اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

در گفتگو با ایران آنلاین تشریح شد:

جایگاه ایران و آمریکا در مذاکرات برابر نیست

جایگاه ایران و آمریکا در مذاکرات برابر نیست
بیتا میرعظیمی

در آستانه مذاکرات وین، “رابرت مالی" نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، ادعا کرد که ما آماده ایم به برجام بازگشته و تحریم های مغایر با آن را نیز لغو کنیم. وی درعین حال تاکید کرد که اگر ایران می خواهد زودتر به نتیجه برسد بهتر است مذاکرات رودرو با واشنگتن داشته باشد.

حمیدرضا غلام زاده کارشناس مسائل بین الملل و هسته ای در گفتگو با خبرنگار ایران آنلاین ادعای اخیر رابرت مالی مبنی بر آمادگی آمریکا برای بازگشت به برجام و لغو تحریم های مغایر با آن را تکرار مواضع واشنگتن علیه تهران ارزیابی کرده و گفت: آمریکا درنظر دارد تا ایران را با حداقل درخواست ها به پای میز مذاکره کشانده و با تحمیل شرایط معوق شده در 6 دور مذاکرات قبلی، به رفع حداقلی تحریم های هسته ای و مزاحم برجام اقدام کند. این در حالی است که تحریم های اشاره شده از سوی واشنگتن، تمام تحریم هایی که پیشتر در برجام رفع و بعد از خروج آمریکا، مجددا احیا و یا با تغییر عنوان اعمال شده بود، را در برنمی گیرد.

تحریف روایات از سوی واشنگتن

وی افزود: به هیچ وجه نباید صحبت های نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران را مثبت ارزیابی کرد؛ چرا که طرف آمریکایی در آستانه مذاکرات وین، تلاش دارد وجهه ای همکارانه، تعاملی و سازنده از خود را ارائه داده و به اصطلاح توپ را در زمین ایران بیندازد. تا اگر مذاکرات به هر دلیلی شکست خورده و نتیجه ای حاصل نشود، بازی جدیدی علیه ایران به راه انداخته و هجمه افکار عمومی و کشورهای دیگر را متوجه جمهوری اسلامی ایران بکنند.

این کارشناس مسائل هسته ای تصریح کرد: واشنگتن درنظر دارد تا با طرح بازی جدید و ادعاهایی از این دست همزمان با مذاکرات پیش رو، به دنیا بگوید که ما آمادگی لغو تحریم ها را داریم اما ایران همکاری نمی کند. اما واقعیت این است که آمریکایی ها معمولا در استفاده از این ادبیات دقت و تعمد داشته و در بیان چنین لفظ گوییهایی، تبحری ویژه و خاص دارند.

غلام زاده به اصرار تعمدی واشنگتن در بازگشت ایران به برجام اشاره کرده و گفت: ایران هرگز برجام را ترک نکرده و قرار هم نیست به برجام بازگردد؛ بنابراین این ادعای تعمدی، عملا تحریف روایت بوده و به صورت تعمدی از سوی مقامات آمریکایی و با هدف برابر کردن خود با طرف ایرانی، تکرار می شود. لذا این یکی از ترفندهای مذاکراتی آمریکا بشمار می رود؛ این که طرف آمریکایی جرم و تقصیر خود را با ایران شریک کرده و شریک جرمی برای خود پیدا کند. به اصطلاح توپ را در زمین ایران انداخته و در صورت پیش نرفتن مذاکرات، ایران را مقصر جلوه دهد.

مذاکره مستقیم قابل قبول نیست
وی در عین حال افزود: نکته مهم دیگر در صحبت های اخیر "رابرت مالی" نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، به مذاکرات مستقیم و رودرو واشنگتن با تهران بازمی گردد؛ چرا که آن ها اعلام کردند مذاکرات غیرمستقیم نتیجه قابل توجهی نداشته و باید طرفین مذاکره ای مستقیم داشته باشند. اما حقیقت آن است که چنین درخواستی، ترفندی جدید از سوی واشنگتن برای وزن دادن مذاکرات به نفع خود و یافتن جایگاهی برابر با تهران در مذاکرات پیش رو بشمار می رود. این در حالی است که مجموعه ساختار حاکمیت جمهوری اسلامی و بالاخص مذاکره کنندگان ایرانی، به کرات تاکید کردند که ایران از برجام خارج نشده است؛ بنابراین هیچ گونه تخلفی نیز مرتکب نشده است. اما در مقابل ایالات متحده امریکا با خروج از توافق بین المللی تخلف و نقض عهد کرده و باید ضمن پاسخگویی به چنین اقدامی، هر چه سریع تر به برجام بازگردد. لذا به هیچ وجه طرح این مسئله که دو کشور (آمریکا و ایران) روبروی هم نشسته و مذاکره کنند، قابل پذیرش نیست. ایران نیز با اروپایی ها به عنوان قاصد و شفیع آمریکا، مذاکره کرده و هرگز بیش از این امتیاز نخواهد داد.
حمیدرضا غلام زاده تصریح کرد: بحث دیگر در مذاکرات پیش رو، به محتوای مذاکرات باز می گردد. آمریکایی ها تلاش دارند در مذاکرات، حداقل امتیازها را به تهران داده و همزمان تحریم های کمتری را نیز رفع کنند. آن ها در تلاشند تا با طرح چنین ادبیاتی، شکست احتمالی مذاکرات را متوجه ایران کرده و خود را از نقض و بدعهدی مبرا کنند. اقداماتی از این دست از سوی مقامات آمریکایی موضوع تازه و عجیبی نیست و اتفاقا ترفند مذاکراتی آن ها طی 6 دور مذاکرات وین بوده است. بنابراین باید آگاه بوده و ضمن برخورد جدی با چنین ترفندهایی، به هیچ وجه با آن همراهی نکرد.

کپی