اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
در همه بازی‌های هفته هفتم حداقل یک مربی استقلالی حاضر است

لیگ در تسخیر آبی‌ها

لیگ در تسخیر آبی‌ها
حامد جیرودی

حضور مربیان استقلالی یا پرسپولیسی در تیم‌های مختلف فوتبال ایران، اتفاقی است که در سال‌های پیشین هم شاهد آن بودیم اما نگاهی به تیم‌های حاضر در لیگ بیست و یکم نشان می‌دهد که 9 تیم از مربیانی روی نیمکتشان بهره می‌برند که روزگاری آبی‌پوش بوده‌اند تا به این ترتیب بیش از نیمی از کادر مربیگری تیم‌های لیگ برتری در تسخیر استقلالی‌ها باشد.

در این میان اتفاق جالبی در هفته هفتم _ که از امروز آغاز می‌شود- شکل گرفته؛ جایی که در هر 8 دیدار حداقل یک سمت آن یک مربی استقلالی حضور دارد.

در بازی مس و هوادار، رضا عنایتی نماینده آبی‌هاست. کسی که با ۱۴۷ گل زده رکورددار بیشترین گل زده در تاریخ لیگ برتر است و در 3 مقطع و مجموعاً 5 فصل برای استقلال بازی کرد و حالا هدایت هوادار را برعهده دارد.

در بازی پیکان و گل‌گهر، امیر قلعه‌نویی حضور دارد که اگر چه محروم است ولی یکی از استقلالی‌ترین‌های فوتبال ایران به شمار می‌رود. ژنرال که با 5 قهرمانی پرافتخارترین مربی لیگ برتر است از سال 1368 تا 76 بازیکن استقلال بود و در 4 مقطع هم حدود 7 سال مربی و سرمربی این تیم بوده است.

بازی صنعت نفت و استقلال اوج تقابل استقلالی‌هاست. در یک‌ سو علیرضا منصوریان قرار دارد که در 3 مقطع مجموعاً 8 سال بازیکن این تیم بوده و از لیگ شانزدهم تا اوایل لیگ هفدهم هم هدایت آبی‌پوشان را برعهده داشت. در سمت مقابل هم فرهاد مجیدی سرمربی فعلی استقلال است که چهارمین مقطع مربیگری و سرمربیگری‌اش را در این تیم تجربه می‌کند و در 3 مقطع هم مجموعاً 11 سال برای استقلال بازی کرده است.

در بازی سپاهان و نساجی هم ساکت الهامی سرمربی قائمشهری‌ها اگرچه بازیکن استقلال نبوده ولی در لیگ ششم و هفتم به عنوان دستیار فیروز کریمی و سپس قلعه‌نویی روی نیمکت آبی‌ها نشسته است.

در بازی پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان هم فراز کمالوند اگرچه محروم است ولی یکی از مربیان استقلالی است که فصل گذشته برای چند ماه دستیار مجیدی بود.

در بازی شهرخودرو و فجرسپاسی، اکبر میثاقیان در حالی هدایت مشهدی‌ها را برعهده دارد که از سال 1358 تا 61، سه سال بازیکن استقلال بود.

در بازی آلومینیوم و ذوب آهن هم رسول خطیبی روی نیمکت اراکی‌ها می‌نشیند که در سال 81 به عضویت استقلال در آمد و در جام باشگاه‌های آسیا برای این تیم به صورت قرضی بازی کرد و در سال 82 جدا شد.

در بازی فولاد و تراکتور هم جواد نکونام روی نیمکت سرخپوشان اهوازی می‌نشیند که در لیگ‌های دوازدهم و سیزدهم، یک فصل و نیم برای آبی‌پوشان به میدان رفت و در آخرین قهرمانی استقلال در لیگ(1392) عضوی از این تیم بود.

کپی