اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

3 نفر از مدیران وقت محیط‌ زیست در سانحه اتوبوس خبرنگاران مقصر شناخته شدند

3 نفر از مدیران وقت محیط‌ زیست در سانحه اتوبوس خبرنگاران مقصر شناخته شدند
ایران زمین

پس از گذشت پنج ماه از حادثه تلخ تصادف اتوبوس خبرنگاران در جاده نقده آذربایجان غربی، براساس نظر دادگستری استان آذربایجان غربی، مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان، رئیس اداره کل حفاظت محیط‌ زیست شهرستان ارومیه و دبیر استانی و منطقه‌ای ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه علاوه بر راننده به‌عنوان مقصران واژگونی اتوبوس خبرنگاران شناخته شدند.

در این حادثه تلخ ریحانه یاسینی خبرنگار و سردبیر ایرنا 24 و مهشاد کریمی خبرنگار محیط‌ زیست ایسنا جان باختند و 18 خبرنگار مصدوم شدند. درمان برخی از خبرنگاران مصدوم از جمله دو خبرنگار خبرگزاری تسنیم بعد از 5 ماه همچنان ادامه دارد.

خبرنگاران حاضر در این حادثه تلخ اعتقاد دارند برخی از مسئولان ستادی سازمان حفاظت محیط‌ زیست و ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه هم باید در این پرونده مورد بازخواست قرار گیرند. این سفر به منظور اطلاع‌رسانی درباره افتتاح تونل زاب به دریاچه ارومیه انجام گرفت. نقص فنی اتوبوس، پنهان کاری راننده درباره نقص فنی اتوبوس، بی‌توجهی نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در اتوبوس به هشدارهای راننده، عدم بازرسی اتوبوس توسط پلیس راهنمایی و رانندگی و... در نهایت باعث شد تا اتوبوس به محض ورود به جاده پر پیچ و خم و قدیمی پیرانشهر به نقده، واژگون و جامعه مطبوعاتی ایران را سوگوار کند. راننده اتوبوس پس ازسوار شدن خبرنگاران در اتوبوس، بارها در حضور خبرنگاران به نماینده ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد که مسیر انتخابی، برای عبور اتوبوس مناسب نیست و خبرنگاران باید با خودروهای کوچک در مسیر تردد کنند اما نماینده توجهی به هشدارهای او نکرد.

از سوی دیگر و برخلاف روال همیشگی، سفرهای مطبوعاتی سازمان‌ها از جمله سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور، مسئول سابق روابط عمومی سازمان حفاظت محیط‌ زیست و همکاران او در این بخش با خبرنگاران همراه نشدند و با یک سمند به رستوران مشخص شده رفتند. آنها پس از کشته شدن مهشاد و ریحانه و زخمی شدن خبرنگاران به محل حادثه بازگشتند. در زمان این تصادف تلخ «عیسی کلانتری» رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست بود. او و مسعود تجریشی رئیس ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه هرگز حاضر به عذرخواهی و پذیرش قصور در این حادثه نشدند. بعد از تصادف مشخص شد که ستاد احیای دریاچه ارومیه و سازمان حفاظت محیط‌ زیست به‌عنوان متولیان سفر، اتوبوس را از شرکت سیمان اجاره کرده‌اند و سرنشینان آن به‌عنوان کارگران این شرکت به پلیس راهنمایی و رانندگی معرفی شدند. بیشتر سرنشینان اتوبوس حامل خبرنگاران خانم بودند واین سؤال از سوی وکیل خبرنگاران در جلسات دادگاه مطرح شد که چطور پلیس راه با توجه به جنسیت سرنشینان قبول کرده است که اتوبوس حامل کارگران شرکت سیمان است؟

محمد داسمه وکیل پایه یک دادگستری که پرونده واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط‌ زیست را به عهده گرفته است، با اشاره به اینکه پرونده به دادسرای عمومی انقلاب مرکز استان آذربایجان غربی با قرار عدم صلاحیت ارجاع شده، به «ایران» می‌گوید: «دادگاه رسیدگی به اتهام مقصران واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط‌ زیست علاوه بر راننده، مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان آذربایجان غربی، رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان ارومیه و دبیر ستاد احیای استانی و منطقه‌ای دریاچه ارومیه را در این حادثه مقصر دانسته است. در مفاد قرار، بازپرس تصریح کرده که با توجه به اینکه نظر هیأت سه نفره کارشناسی با اوضاع و احوال مسلم پرونده در تضاد است بنابراین، اعتبار و وجاهت ندارد.»

هیأت سه نفره کارشناسی چندی پیش بدون اطلاع وکیل خبرنگاران، وکیل خانواده مهشاد و ریحانه و بدون گفت‌و‌گو با خبرنگاران حاضر در حادثه به نقده رفت. این هیأت پس از بازدید از محل تصادف تنها مقصر حادثه را راننده اعلام و باقی مقصران را مبرا اعلام کرد.

داسمه تأکید می‌کند: «بنابراین بازپرس، نظریه هیأت سه نفره کارشناسی را که اتهام این حادثه را صرفاً متوجه راننده اتوبوس دانسته باطل کرده است.» به گفته داسمه علاوه بر راننده، سه مقام مسئول دولتی، توسط دادستانی نقده اتهام متوجه‌شان شده است.

این وکیل دادگستری از احتمال افزایش تعداد متهمان در دادسرای مرکز استان آذربایجان غربی خبر می‌دهد و می‌گوید: «برحسب نظریه کمیسیون عالی تصادفات و نظریه هیأت
۳ نفره، فرمانده پلیس راه آذربایجان غربی متشکل از فرمانده پلیس راه، رئیس بازرسی و رئیس راه آذربایجان غربی، رئیس نظارت بر عملیات جاده‌ای آذربایجان غربی و طبق گزارش تحلیلی- عمقی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌‌ای کشور، مسئولان سفر و میزبان در بروز حادثه مقصر بودند. بنابراین مسئولان این سفر در کنار راننده از مقصران اصلی هستند.»

خبرنگاران حاضر در این حادثه انتظار دارند پس از مشخص شدن مقصران استانی تصادف اتوبوس خبرنگاران حوزه محیط‌ زیست کشور، پرونده برای مشخص کردن میزان قصور مسئولان وقت کشوری ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه و سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور به تهران ارجاع شود.

کپی