اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

پلتفرم ها با خلأ قانونی مواجهند

پلتفرم ها با خلأ قانونی مواجهند
بهداد عباسی جرم شناس فضای سایبر

آنچه به‌تازگی در زمینه پلتفرم «دیوار» و محکومیت مدیرعامل این پلتفرم اتفاق افتاد، چند نکته حائز اهمیت است. اول اینکه مسئولیت پلتفرم‌ها تا کجاست؟ همانطوری که همه می‌دانند قانون، مشخصات پدیده‌ها را تعیین می‌کند.

ما امروزه در خصوص مسئولیت پلتفرم‌ها با خلأ قانونی روبه‌رو هستیم. به عبارتی در زمینه پلتفرم‌ها و مسئولیت مدیرعامل پلتفرم و مسئولیت کاربران پلتفرم‌ها، قانون شفاف و مشخصی وجود ندارد. برای حل این نقیصه باید با قانونگذاری شفاف و مشخص هرچه سریعتر رفع شود از این‌رو زیبنده است که دولت با تقدیم لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی و تصویب آن در مجلس درصدد رفع این خلأ قانونی باشد.

نکته دیگری که در خصوص اثبات و تحقق جرایم قابل توجه است این است که هرجرم از سه رکن تشکیل می‌شود. یکی از ارکان متشکله جرم، رکن معنوی و روانی آن است. برای تحقق جرایم عمدی، مجرم باید سوء‌نیت یا قصد ارتکاب جرم داشته باشد و این قصد و سوء‌نیت جرم در فرایند کیفری از سوی دادگاه صالح احراز شود. در خصوص جرایم منافی عفت یا دیگر جرایم قصد ارتکاب جرم در خصوص پلتفرم‌ها وجود ندارد.

پلتفرم‌ها کارکردهای فنی یا تجاری دارند. همه ما می‌دانیم  پلتفرمی که از تعداد کاربران بالایی برخوردار است، قصدش اشاعه منکر و ترویج اعمال خلاف اخلاق و عفت نیست و اگر احیاناً کاربر یا کاربرانی از آن پلتفرم - در مواردی- سوء‌استفاده ‌کنند، به این معنا نیست که صاحبان و مالکان پلتفرم مربوطه قصد ارتکاب جرم دارند. چیزی که با ابراز تأسف در پرونده پلتفرم «دیوار» هم مشاهده می‌شود این است که مدیر این پلتفرم را به جرم [موجب فراهم آمدن] بستر وقوع جرم و منافی عفت محکوم کرده‌اند و این از نظر حقوق کیفری دارای ابهام و اشکال است، از این‌رو امیدواریم با ورود رئیس قوه قضائیه، این پرونده ختم به خیر شود و مشکلات کیفری و حقوقی پلتفرم‌ها که قطعاً مانع توسعه این دسته از کسب و کارهای مجازی است، در نیمه دوم سال جاری که از سوی رهبر معظم انقلاب به‌عنوان سال مانع زدایی نامگذاری شده است، رفع شود.

کپی