اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

محسن رضایی :

ایران آماده جهش بزرگ اقتصادی است

ایران آماده جهش بزرگ اقتصادی است

معاون اقتصادی رییس جمهوری گفت: ملت ایران طی سه سال اخیر با وجود محاصره اقتصادی و شیوع کرونا، سخت ترین آزمایش را پشت سرگذاشته و امروز آماده یک جهش بزرگ اقتصادی است.

 محسن رضایی روز پنجشنبه در نشست شورای گفت ‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان هرمزگان، با بیان اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، قدرت های بین‌المللی از پیشرفت ایران اسلامی نگران بوده‌اند، افزود: آن ها نگران این هستند که اگر انقلاب اسلامی بتواند ایران را به کشوری پیشرفته تبدیل کند، منافعشان به خطر می افتد.

وی بیان داشت: لذا قدرت های بین المللی از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کردند اگر بتوانند با زور و اگر نتوانند با تحریم جلوی کشورمان نوظهور را در منطقه بگیرند و مانع شکل گیری ایران قدرتمند و پیشرفته بشوند و براین اساس جنگ و ترورها را ایجاد کردند و وقتی از این طریق نتوانستند به سراغ تحریم‌های اقتصادی آمدند.

کارآفرینان و بخش خصوصی پیشران موفقیت درجنگ اقتصادی هستند

معاون اقتصادی رییس جمهوری با بیان اینکه کارآفرینان، بسیجیان و رزمندگان عرصه جنگ اقتصادی هستند، اظهارداشت: کارآفرینان و بخش خصوصی پیشران موفقیت در این زمینه هستند و باید سدها و موانع را بشکنند و به جلو بروند تا ایران به آرزوهای تاریخی خود برسد.

رضایی تصریح کرد: امروز فرصت خوبی در کشور وجود دارد و از یک نظام قدرتمند با هدایت رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین دولت مردمی و انقلابی برخوردار هستیم و زمان این جهش و بسیج ملی فرارسیده و نیاز به عزم و اراده ملی در عرصه اقتصاد داریم که در ابتدا باید از دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه شکل بگیرد.

وی گفت: باید دست به دست هم دهیم تا خیزش بزرگ و جهاد آرمانی ملت ایران شکل بگیرد و ایران به مجد و عظمت خود برسد و با توجه به اینکه در سیاست، امنیت و دفاع به اقتدار رسیده‌ایم، در پیشرفت کشور هم باید به مجد و عظمت برسیم.

معاون اقتصادی رییس جمهوری، توجه جدی به تقویت کارآفرینان و بخش خصوصی را برای مردم و کشور بسیار مهم دانست و بیان داشت: این امر اشتغال، رفاه و آسایش را برای مردم به وجود می‌آورد و ایران را به جایگاه واقعی خود در اقتصاد بین‌الملل می‌رساند و ما وظیفه داریم از بخش خصوصی حمایت کنیم و حمایت خواهیم کرد.

رضایی با تاکید بر پیگیری مسائل مهم مطرح شده در این نشست با کمک و تلاش استاندار هرمزگان، خاطرنشان کرد: با تلاش و کمک نماینده عالی دولت در استان هرمزگان، یکسری مشکلات در استان قابل حل است که از جمله آن تسهیل محیط  کسب و کار است و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان اختیارات بالایی دارد و می تواند خیلی از مشکلات را حل کند.

وی اضافه کرد: یکسری از مشکلات مربوط به اصلاح آیین نامه ها و همچنین نوشتن آیین نامه برای ماده های قانونی است که ما آن را پیگیری خواهیم کرد.

معاون اقتصادی رییس جمهوری اظهارداشت: اصلاح قوانین در ستاد تسهیل استان نیز می تواند مورد بررسی قرار گیرد و با توجه به اینکه قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در حال تدوین است، بخشی از قوانین را می توانیم در آن اصلاح کنیم.

کارآفرینان همچون رزمندگان دفاع مقدس می توانند ایران را از جنگ اقتصادی نجات دهند

رضایی خاطرنشان کرد: مسائل مطرح شده توسط بخش خصوصی در این نشست بسیار مهم است و نگاه ما به کارآفرینان همچون رزمندگان دفاع مقدس است که می خواهند ایران را از جنگ اقتصادی سربلند بیرون بیاورند و وظیفه داریم این بخش را حمایت و تقویت کنیم.

وی با اشاره به لزوم بازنگری و تدوین طرح توسعه اقتصادی استان هرمزگان با کمک و مشارکت بخش های مختلف، عنوان کرد: باید روی محورهایی تمرکز داشته باشیم که می‌تواند موجب جهش شود و با سایر بخش ها هم پیوندی داشته باشد.

معاون اقتصادی رییس جمهوری تصریح کرد: ایجاد ارزش افزوده و زنجیره های ارزش موجب چند برابر شدن درآمدها می‌شود و این امر پیرامون هدف گذاری های استانی و ملی بسیار مهم است و در طرح توسعه اقتصادی استان هرمزگان باید پیوندها و زنجیره های ارزش و تخصیص درست منابع مورد توجه قرار گیرد.

استان هرمزگان نقش تجاری و صادراتی برای اقتصاد ملی کشور دارد

رضایی با اشاره به ظرفیت‌های هرمزگان در زمینه صادرات، بیان داشت: این استان نه تنها باید صادرات استانی داشته باشد، بلکه به صادرات ملی هم باید کمک کند و استان هرمزگان علاوه بر نقش تجاری برای تولیدات استان، نقش تجاری و صادراتی برای اقتصاد ملی کشور هم بر عهده دارد.

معاون اقتصادی رییس جمهوری اظهارداشت: تجارت و صادرات می‌تواند مهم‌ترین فعالیت در بنادر و دیگر ظرفیت‌های حمل و نقلی این استان باشد.

حمل یکسره کالا از کشتی های تجاری در دستورکار است

وی با اشاره به در دستورکار قرار گرفتن حمل یکسره کالا از کشتی های تجاری، اظهار داشت: برای این مهم همه مراحل باید با نزدیک شدن کشتی های تجاری به بنادر آماده باشند و در سامانه عملیاتی و فعالیت قرار گیرند تا در بنادر نشست کالا نداشته باشیم.

معاون اقتصادی رییس جمهوری افزود: هر یک روز تاخیر در حمل و بارگیری برخی کالاها موجب افزایش یک درصدی قیمت تمام شده آن کالا می‌شود و این نشان می‌دهد که بخشی از تورم هم مربوط به حمل و نقل است و اگر این روند درست شود در کاهش تورم موثر است، نقدینگی یک عامل اصلی در تورم محسوب می‌شود اما عوامل دیگر هم در تورم موثرند.

رضایی با بیان اینکه نیازمند تفویض اختیارات بیشتر به استان ها هستیم و این موضوع باید جدی گرفته شود، گفت: در برنامه توسعه اقتصادی استان هرمزگان، با توجه به نقش های استانی و ملی، اختیارات مورد نیاز در استان نیز مطرح و پیشنهاد شود./ایرنا

 

کپی