اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رییس صدا و سیما در اختتامیه پنجمین جشنواره مستند تلویزیونی

هویت و عدالت‌گستری، مبنای تحول رسانه ملی است

هویت و عدالت‌گستری، مبنای تحول رسانه ملی است

پرونده پنجمین جشنواره مستند تلویزیونی با اهدای تندیس و جایزه نقدی یک تا 20 میلیون تومان به برگزیدگان بسته شد.

به گزارش ایران آنلاین ، رییس صدا و سیما در اختتامیه پنجمین جشنواره تلویزیونی گفت : در دوره جدید انشاالله مبنای تحول رسانه ملی براساس دو اصل هویت و عدالت‌گستری است هر دوی این عبارات و این سرفصل‌های بزرگ نتیجه تاریخ پرفراز و نشیب انقلاب است که بیش از ۴۰ سال از عمر بابرکتش را شاهد بودیم و چشم‌اندازی به این پدیده‌ها دارد.

پیمان جبلی از اهمیت مستند و مستند سازی در سازمان صدا وسیما تحت دو عنوان و سرفصل که شعار دوره جدید این سازمان است صحبت کرد و گفت : دوره جدیدی که مبنای رسانه ملی هویت و عدالت است هویت محوری و عدالت گستری هم که نتیجه تاریخ پرفراز و نشیب انقلاب اسلامی و هم چشم اندازی است به اینده این پدیده مبارک و ارزشمند در جامعه‌ای بی نظیر که همان جامعه با مردمی سرافراز است.
جبلی هویت و عدالت را خلاصه زندگی مردم در دوران معاصر دانست و ادامه داد : دوره‌ای که ایران و فرهنگ آن و اسلام را بازنمایی می‌کند و چشم امید جامعه به محقق شدن و دیده شدن مصادیق عدالت است که هم نگاه به گذشته دارد و هم آینده.
رئیس رسانه ملی افزود: بنابراین از تقاطع مستند و شعار جدید رسانه ملی می‌توان برداشت کرد که مستند به هر دو حوزه می‌تواند نگاه کند، هم نگاه دقیق به گذشته و هم آینده و هم نگاه مطالبه گر و هم نگاه عدالت محور.
وی گفت: مستند فقط محدود به یک ژانر و سرفصل نیست در هنر‌های مختلف تجلی پیدا می‌کند، در هر عرصه‌ای مستند در حال جستجو است، مستند ساز چشم بینا و وفادار جامعه و مردم است، دیدبان صادقی است که به خوبی می‌بیند و کشف می‌کند و می‌تواند نمایش بدهد.
رئیس رسانه ملی چهار جایگاه را که رهبر معظم انقلاب برای صدا و سیما عنوان کرده اند را اینطور بیان کرد: به غیر از تعبیری که همیشه برای رسانه داشتیم و آن دانشگاه است که رهبری انقلاب هم به آن اشاره کرده اند؛ سه توصیف دیگر عبارت است از آسایش چشم و روح، قرارگاه پراکندن امید و نشاط در جامعه و آوردگاه مبارزه و مقابله با امواج تحریف و فتنه گری.
جبلی افزود: این عبارت که رهبری بیان کردند هر چهار جایگاه و موقعیت به گونه‌ای است که مستند ساز می‌تواند در آن حضور داشته باشد و جایی است که او در حال فعالیت و هنر نمایی است هم در رادیو و تلویزیون از تاریخ، فرهنگ و تمدن و رویداد‌ها می‌گوید هم در جایگاه قرارگاه پراکندن امید و نشاط و جستجو در لایه‌های پنهان و از چشم دور مانده که ممکن است ما به سادگی نبینیم، قرار می‌گیرد و هم در جایگاه آوردگاه مبارزه با تحریف و فتنه گری.
جبلی تصریح کرد: چه بسیار مستندسازانی که جان خود را در این راه گذاشتند و تبدیل شدند به شهدایی که برای مبارزه با امواج فتنه گری جان خود را گذاشتند؛ یادشان را گرامی می‌داریم که برای مقابله با تحریف و فتنه گری مبارزه کردند و هم در جایگاه ارزشمند آسایشگاه چشم و روح و نشان دادن زیبایی‌ها حاضر شدند.
