اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بورس آمریکا باز هم وارد رکود شد

بورس آمریکا باز هم وارد رکود شد
آرزوکیهان

با شیوع مجدد سویه جدید کرونا سرمایه گذاری در وال استریت- سازمان بورس نیویورک آمریکا کاهش یافت.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از سی ان ان ، بنا بر اخبار موجود سرمایه گذاران به دلیل ترس از محدودیت های بیشتر و ممنوعیت سفر پولهایشان را به جای سرمایه گذاری در وال استریت به شرکت هایی منتقل می کنند که تا حد زیادی از این شرکتها در موج های قبلی کرونا سود برده اند.


گزارش های موجود نشان میدهد به همین دلیل روز جمعه گذشته سهام بورس سقوط کرد زیرا نوع جدیدی از ویروس کرونا برای نخستین بار شناسایی و در حال گسترش در سراسر جهان است از این رو سرمایه گذاران نگران تاثیر روند عملکرد این ویروس بر چرخه اقتصاد هستند.


اکنون نگرانی از سقوط قیمت نفت در بازار جهانی وجود دارد زیرا گسترش دوباره ویروس کرونا می تواند میزان تقاضا را کاهش دهد از سوی دیگر شاخص همه بانک ها ،شرکت های مسافرتی و شرکت های انرژی پایین تر آمدبه همین دلیل سرمایه گذاران برای محافظت از سرمایه خود موقعیت سرمایه گذاری شان را تغییر دادند.


"جفری هالی "‌از کارشناسان اقتصادی در این باره گفت: سرمایه گذاران ابتدا وارد عمل می شوند و بعدا با دریافت اطلاعات بیشتر بر تاثیر گذاری ویروس بر روند اقتصادی عمل می کنند.کاهش سرمایه گذاری در بازار اوراق قرضه نیز ظرف دو روز گذشته چشمگیر بوده است به صورتیکه بازه اوراق 10 ساله خزانه داری از 1.64 درصد در روز چهارشنبه به 1.48 درصد کاهش یافت در نتیجه بانک ها بیشترین ضرر را متحمل شدند.


نزدیک به دو سال از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان می گذرد و این بیماری بیش از 5 میلیون نفر را در جهان کشته است.اکنون با واریانت جدید اثرات اقتصادی این نوع در حال حاضر احساس می شود.


"داگلاس پورتر"، اقتصاددان ارشد در این باره گفت : با شیوع سویه جدید پروازها بین آفریقای جنوبی و اروپا در قرنطینه یا به طور کلی تعطیل شدند. سهام خطوط هوایی به سرعت فروخته شد، خطوط هوایی یونایتد 9.6 درصد و امریکن ایرلاینز 8.8 درصد کاهش یافت. به نظر می رسد در سال 2022 میلادی نیز این ویروس به لطمه زدن به چرخ دنده های اقتصاد جهانی ادامه خواهد داد دراین میان بیت کوین نیز تحت تاثیر این روند مالی قرار گرفت.


سرمایه گذاران نگران هستند که مسائل زنجیره تامین که ماه ها بر بازارهای جهانی تاثیر گذاشته است شرایط بدتری پیدا کند. بنادر و محوطه‌های باری آسیب‌پذیر هستند و ممکن است با شیوع‌های جدید و واریانت های تازه بسته شوند.


"نیل شیرینگ"، اقتصاددانی از کپیتال اکونومیکس در لندن، گفت: «زنجیره‌های تامین از قبل تحت تاثیر قرار گرفته است. موج ویروسی جدید و خطرناک‌تر می‌تواند باعث شود برخی از کارگران به طور موقت از نیروی کار خارج شوند و امکان بازگشتشان وجود نداشته باشد و کمبود فعلی نیروی کار شرایط را بدتر می‌کند. ثروتمندان و سرمایه گذاران نگران دارایی خود و تکرار روند رکود اقتصادی هستند که در موج های قبلی دیده شد.

کپی