اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران:

هنوز موردی از سویه جدید کرونا در ایران گزارش نشده است

هنوز موردی از سویه جدید کرونا در ایران گزارش نشده است

وزیر بهداشت با بیان اینکه خوشبختانه تا امروز موردی از ویروس جهش یافته جدید در ایران گزارش نشده است، گفت: مردم باید مراقبت کنند تا گرفتار بیماری نشویم و فکر نکنند کرونا تمام شده است.

به گزارش ایران آنلاین،  بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه همایش «۱۰۰ روز توفیق خدمت، ۱۰۰ میلیون دز تزریق سلامت» که امروز در مرکز همایش‌های بین المللی رازی برگزار شد ضمن تشکر از رسانه‌ها برای همراهی وزارت بهداشت در دوران شیوع کرونا و انعکاس مشکلات مردم، به شناسایی سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی اشاره و اظهار کرد: پنج شنبه صبح وزیر بهداشت آفریقای جنوبی از شناسایی سویه جدید که قابلیت انتشار بالایی داشته و جهش‌های آن زیاد است، خبر داد؛ آنچه بیشتر نگرانی ایجاد می‌کند این است که سویه جدید می‌تواند از سیستم ایمنی فرار کند و واکسن گریز باشد.

وی عنوان کرد: پس از اعلام شناسایی سویه جدید بیماری، سازمان جهانی بهداشت موضع گرفت و تعدادی از کشور‌ها ورود مسافر از آفریقای جنوبی را به کشور خود ممنوع اعلام کردند. در کشور ما هم جلسه کمیته علمی تشکیل و رصد اوضاع همچنان ادامه دارد.

هنوز اثر واکسن‌ها بر سویه جدید اعلام نشده است

وزیر بهداشت با بیان اینکه خوشبختانه تا امروز موردی از ویروس جهش یافته جدید در ایران گزارش نشده است و روز گذشته ستاد کرونا ممنوعیت ورود از ۶ کشور را به ایران اعلام کرد، اظهار کرد: باید بر مبادی ورودی کشور نظارت کنیم که دستورات لازم توسط رییس جمهور محترم داده شده است. دیشب بازدیدی از فرودگاه امام خمینی (ره) داشتیم و تمهیدات لازم دیده شد. مردم باید مراقبت کنند تا گرفتار بیماری نشویم و فکر نکنند کرونا تمام شده است؛ وضعیت کشور ما بعد از ۹ ماه خوب شده است و امیدواریم این وضعیت پایدار بماند.

عین اللهی با اشاره به اینکه هنوز اثر واکسن‌ها بر سویه جدید اعلام نشده و برای اعلام زود است، گفت: در آفریقای جنوبی ٢۶ درصد مردم واکسینه شده‌اند؛ توصیه ما این است مردمی که واکسن نزده اند به سرعت اقدام کنند. شاید پاسخ به این سوال را طی یک تا دو هفته آینده سازمان‌های علمی بین المللی بتوانند اعلام کنند، اما ما مراقبت‌های خود را ادامه خواهیم داد و توصیه می‌کنیم افراد حتما واکسن را دریافت کنند که روش مطمئنی است.

وی درخصوص تزریق دز سوم و چهارم بیان کرد: براساس بررسی‌های انجام شده میزان آنتی بادی در خون ۶ ماه بعد از تزریق دوز دوم کم می‌شود به خصوص در افراد با ریسک بالا؛ کمیته علمی ما ۴ ماه بعد از دوز دوم تزریق دوز سوم را توصیه کرده است. اکنون تزریق دز سوم افراد بالای ۶۰ سال آغاز شده است، اگر این وضعیت ادامه پیدا کند واکسن کرونا مانند واکسن آنفلوآنزا سالانه تزریق شود.

به گفته وزیر بهداشت تاکنون حدود یک میلیون دز سوم واکسن تزریق شده است که همچنان ادامه خواهد داشت.

سیاست ما حمایت از واکسن تولید داخل است

عین اللهی همچنین درباره پیش خرید واکسن‌های داخلی توضیح داد: سیاست ما حمایت از واکسن تولید داخل است، اما چون تعداد تولید کافی نبود و نمی‌توانستیم زمان را از دست دهیم از واکسن‌های وارداتی استفاده کردیم؛ با توجه به نامشخص بودن شرایط کرونا واکسن‌های تولید داخل این اطمینان قلبی را به ما می‌دهند که در ادامه از آن‌ها استفاده کنیم؛ طبیعتا اگر نیاز داخلی ما تامین شود امکان صادرات وجود دارد. کمیته واکسن مجوز صادرات ٢٠ درصد تولید را به واکسن سازان داخلی داده است و اگر در آینده امکان داشته باشد این میزان را افزایش خواهند داد.

وی تصریح کرد: برای پیش خرید هم قرار است جلسه‌ای با حضور همه واکسن سازان برگزار شود تا کار را انجام دهیم. هیچ کدام از واکسن سازان داخلی که به تایید رسیده اند، توقف تولید خود را اعلام نکرده اند، انتظار داریم کار خود را ادامه دهند و ما هم ان شاالله حمایت خواهیم کرد.

در نظر داریم همه مردم بیمه پایه شوند

وزیر بهداشت درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای کاهش بار هزینه‌های سلامت از دوش مردم عنوان کرد: کاهش هزینه‌های مردم با تقویت بیمه محقق می‌شود. برنامه ما تقویت بیمه‌ها است که بحث دیجیتالی شدن خدمات سلامت به این امر کمک می‌کند؛ اکنون در اواسط راه هستیم و هنوز به اهداف خود نرسیده ایم. در نظر داریم همه مردم بیمه پایه شوند و خدمات غیر پایه را به تدریج و با توجه به منابع موجود جزو بیمه قرار دهیم.

عین اللهی در ادامه درباره درصد پایین واکسیناسیون در استان‌های مرزی، بیان کرد: واکسیناسیون حتی در اکثر استان‌های مرزی هم بالای ٧٠ درصد است و باید روسای دانشگا‌ه‌ها در قالب طرح خانه به خانه و روش‌های مشابه برای واکسیناسیون مردم اقدام کنند.

وی درخصوص قاچاق معکوس دارو هم گفت: دارو‌ها باید هدفمند و برچسب دار باشند، درصدی امکان قاچاق وجود دارد. بیمه‌ها موظف هستند پرداخت‌ها را از طریق نسخه نویسی الکترونیکی انجام دهند که در این حوزه چالش‌هایی موجود است و قطعا هدف ما این است که به این امر دست یابیم.

وزیر بهداشت در پایان درباره تخصیص ارز دولتی به دارو بیان کرد: تاکنون حدود ٢ میلیارد ارز ترجیحی گرفته ایم که سال گذشته این مبلغ ۳.۵ میلیارد بود و پیگیر هستیم که مابقی ارز را تخصیص دهیم، هنوز تصمیمی درباره ارز گرفته نشده است؛ نظر ما این است که مجبور به استفاده از ارز ترجیحی هستیم درغیراین صورت قیمت دارو‌ها بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

کپی