اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

«آیین‌نامه اجرایی گواهینامه اهتمام به کیفیت آمارهای رسمی نظام آماری ایران» ابلاغ شد

«آیین‌نامه اجرایی گواهینامه اهتمام به کیفیت آمارهای رسمی نظام آماری ایران» ابلاغ شد

دریافت «گواهی‌نامه اهتمام به کیفیت» به منزله تأیید کیفیت آمارهای تولیدی نیست، بلکه دستگاه اجرایی تا رسیدن به کیفیت قابل قبول، مسیری طولانی در پیش‌رو دارد.

به گزارش ایران آنلاین، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه و به نقل از روابط عمومی مرکز آمار ایران، آیین‌نامه اجرایی «گواهی‌نامه اهتمام به کیفیت آمارهای رسمی نظام آماری ایران » در ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۰، توسط آقای دکتر حسین‌زاده، معاون سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس مرکز آمار ایران و دبیر شورای‌عالی آمار ابلاغ شد. طبق ماده ۶ برنامه ملی توسعه آمار کشور (۱۴۰۰-۱۳۹۶)، آمارهای رسمی کشور بر اساس «آیین‌نامه کیفیت آمارهای رسمی» باید مورد ارزیابی قرار گرفته و نشان کیفیت دریافت کنند. در آیین‌نامه مذکور که در ۱۴۰۰/۲/۶ به تصویب شورای‌عالی آمار رسیده است، سه سطح از نشان کیفیت برای آمارهای رسمی تعریف شده است که عبارتند از «گواهی‌نامه اهتمام به کیفیت»، «گواهی‌نامه تعهد به کیفیت» و «گواهی‌نامه تضمین کیفیت».

• «گواهی‌نامه اهتمام به کیفیت» پایین‌ترین سطح از نشان کیفیت است. این سطح، حداقل‌هایی را در بر دارد که دستگاه اجرایی باید در فرایند تولید آمارهای رسمی رعایت کند. دریافت این نشان به منزله تأیید کیفیت آمارهای تولیدی نیست، بلکه تلاش دستگاه برای رسیدن به کیفیت قابل قبول را نشان می‌دهد. در این سطح از نشان، دستگاه اجرایی تا رسیدن به کیفیت قابل قبول، هنوز مسیری طولانی در پیش‌رو دارد.
• سطح دوم از نشان کیفیت، «گواهی‌نامه تعهد به کیفیت» است. رسیدن به این سطح از نشان بیان کننده آن است که دستگاه اجرایی در زمینه کیفیت آمارهای خود، گام‌های مؤثری برداشته و فرآیند تولید را تحت کنترل قرار داده است. در این سطح، نحوه ارتباط و تعامل با کاربران بهبود یافته و اقدامات مناسبی برای کاهش خطا در تولید آمارها انجام شده است. هر چند در مقایسه با سطح «گواهی‌نامه اهتمام به کیفیت»، در این سطح از نشان، اقدامات قابل توجهی برای بهبود کیفیت آمارهای تولیدی برداشته می‌شود، اما هنوز نمی‌توان تمام ابعاد کیفیت را تأیید نمود.
• بالاترین درجه از نشان کیفیت، «گواهی‌نامه تضمین کیفیت» است. در این سطح از نشان، می‌توان کیفیت آمارها را تضمین نمود و به کاربران اطمینان داد که آمارهای تولید شده در این سطح از کیفیت، دارای بالاترین حد کیفیت مورد انتظار هستند. در این سطح بیش از ۹۰ درصد از الزامات «چارچوب مدیریت کیفیت آمارهای رسمی نظام آماری ایران» در دستگاه اجرایی پیاده‌سازی شده است.
در «آیین‌نامه اجرایی گواهی‌نامه اهتمام به کیفیت آمارهای رسمی نظام آماری ایران»، شرایط و ضوابط دریافت گواهی‌نامه اهتمام به کیفیت درج شده است.
برای اطلاع بیشتر به بخش «دبیرخانه شورای سیاستگذاری کیفیت آمار رسمی» در صفحه اول درگاه ملی آمار به آدرس   https://www.amar.org.ir مراجعه نمایید.

کپی