وی اظهار داشت: لذا هر چهار جایگاه که از لسان رهبری آمده، جایی است که مستند ساز در قلب آن قرار دارد، میزبان، صاحب خانه و صاحب ایده است.
جبلی ضمن تشکر از تمام کسانی که در پنجمین دوره این جشنواره مستند تلویزیونی شرکت و آن را برگزار کردند،گفت: صدا و سیما خانه شما مستندسازان و جایگاهی است که به بودن شما افتخار می‌کند و با شادابی آغوش رسانه ملی را به روی شما باز نگه داشته است، شما هستید که به رسانه ملی عزت خواهید داد و به عنوان نگاه بینا عملکرد حقیقت را دنبال و بازگو می‌کنید.
وی در پایان برای مستند ساز پیشکسوت نادر طالب زاده که هم اکنون دچار کسالت و در بیمارستان بستری است، آرزوی شفای عاجل کرد.
مستندها قرار است مسأله های ما را حل کند
حمید شاه آبادی معاون سیما در این مراسم و در جمع مستند سازان مطالبی را بیان کرد و گفت : آنچه که به دنبالش هستیم این است که با نگاه بومی و از پایگاه وطنی و خاستگاه دینی آثاری در طراز جهانی خلق شود و الان به آن رسیده‌ایم مستندهای ما عمق دارد و صداقت و راستی و نزدیکی به ذهن مخاطب در این آثار دیده می‌شود و برای مخاطب بیش از هر بخش دیگری باورپذیر است. شاید در بخش‌های دیگر نمایشی مخاطب بیشتر داشته باشیم اما باورپذیری این حوزه بسیار مهم است.
معاون سیما تاکید کرد:  مستندها قرار است مسأله های ما را حل کند. ما در برنامه سازی آنتن ناخودآگاه به سمت موضوع محوری رفته‌ایم و حالا این قالب یعنی مستند نزدیکترین گزینه برای این موقعیت است تا حرکت خود را با مسأله آغاز کنیم. باید هر یک از مستندها بتواند یک مسأله را باز کند و پرونده آن را ببندد.
وی اضافه کرد: حوزه انتشار مستند نیازمند بازنگری است تا بتوانیم بیش از پیش تاثیرگذار باشیم. این جشنواره نقطه عزیمت است برای کسانی که کار را شروع می‌کنند اما برای ما تکلیف و مسئولیت است.
تلویزیون خانه مستندسازان
مدیر شبکه مستند نیز در این مراسم گفت: امروز با قریب به اتفاق مستندسازان درجه یک کشور کار می‌کنیم و از این بابت خوشحالیم.
محسن یزدی ادامه داد: بارها بحث شده است که تلویزیون خانه مستندسازان است و اگر این جشنواره تا حدی این کار را انجام دهد و تلویزیون باز هم بتواند در این بخش صعود کند فکر می‌کنم کار خود را کرده‌ایم.
دبیر جشنواره مستنددرباره اهمیت دیده شدن مستندها در تلویزیون اضافه کرد : هرچقدر بتوانیم در جشنواره‌ها موفقیت کسب کنیم و دستمزد دریافت کنیم بابت ساخت مستند اما دیده شدن خود مستند لطف دیگری دارد.
مستندسازان برگزیده در بخش های مختلف مستند نگاری ، تک عکس ، مجموعه عکس ، فیلم کوتاه ، نیمه بلند و بلند به انتخاب مردم و داوران جشنواره از دیپلم افتخار و لوح تقدیر و جایزه نقدی دریافت کردند و  مستند "بهمن ابراهیمی" کارگردان مستند "قصه آق گُل" بیشترین جایزه و تندیس های پنجمین جشنواره مستند تلویزیونی را گرفت و جایزه 20 میلیون تومانی جشنواره را به مستند خانه ای برای تو رسید.

کپی