اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مرتضی احمدی در گفتگو با ایران آنلاین:

ابتکار عمل در دست تیم ایرانی است

ابتکار عمل در دست تیم ایرانی است
بیتا میرعظیمی

یک کارشناس مسائل بین الملل، ابتکار عمل در مذاکرات وین را در دستان تیم ایرانی دانسته و بر تضمین کشورهای غربی در اجرای تعهدات از سوی واشنگتن تاکید کرد.

مرتضی احمدی کارشناس مسائل بین الملل، در گفت و گو با خبرنگار ایران آنلاین گفت: آمریکا با خروج از برجام ، تعهدات خود را نقض کرده و همزمان تحریم های گسترده ای را علیه ملت و دولت ایران تحمیل کرده است. بنابراین واضح است که در مذاکرات وین ، ابتکار عمل در دستان تیم ایرانی بوده و توپ در زمین طرف مقابل قرار دارد. این در حالی است که  مقامات غربی، بارها بر شکست مفتضحانه فشار حداکثری واشنگتن علیه تهران اذعان کرده و بر آن صحه گذاشته اند. در تایید این ماجرا نیز می توان به مصاحبه "جوزف بورل" مسئول سیاست‌های خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا با شبکه العربیه در تاریخ 13 مهرماه سال جاری اشاره کرد. جوزف بورل در این مصاحبه به رفتار غیرمسئولانه آمریکا در خروج از برجام اشاره کرده و تاکید می کند که ما نباید فراموش کنیم که آمریکا توافق را نقض کرده و به تبع آن فشارهای اقتصادی و سیاسی بسیاری را به مردم و دولت ایران تحمیل کرده است.

لغو تحریم، شعار رسانه ای نیست
وی در عین حال به ادعای چند روز پیش "رابرت مالی" نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مبنی بر آمادگی واشنگتن برای بازگشت به برجام و لغو تحریم های مغایر با آن اشاره کرده و گفت: برداشتن تحریم ها تنها یک شعار و یا نمایش رسانه ای نیست؛ بلکه نیازمند اقدامات عملی و محسوس از جانب واشنگتن است. آمریکایی ها اگر بنا بود تعهدات خود را اجرا کرده و تمامی تحریم های مغایر با برجام را لغو کنند، می توانستند همانگونه که از معاهده ای نظیر پاریس خارج شده و مجددا با یک امضا بازگشتند، تعهدات خود در ذیل برجام را در دولت "جو بایدن" بدون از سرگیری مذاکره ای دوباره، اجرایی کرده و حسن نیت خود را به طرف ایرانی ثابت کنند؛ اقدامی که نه تنها هرگز در عمل از سوی مقامات آمریکایی مشاهده نشد، بلکه در کنار افزایش فشارهای حداکثری، تحریم های دیگری نیز تصویب شده و بر مردم و دولت ایران تحمیل شد.

لزوم تضمین اجرای تعهدات از سوی واشنگتن
این کارشناس مسائل بین الملل، حساس ترین نکته در مذاکرات وین را تضمین کشورهای غربی در اجرای تعهدات از سوی واشنگتن دانسته و تاکید کرد: طرف اروپایی، بارها بر تضمین اجرای برجام تاکید کرده و همزمان طرف چینی و روسی نیز بر خروج غیرمسئولانه آمریکا از برجام اذعان کردند. بنابراین بنظر می رسد کشورها بخصوص طرف غربی، برای اجرای تعهدات توسط آمریکا باید تضمین های لازم را به ایران داده و این خواسته را از مقامات امریکایی مطالبه کنند. چرا که آمریکا باید هزینه رفتار غیرمسئولانه خود در خروج یکجانبه از برجام را پرداخت کرده و این را بپذیرند که نمی توان وارد یک معاهده ای شده و از آن بدون هیچ هزینه ای خارج شده و حتی در این اثنا امتیازات جدیدی را از دولت ایران مطالبه کنند.

کارشکنی های رژیم صهیونیستی
مرتضی احمدی در خصوص کارشکنی های گسترده رژیم صهیونیستی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران گفت: رژیم صهیونیستی با ترور شهید فخری زاده، تلاش کرد توان هسته ای ایران را با چالش مواجه کرده و در توانمندی راهبردی ایران در صحنه بین الملل وقفه ای ایجاد کند. صهیونیست ها با اقدامات خصمانه ای نظیر حمله به تاسیسات هسته ای ایران و به شهادت رساندن دانشمندان هسته ای ایران، تلاش های خود را بر تضعیف جایگاه تهران در مذاکرات هسته ای معطوف کردند. نکته مهم آن است که این اقدامات خرابکارانه با همکاری و هماهنگی آمریکا صورت گرفته و در هیچ دوره ای از سوی مقامات واشنگتن محکوم نشد. همین امر نیز حضور صهیونیست ها و آمریکا را در یک جبهه خصمانه علیه ایران به اثبات می رساند. 
وی همچنین در خصوص چشم انداز مذاکرات وین گفت: در حال حاضر مذاکرات در ابتدای راه قرار داشته و ارزیابی صحیح از شرایط موجود، بستگی به رفتار عاقلانه طرف غربی و آمریکایی ها دارد؛ این که چقدر حاضر هستند سیاست های غلط خود علیه ایران را اصلاح کرده و در صدد جبران آن برآیند.

کپی