اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

نامه نگاری استقلال با فدراسیون فوتبال جواب داد

خارجی ها نیاز به ضمانت بانکی ندارند

خارجی ها نیاز به ضمانت بانکی ندارند
گروه ورزشی

تیم فوتبال استقلال با وجود جذب دو بازیکن خارجی نتوانست از آنها در دیدار استقلال مقابل گل گهر استفاده کند.

در هفته ششم لیگ برتر اتفاقی عجیب افتاد و سازمان لیگ مانع حضور یامگا و ژستد دو بازیکن خارجی آبی پوشان در زمین شد.

دلیل این تصمیم نیز عدم ارائه تضامین بانکی لازم از سوی باشگاه استقلال به سازمان لیگ اعلام شد. در این شرایط باشگاه استقلال دست به‌کار شد و برای رفع مشکل با فدراسیون فوتبال مکاتبه و در آن به نامه‌ای که آبان‌ماه مهدی علی نژاد، معاون وزیر ورزش به فدراسیون فوتبال ارسال کرده بود، استناد کرد.

بر این اساس، باشگاه استقلال خواهان میانجیگری فدراسیون در ماجرای استفاده از بازیکنان خارجی خود شد. به‌ گزارش طرفداری، در این نامه یادآوری شده که دو باشگاه سرخابی همانگونه که معاون وزیر اطلاع دارد برای ارائه ضمانت بانکی محدودیت قانونی دارند. گفته می شود فدراسیون فوتبال روی این نامه به سازمان لیگ دستور داده همان نامه وزارت ورزش را به‌عنوان ضمانت حساب کنند و از دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به دلیل محدودیت های قانونی ضمانتنامه بانکی نگیرند.

با این حساب به‌نظر می رسد استقلال از بازی فردا مشکلی برای استفاده از بازیکنان خارجی خود ندارد و باشگاه پرسپولیس نیز می‌تواند پس‌ از حل مشکلات نقل و انتقالاتی اش در صورت ثبت قانونی قرارداد دو بازیکن تاجیک، بدون ارائه ضمانت‌های بانکی از آنها بهره ببرد.

گرچه خبرهای تأیید نشده حکایت از حل چالش میان باشگاه استقلال با سازمان لیگ دارد اما دیروز مسعود اقبالی، کارشناس فوتبال با اشاره به ممانعت از حضور دو بازیکن خارجی آبی پوشان به تسنیم گفت: «در فوتبال ما بی‌قانونی خودش قانون شده است. قبل از این مسابقه سازمان لیگ مجوز بازی دو بازیکن را صادر کرده و بعد‌ از استقلال خواسته تضمین بانکی هم بدهد و استقلال نتوانسته این کار را انجام دهد و جلوی حضور ژستد و یامگا در بازی گرفته شده است. اگر طبق قانون باید برای این دو بازیکن ضمانت بانکی می‌دادند تا بازی کنند، چرا قبلاً به آنها مجوز بازی داده و کارت بازی هم برای‌شان صادر شد؟ اگر ارائه ضمانتنامه بانکی از سوی تیم‌ها قانون بود که باید از همان ابتدا در مورد دو بازیکن خارجی این تیم اجرایی می‌شد. آقایان از چه چیزی می‌ترسند که از اجرای قانونی که وضع کرده‌اند، اینقدر هراس دارند؟»

او ادامه داد:‌ «سرخابی‌ها دولتی هستند و به این ترتیب با توجه به قانون ارائه ضمانتنامه بانکی بابت استفاده از خارجی‌ها، عملاً امکان جذب خارجی از آنها سلب می‌شود و در مقابل سایر تیم‌های خصوصی و نیمه‌خصوصی از این امکان برخوردارند و این شرایط نابرابری را بین 16 تیم حاضر در لیگ برتر فراهم می‌کند. در این فوتبال هیچ کسی جای خودش نیست، نه بازیکن و نه مربی، هیچ کدام در جای درست قرار ندارند. سوءمدیریت حرف اول را می‌زند، اصلاً باشگاه‌داری نمی‌کنیم، در واقع چند تیم محلی دور هم فوتبال بازی می‌کنند، روز‌به‌روز هم بحران در فوتبال ما تشدید می‌شود.»

کپی