اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
سخنگوی سازمان انتقال خون در گفتگو با ایران آنلاین خبر داد:

7 استانی که بیشترین نیاز را به اهدای خون دارند

7 استانی که بیشترین نیاز را به اهدای خون دارند
سهیلا نوری خبرنگار

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: نیاز به گروه‌های خونی منفی بیش از سایر گروه‌ها احساس می‌شود و از افراد دارای این گروه‌های خونی انتظار بیشتری برای اهدای خون داریم.

بشیر حاجی‌بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در گفت‌وگو با «ایران‌آنلاین» گفت: 90 درصد مردم ایران از گروه‌‎های خونی مثبت هستند و تنها 10 درصد جامعه گروه خونی منفی دارند این در حالی است که سالانه 2 میلیون و پانصد هزار داوطلب به مراکز اهدای خون ایران مراجعه می‌کنند و همچنان ( AB ) کمیاب‌ترین گروه خونی در ایران است.

وی در ادامه با اشاره به گزارش سازمان جهانی بهداشت یادآور شد: با شیوع گسترده کرونا، ذخایر خونی کشورهای مختلف با 20 تا 30 درصد کاهش مواجه شده که این میزان در برخی از کشورهای حوزه مدیترانه شرقی به 50 درصد هم رسیده است. همچنین صلیب سرخ امریکا از کاهش فاحش ذخایر خون در این کشور یاد کرده و آورده است؛ در اکتبر 2021 ذخایر خونی امریکا به کمترین میزان از سال 2015 رسیده اما خوشبختانه در ایران چنین افولی را شاهد نبودیم و نه تنها در طول پاندمی کرونا شمار داوطلبان باسابقه و یا کسانی که برای اولین‌بار خون اهدا کرده‌اند بیشتر شده که رکورد 8 ساله اهدای خون بانوان در سال گذشته شکست.

همچنین در پی واکسیناسیون گسترده کرونا در ایران میزان مراجعه افراد به مراکز درمانی شهرهای مختلف افزایش پیدا کرده و به همین نسبت نیاز به فراورده‌های خونی نیز بیشتر شده است؛ استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، مازندران، گیلان، فارس و سیستان و بلوچستان نیز در صدر این گروه قرار دارند.

دکتر بشیر حاجی‌بیگی با بیان اینکه در حال حاضر اهدای خون توسط تمام گروه‌های خونی یک ضرورت جدی برای کشور است تاکید کرد: با این وجود نیاز به گروه‌های خونی منفی بیش از سایر گروه‌ها احساس می‌شود و از افراد دارای این گروه‌های خونی انتظار بیشتری برای اهدای خون داریم؛ اغلب جامعه ایران را افرادی با گروه‌های خونی O  مثبت، A  مثبت،B  مثبت و  ABمثبت تشکیل می‌دهند در حالی که تنها 1 درصد جامعه را افراد دارای گروه خونیAB  منفی، 4 درصد را گروه خونی O منفی، 3 درصد A  منفی و 2 درصد را دارندگان گروه خونیB  منفی تشکیل می‌دهند و به این ترتیب AB، نادرترین گروه خونی در کشور است.

گفتنی است با اهدای یک واحد خون کامل، جان 3 نفر نجات پیدا می‌کند و از هر 1 واحد خون اهدایی، 3 فرآورده گرفته می‌شود این در حالی است که به گفته سخنگوی سازمان انتقال خون ایران؛ با مراجعه سالانه 2 میلیون و پانصدهزار نفر به مراکز اهدای خون کشور، 2 میلیون واحد خون اهدا می‌شود و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سال 3 میلیون و 600 هزار واحد از این خون‌های اهدایی و فرآورده‌های آن را ازسازمان انتقال خون کشور دریافت می‌کنند.

 

 

 

 

کپی