اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
فواد ایزدی در گفتگو با ایران آنلاین:

توپ مذاکرات وین در زمین آمریکا است

توپ مذاکرات وین در زمین آمریکا است
بیتا میرعظیمی

یک کارشناس مسائل بین الملل، بر دستیابی به "توافق خوب" و سودمند برای طرف ایرانی در مذاکرات وین تاکید کرده و گفت: چنانچه واشنگتن بر مواضع قبلی خود اصرار کرده و تغییری در سیاست های خصمانه خود علیه ایران و لغو تحریم ها اتخاذ نکند، قطعا مسیر توافق با چالش های متعددی همراه خواهد شد.

"فواد ایزدی" تحلیلگر مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار ایران آنلاین، در خصوص تن دادن واشنگتن به خواسته ایران مبنی بر لغو تحریم ها در مذاکرات وین گفت: در 6 دور مذاکرات قبلی، تعلیق بخشی از تحریم ها و نه لغو آن ها، از سوی دولت آمریکا پذیرفته شده بود؛ منتها آمریکایی ها در شرایط کنونی اصرار دارند که تعداد قابل توجهی از تحریم های وضع شده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، را باقی نگه داشته و لغو نکنند؛ این تحریم ها شامل مواردی است که با عدم تعلیق آن ها، مشکلات عدیده ای برای ایران رقم زده و یا در عمل، اثر تحریم های معلق شده را از بین خواهند برد. اقدامی که در صورت وقوع قطعا سودی را متوجه ایران نکرده و نتایج مثبتی از روند مذاکرات را حاصل نخواهد کرد.
"توافق خوب" خواسته دولت جدید
وی افزود: البته ما باید میان دو دیدگاه حاکم در دولت سابق (روحانی) و دولت جدید(رئیسی) در خصوص دست یابی به توافق قائل به تفکیک شویم؛ چرا که دولت قبل و مقامات ارشد دولت آقای روحانی، با این ذهنیت که "هر توافقی بهتر از عدم توافق است"، تمایل داشتند به هر نحوی با طرف آمریکایی به توافق برسند؛ اما دولت جدید نگاهی متفاوت داشته و تمام هم و غم خود را در دستیابی به یک "توافق خوب "گذاشته است؛  توافقی که تنها در کاغذ نگاشته نشده و کاملا سودمند و بر پایه منافع ملی ایران تعریف شده باشد. البته تحقق این شرط بستگی به طرف امریکایی دارد. چرا که اگر واشنگتن بر مواضع قبلی خود اصرار کرده و تغییری در سیاست های خصمانه خود علیه ایران اتخاذ نکند، قطعا مسیر توافق با چالش های متعددی همراه خواهد شد.

 عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در خصوص خواسته به حق ایران مبنی بر تضمین عدم خروج دوباره از برجام در صورت توافق حاصله گفت: خواسته ایران کاملا به حق است؛ اما این شبهه وجود دارد که دولت بایدن در انتخابات 2024 شرکت نکرده و یا حتی شکست بخورد. چرا که در حال حاضر "جو بایدن" کهنسال بوده و در انتخابات بعدی 82 ساله شده و قطعا توانایی کار اجرایی پرمشغله ای همانند ریاست دستگاه اجرایی را نخواهد داشت. این در حالی است که در نظرسنجی های اخیر نیز، دونالد ترامپ از بایدن پیشی گرفته و همین امر نیز پیروزی احتمالی ترامپ در انتخابات 2024 را قوت بخشیده است. در همین حال نیز شاهدیم که همزمان با مذاکرات وین، شماری از اعضای مجلس نمایندگان امریکا، طی نامه‌ای به آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، به دولت جو بایدن یادآور شدند که براساس قانون ، هرگونه توافق با ایران باید برای بازبینی و بررسی به کنگره ارائه شود. این قانون رئیس‌جمهوری آمریکا را ملزم می کند تا ظرف پنج روز هرگونه توافق حاصل شده با ایران و همچنین گزارش ازریابی راستی آزمایی با جزئیات و گواهی آن را به کنگره ارائه کند.

عملکرد اروپایی های سازنده نیست
این تحلیلگر مسائل بین الملل در خصوص نتایج حاصله از مذاکرات وین تصریح کرد: نتایج حاصله از مذاکرات پیش رو، به سیاست های واشنگتن در مقابل تهران بازمی گردد؛ چرا که در حال حاضر توپ در زمین آمریکایی ها بوده و در صورت تکرار سیاست های گذشته، نتیجه ای حاصل نشده و مذاکرات با شکست مواجه خواهد شد. اما اگر واشنگتن سیاست های گذشته خود را تغییر داده و تدبیری صحیح در برابر ایران و رفع تحریم ها اتخاذ کند، می توان به نتیجه ای مثبت امیدوار بود.
فواد ایزدی، در پایان عملکرد کشورهای اروپایی را در مذاکرات پیش رو، سازنده ارزیابی نکرده و تاکید کرد: چند روز پیش بیانیه ای با لحن تند از سوی سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر شد. همین امر نیز دعوا و درگیری اروپایی ها با ایران را بیش از پیش آشکارتر کرده و از سیاست های ضد اسلامی در سیستم ذهنی مقامات اروپایی پرده برداشت. سیاست های خصمانه و اسلام ستیزی که از قدیم وجود داشته و اکنون نیز بیش از پیش تقویت می شود.

کپی