اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

نافرمانی تک فرزند مادر را به دردسر انداخت

نافرمانی تک فرزند مادر را به دردسر انداخت

پسرم اصلاً حرف مرا گوش نمی دهد، بیشتر اوقات با دوستانش به بیرون می رود و شب ها هم دیر وقت به خانه می آید. همسرم هم در مقابل خواسته های پسرش تسلیم می شود. نمی دانم با این فرزند نافرمان و همسر بی خیالم چگونه زندگی کنم.

به گزارش ایران آنلاین، خانمی که برای طرح مشکل خود و دریافت راهنمایی و مشاوره به مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی استان اصفهان رفته بود گفت: پسری 16 ساله دارم که تک فرزند است و همین تک فرزند بودن او باعث شد تا مشکلات زیادی در زندگی برای ما به وجود بیاید.

به خاطر اینکه تک فرزند بود ما همه جوره هوایش را داشتیم و هرچه می خواست برایش فراهم می کردیم همین کارهای ما بستری را فراهم آورد تا او هم حسابی سوء استفاده گر شود. . او حالا به یک بچه لجباز و تندخو و نا فرمان تبدیل شده و بارفتارهایش زندگی را به کام من و پدرش تلخ کرده است. گاهی اوقات که می نشینیم و با هم فکر می کنیم به این نتیجه می رسیم که ای کاش خدا این بچه را به ما نداده بود شاید کفر باشد اما چه کنیم دیگر از دست کارهای این بچه به ستوه آمده ایم ، واقعاً بچه نداشتن بهتر از داشتن یک فرزند نافرمان و حرف گوش نکن است.

پسرم اصلاً حرف مرا گوش نمی دهد و کار خودش را می کند، مدام با دوستانش به بیرون می رود و شب ها هم تا دیروقت به خانه نمی آید، وقتی می گویم چرا تا این وقت شب بیرون بودی سرم داد می کشد و با من دعوا و حتی قهر می کند و غدا هم نمی خورد. خلاصه بدجوری در کنترل این تک فرزند خانواده سردرگم و کلافه شده ام و نمی دانم چگونه با او رفتار کنم.
چند روز است که به من و پدرش می گوید از خانه بیرون بروید چون می خواهم برای یکی از دوستانم در این جا تولد بگیرم و او را به خاطر این کار سورپرایز کنم، من با او مخالفت کردم و می ترسم خودش را گرفتار کند.

محسن وقتی با مخالفت من روبرو شد با داد و فریاد گفت، اگر نمی خواهید این جا برای دوستم تولد بگیرم باید پول بدهید تا بروم و یک باغ کرایه کنم و جشن را در آنجا برایش بگیرم ! پدرش هم وقتی با مخالفت من روبرو شد به پسرش گفت : عزیزم خودم برات یک باغ کرایه می کنم و بعد سریع از سایت دیوار یک باغ برایش کرایه کرد.

از دست همسرم نمی دانم چه کنم او واقعاً یک فرد بی خیال است و در مقابل خواسته های پسرمان تسلیم می شود تا حالا هم هرچیزی که خواسته برایش فراهم کرده است. من هم بیشتر اوقات به خاطر همین بی تفاوتی و بی خیالی همسرم با او مدام دعوا و درگیری دارم، همسرم هیچ احساس مسئولیتی در قبال زندگی و و تربیت فرزند ندارد و فقط سرش توی کارش است. دیگر نمی توانم این زندگی را تحمل کنم، و نمی دانم با این فرزند نافرمان و همسر بی خیالم زندگی کنم.

نظریه کارشناس مشاور پلیس

نسیبه جعفری، کارشناس ارشد مشاوره مرکز مشاوره آرامش در خصوص مشکل این مادر گفت: شاید بیشتر کسانی که دارای تک فرزند هستند با اینگونه مشکلات آشنا باشند. تک فرزند ها به دلیل اینکه از ابتدا همه چیز برایشان فراهم بوده و هرچه گفته پدر و مادر در خدمتش بودند وقتی هم که بزرگ می شود می خواهد به نوعی در منزل حکومت کند و حرف خودش را به کرسی بنشاند.

وی با بیان اینکه لجبازی ها و نافرمانی های تک فرزندها نتیجه رفتار نابجای والدین با آنها است گفت: پدرو مادرها باید به این نکته توجه کنند که کودک آنها همیشه در سن کودکی باقی نمی ماند و بنابر این بایستی مهارت های زندگی را به آنها بیاموزند و بعضی وقت ها به خواسته های آنها جواب نه بگویند تا یاد بگیرند که در شرایط سخت بدون احتیاج به پدر و مادر زندگی کنند..

جعفری با بیان اینکه اگر فرزند پسر دارید بهتر است کمی صبور باشید گفت: پسرها وقتی نوجوان می شوند، زود رنج و پرخاشگر شده و اگر موضوعی برخلاف میلشان باشد، صدایشان را بالا می برند.
وی درپایان گفت : باید بدانید که هورمون ها ممکن است علت ایجاد برخی از این رفتارها باشند. باید به آنها با همدلی کردن کمک کنید. هرچند ممکن است سخت باشد اما می توانید هورمون هایشان را کنترل کنید.
 

کپی