اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

واکنش شدید سفرای چین و روسیه به آمریکا

واکنش شدید سفرای چین و روسیه به آمریکا
راضیه خوئینی

سفرای چین و روسیه در واشنگتن با انتشار مقاله‌ای مشترک نسبت به حذف نام کشورشان از فهرست شرکت کنندگان در نشست مجازی دموکراسی که توسط آمریکا در ماه دسامبر برگزار خواهدشد، واکنش نشان دادند و به غرب گوشزد کردند که « به بهانه ترویج ارزش های دموکراتیک» در امور داخلی دیگر کشور مداخله نکنند و از چند جانبه گرایی واقعی حمایت کنند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از فیگارو، سفیران چین و روسیه در واشنگتن در یک اقدام مشترک نادر، نسبت به حذف نام کشورشان از لیست شرکت کنندگان در نشست مجازی دموکراسی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برگزارکننده آن در ماه دسامبر خواهد بود، انتقاد کردند.

آناتولی آنتونوف و کین گانگ، سفیران روسیه و چین، در مقاله ای مشترک در مجله محافظه کار نشنال اینترست نوشتند: «آمریکا برای خود این حق را قائل شده است که تعیین کند کدام کشورها دموکراتیک و کدام غیردموکراتیک هستند» و این بخشی از «ذهنیت جنگ سرد» است که با توسعه دنیای مدرن در تضاد است.

آنها به محض اعلام اسامی دعوت شدگان به این گردهمایی که متشکل از 110 کشور است، با تکرار انتقادات مسکو و پکن، نسبت به آن هشدار دادند: «این روند تقابل ایدئولوژیک و شکاف جهانی را احیا کرده و خطوط تقسیم کننده جدیدی ایجاد خواهد کرد.» هر دو دیپلمات با رد نظریه الگوی واحد برای دموکراسی، سیاست حکومت های خود را بر اساس «واقعیت های چین» یا «سنت های روسیه» ستودند.

آنها ادامه دادند: نگرانی در خصوص دموکراسی در روسیه و چین بی معنی است و بهتر است برخی از دولت های خارجی آنچه را که در خانه شان اتفاق می افتد، بهتر مشاهده کنند. چراکه وقتی معترضان با گلوله های پلاستیکی و گاز اشک آور متفرق می شوند آیا می توان از آزادی صحبت کرد؟ سفیران همچنین به غرب گوشزد کردند که « به بهانه ترویج ارزش های دموکراتیک» در امور داخلی دیگر کشور مداخله نکنند و از چند جانبه گرایی واقعی در سازمان ملل دفاع کنند.

جو بایدنِ دموکرات پس از ورود به کاخ سفید در ماه ژانویه، مبارزه میان دموکراسی ها و خودکامگی ها را که در چشمان او از سوی چین و روسیه شکل گرفته، در قلب سیاست خارجی خود قرار داده است. اجلاس برای دموکراسی نیز یک وعدۀ کمپینی است که اولین نسخه آنلاین آن در روزهای 9 و 10 دسامبر برگزار خواهد شد.

به گزارش ایران آنلاین گردهمایی متشکل از ۱۱۰ کشور، آزمونی برای سیاست خارجی بایدن به شمار می آید. او در اولین اظهارات خود درباره روابط با چین و روسیه در ماه فوریه اعلام کرده بود که آمریکا با چین و روسیه مقابله خواهد کرد.

 

کپی