اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آغاز اجرای طرح نظارت و پایش تولید و عرضه کالاهای اساسی کشاورزی در سراسر کشور

آغاز اجرای طرح نظارت و پایش تولید و عرضه کالاهای اساسی کشاورزی در سراسر کشور

اجرای طرح نظارت و پایش تولید و عرضه کالاهای اساسی کشاورزی در سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش ایران آنلاین، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در مراسم آغاز اجرای طرح نظارت و پایش تولید و عرضه کالاهای اساسی کشاورزی استان تهران اظهار کرد: از سال های گذشته مسئولیت حوزه تولید در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بوده است و این کار را به نحو مطلوب انجام می دهد.

وی افزود: حفظ امنیت غذایی مردم بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بوده و هست اما بازاررسانی و نظارت بر توزیع که پیش از این به دلیل عدم اجرای قانون انتزاع در سال ۹۳ و لغو این قانون در سال ۹۸، برعهده وزارت صمت بود از ابتدای دولت سیزدهم رسما به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است.

ساداتی نژاد ادامه داد: عدم اجرای قانون انتزاع موجب اخلال در بازار در زمان کمبود کالاها می شد و وزارت خانه های جهاد کشاورزی و صمت پاسخگوی مشکل به وجود آمده نبودند که با واگذاری تمام اختیارات از مزرعه تا سفره به وزارت جهاد کشاورزی، زنجیره تولید تا سفره با یک فرمانده واحد کار خود را پیش می برد و باعث ایجاد آرامش در بازار خواهد شد‌.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با دستور آیت الله رئیسی رئیس جمهوری، کل اختیارات تا نظارت و بازرسی بازار و توزیع به وزارت جهاد کشاورزی محول شده و این فرماندهی واحد آرامش را به بازار باز می گرداند.

وی با بیان این که از امروز تمام فروشندگان محصولات اساسی زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی محسوب می شوند، عنوان کرد: تمام افرادی که کالاهای کشاورزی را در سطح کشور و شهرها توزیع می کنند، جزئی از خانواده وزارت جهاد کشاورزی هستند.

ساداتی نژاد ادامه داد: برای بازرسی و نظارت بر بازار ۶۲۸ نفر از نیروهای بازرسی صمت به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شده است و با تفاهم نامه ای که با بسیج مستضعفین به امضا رسید، نظارت و بازرسی را آغاز کرده ایم و این نیروها جزو خانواده وزارت جهاد کشاورزی محسوب می شوند.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با بازاررسانی هوشمند محصولات کشاورزی گفت: بازاررسانی هوشمند محصولات کشاورزی را با ۳۵۰ تن کالای اساسی در تهران شروع کرده ایم و این روند توزیع در کرج، اصفهان، خراسان رضوی و یزد هم آغاز شده است.

وی افزود: از تمام جوانانی که در زمینه پلتفرم های هوشمند فعالیت دارند دعوت می کنیم تا با سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران همکاری کنند تا این بازاررسانی مستقیم از مزرعه تا مغازه ها و درب منازل انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: روستابازارها از هفته گذشته در مشهد آغاز شده و روند تشکیل آن در استان های دیگر ادامه خواهد داشت‌.

ساداتی نژاد گفت: تامین ارز از ابتدای دولت به خوبی انجام شده و مشکلی در تامین نهاده دامی نخواهیم داشت و تولید به اندازه کافی انجام می شود.

وی ادامه داد: قرارگاه امنیت غذایی هر روز صبح رأس ساعت ۶:۳۰ در تمام کشور شروع می شود و بازار را به صورت منظم رصد می کند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تمهیدات لازم برای بازار شب عید گفت: با این تمهیدات مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نخواهیم داشت.

وی با بیان این که یکی از یاران اصلی وزارت جهاد کشاورزی، رسانه ها هستند، خاطرنشان کرد: اصحاب رسانه با اطلاع رسانی دقیق و به موقع باعث کاهش التهاب بازار و ایجاد آرامش در مردم شدند‌.

ساداتی نژاد ابراز امیدواری کرد: با همکاری همه زیر مجموعه ها و اصناف بتوانیم آرامش مطلوبی در بازار کالاهای اساسی ایجاد کنیم و غذای سالم با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد‌.

کپی