اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
آماری تکان دهنده در امریکا

آقای بایدن، برو

آقای بایدن، برو
تاکر کارلسون/ تحلیلگر سیاسی مترجم: وصال روحانی

یک سؤال رایج در مجامع سیاسی امریکا طی ماه‌های اخیر این است: امریکا چطور می‌خواهد سه سال باقی مانده از دوران زمامداری جو بایدن را تحمل کند؟!

مسأله فقط پایین آمدن فزاینده میزان محبوبیت رئیس‌جمهور فعلی امریکا و نظرسنجی‌های مردمی نیست و فراتر از آن رو شدن وسیع ضعف‌های سیاسی و لغزش در تصمیم‌گیری‌های کلان و ارائه تصویری تأسف‌آور از واقعیت‌های امریکا به جهانیان طی 10 ماه و نیمی است که از شروع به‌کار بایدن می‌گذرد، فرار حقارت‌بار سربازان امریکایی از خاک افغانستان، حل نشدن مسائل کرونایی در این کشور و سقوط دائمی دستاوردهای اقتصادی در ایالات مختلف امریکا که جولان این بیماری تنها دلیل و سبب آن نبوده، دولت امریکا را به درجه‌ای از ضعف و بی‌اعتباری جهانی رسانده که کمتر کسی می‌تواند آن را رفع و رجوع کند.

سقوط نظامی امریکا در افغانستان و عراق یادآور صحنه‌های اسفباری است که شکست سنگین سربازان این کشور در شهر سایگون مرکز ویتنام در دوره زمامداری موقت جرالد فورد (جانشین ریچارد نیکسون)خلق کرد. سربازان و مردم آویزان شده به دنباله‌های هلیکوپترهایی که در سال 1975 از روی سقف سفارتخانه امریکا در این شهر به پرواز در می‌آمدند اینک همتاهایی در همان سطح یافته‌اند. این صحنه ها را اواخر تابستانی که گذشت، می شددر عکس‌ها و فیلم‌های گرفته شده در کابل مشاهده کرد. جالب‌تر و عجیب‌تر اینکه به‌رغم فاجعه سایگون محبوبیت جرالد فورد در نظرسنجی‌های مردمی رو به فزونی نسبی رفت زیرا مردم امریکا از اینکه پسران‌شان از مهلکه ویتنام گریخته و کمتر کشته می‌شوند، شادمان بودند. امروز اما میزان اقبال عمومی مردم نسبت به بایدن به‌رقم اسفبار 36 درصد کاهش یافته که کمترین میزان برای هر رئیس‌جمهوری امریکا پس‌از شروع فقط 10 ماه و نیم از زمامداری‌اش است.

امروز در امریکا احساسات عمومی نسبت به بایدن و جریانات تعیین‌کننده در کاخ سفید چنان سقوط کرده است که تقریباً دو سوم پرسش شونده‌ها در رأی گیری‌های سراسری قطع امید خود را از رئیس‌جمهور فعلی امریکا ابراز داشته و تأکید کرده‌اند که مایل نیستند او در انتخابات بعدی این کشور در سال 2024 شرکت کند. حتی «کامالا هریس» معاون رئیس‌جمهور امریکا که دموکرات‌ها امید زیادی به وی داشتند و او را برای جانشینی بایدن در سال 2024 بهترین گزینه می‌دانستند، در نظرسنجی‌های اخیر فقط به آرای مساعد 28 درصد از پرسش‌شونده‌ها دست یافته است. واقعیت امر این است که بایدن نه تنها به شعارهای تبلیغاتی و وعده‌هایش طی دوران انتخابات سال 2020 عمل نکرده بلکه شرایط اقتصادی و به تبع آن وضعیت زندگی مردم را نازل‌تر کرده و امروز حتی رفع نیازهای اولیه زندگی در یک امریکای بحران‌زده و دچار فشار شدید اقتصادی سخت‌تر از همیشه شده است. انواع سوخت‌ها و حامل‌های انرژی چند برابر گران شده و به‌همین سبب قیمت ارزاق عمومی هم بالاتر رفته و چون بسیاری از مشاغل و کمپانی‌ها بر اثر بی‌رونقی اقتصادی از بین رفته یا نیمه تعطیل شده‌اند، مردم در مضیقه شدید بسر می‌برند. اینک حتی تهیه ساده‌ترین غذاها برای ایام کریسمس و ژانویه که فقط سه تا چهار هفته با آن فاصله داریم، تنها با ارقامی حاصل می‌آید که سه تا چهار برابر گران‌تر از سال پیش در تاریخی مشابه است. برای مردم امریکا سرنوشت سیاسی این کشور در افغانستان به‌رغم همه تلخی‌هایش مهم‌ترین موضوع نیست ولی حق دارند یک زندگی اقتصادی معقول و قیمت‌هایی منصفانه را بخواهند و این چیزی است که دولت بایدن در تأمین آن آشکارا می‌لنگد و به‌همین سبب چاره کار را فقط در رفتن او می‌بینند.

منبع: Fox News

کپی