اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تاجر بزرگ سایبری، کلاهبردار حرفه ای از آب در آمد

تاجر بزرگ سایبری، کلاهبردار حرفه ای از آب در آمد

مجرم اینترنتی که با وعده تجارت بزرگ از شهروندان در فضای سایبری دست به کلاهبرداری می زد ، شناسایی و دستگیر شد.

 به گزارش ایران آنلاین، سرهنگ داود معظمی گودرزی رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ در این باره گفت: چندی پیش فردی به پلیس فتا پایتخت مراجعه کرد و مدعی شد قصد سرمایه گذاری در تجارت های بزرگ در فضای مجازی را داشته که از سوی یک مرد شیاد مورد کلاهبرداری قرار گرفته است. 

وی افزود: شاکی ادامه داد، وقتی که در یکی از شبکه های اجتماعی سرگرم جستجو بودم با فردی ناشناس آشنا شدم، این فرد که بسیار خوش صحبت بود مرا فریب داد و خود را از اشخاص با نفوذ معرفی کرد و مدعی بود با یک سرمایه گذاری مطمئن و بدون ریسک می تواند سرمایه ام را در عرض چند روز چندین برابر کند.

شاکی در ادامه اظهار داشت: مدتی که از آشنایمان گذشت این فرد به من پیشنهاد سرمایه گذاری در پروژه تجارت بزرگ اینستاگرامی را داد و من هم با اعتمادی که به او پیدا کرده بودم تمام اندوخته زندگی ام را که مبلغ 5 میلیارد ریال بود به حسابش واریز کردم اما پس از واریز، تلفن همراهش را خاموش کرد و دیگر خبری از او نداشتم. آنجا بود که فهمیدم مرد شیاد از من کلاهبرداری کرده است.

این مقام سایبری پلیس گفت: بدنبال اظهارات شاکی ، ماجرای کلاهبرداری به صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت و کارشناسان پلیس فتا پایتخت اقدامات اولیه خود را کلید زدند و توانستند با اقدامات خاص پلیسی، مجرم حرفه ای را در فضای مجازی شناسایی کنند.

سرهنگ گودرزی خاطر نشان کرد: با توجه به سرنخ های بدست آمده این کلاهبردار اینترنتی پس از هماهنگی با مقام قضایی در یکی از مناطق جنوبی تهران دستگیر شد.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ گفت: این مجرم وقتی با ادله و شواهد محکمه پسند روبرو شد ضمن پذیرفتن جرم خود گفت با هویت های جعلی و جستجو در فضای مجازی طعمه های خود را انتخاب می کردم و پس از اینکه اعتماد آنان را نسبت به خود جلب می کردم، افراد را ترغیب به سرمایه گذاری کرده و پس از کلاهبرداری از فضای مجازی محو می شدم.

رئیس پلیس فتا تهران تاکید کرد: مردم به هویت ها در فضای مجازی اعتماد نکنند و قبل از سرمایه گذاری از طریق فضای مجازی شناخت کافی از طرف مورد معامله را داشته باشند و تا حصول اطمینان از اطلاعات شغلی و هویتی طرف مقابل از هرگونه واریز وجه خودداری نمایند و در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک با مراجعه به سایت www.cyberpolice.ir موارد را گزارش کنند.

 

کپی