مالی" نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران و دیگران برای آن تلاش می کنند؛ اما نمی توانیم پیش از پایان پروسه در خصوص آن اظهار نظر کنیم".
اقدامات ضد ایرانی در واشنگتن
اما همزمان با برگزاری روز دوم مذاکرات در وین، تحرکات نمایندگان جمهوری خواه کنگره علیه ایران شدت پیدا کرد؛ به گونه ای که 25 نماینده جمهوری‌خواه در اقدامی ضد ایرانی، نامه ای را به "جو بایدن" رئیس جمهوری امریکا ارسال کرده و مخالفت صریح خود را با لغو تحریم‌ها علیه ملت و دولت ایران اعلام کردند.
جمهوری‌خواهان در این نامه، بار دیگر بر قدرت کنگره بر اعمال تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرده و نوشتند: جمهوری‌خواهان به زودی اکثریت را بدست آورده و قانون فشار حداکثری را تصویب خواهند کرد تا توانایی دولت بایدن، برای لغو تحریم‌ها و سوء استفاده از معافیت‌ها و مجوزها برای کاهش تحریم‌های ایران را محدود کنند.  در این نامه با تکرار اتهام پراکنی‌های همیشگی، ادعا شده است که لغو تحریم‌های ایران نباید بدون رسیدگی به همه فعالیت‌های ایران از جمله برنامه هسته‌ای، توانایی‌های موشکی، تکثیر تسلیحات و ... این کشور انجام شود. 
"تام کاتن" سناتور تندرو جمهوریخواه ایالت آرکانزاس آمریکا نیز با خط و نشان کشیدن برای دولت "جو بایدن"، تلاش کرد تا مسیر مذاکرات وین را با پیام های ضد ایرانی و خصمانه خود مختل کند. این سناتور ضد ایرانی مدعی شد: "دولت آمریکا تیم مذاکره کننده خود را به وین اعزام کرده است تا در مقابل ایران تسلیم شود. این در حالی است که "جو بایدن" نمی خواهد حکومت ایران را به دلیل اقدامات هسته ای و حملات علیه نیروهای آمریکایی و متحدینش مسوول پذیر کند. وی در عین حال خط و نشان جدیدی برای دولت جو بایدن کشیده و گفت: "هرگونه توافق هسته ای میان بایدن و ایران، بدتر از  توافق قبلی بوده و با قدرت گیری دوباره جمهوریخواهان، پاره خواهد شد".

این اقدامات ضد ایرانی از سوی مقامات آمریکایی در حالی شدت می گیرد که مذاکرات وین طی چند روز گذشته ، حول محور رفع تحریم های خصمانه و یکجانبه علیه ایران آغاز شده و نشانه هایی مثبت از ادامه گفتگوها از سوی مقامات غربی به دنیا مخابره شده است.

بیشتر بخوانیم: 

نخستین روز مذاکرات وین چگونه گذشت؟

ابتکار عمل در دست تیم ایرانی است

توپ مذاکرات وین در زمین آمریکا است

جایگاه ایران و آمریکا در مذاکرات برابر نیست


 

کپی