اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تلاش آمریکا برای تغییر جای طلبکار و بدهکار درمذاکرات وین

تلاش آمریکا برای تغییر جای طلبکار و بدهکار درمذاکرات وین
بیتا میرعظیمی

یک کارشناس مسائل بین الملل، یکی از نقاط اختلاف برانگیز در مذاکرات وین را مسئله تحریم ها دانسته و تاکید کرد: چنانچه واشنگتن رویکرد خود نسبت رفع تحریم ها و تحمیل فشار حداکثری علیه ایران را تغییر ندهد، نمی توان نسبت به آینده مذاکرات خوش بین بود.

عباس اصلانی کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار ایران آنلاین گفت: دور هفتم مذاکرات وین روز دوشنبه (8 آذر) در حالی آغاز می شود که دولت جدید در ایران بر سر کار آمده و با رویکردی جدید در مذاکرات حاضر خواهد شد. این در حالی است که طرف مقابل، در تلاش است تا با اصرار بر آغاز سریع تر مذاکرات و از سرگیری مذاکرات از محلی که پیشتر در مذاکرات قبلی رها شده بود، فرصت جمع بندی جدید را از تیم ایرانی گرفته و همزمان ایران را از پیشرفت قابل توجه در امور هسته ای بازدارد.

وی افزود: یکی از عوامل سخت تر شدن این دور از مذاکرات در مقایسه با مذاکراتی که منتهی به خود برجام شد، آشکار شدن ماهیت رفع واقعی تحریم ها با رفع تحریم ها بر روی کاغذ و به لحاظ حقوقی است. همین امر نیز باعث شده است تا ایران حساسیت ها و ملاحظات جدیدی را در خصوص رفع تحریم ها اتخاذ کرده و همزمان خواهان تضمینی جدید برای رفع تحریم ها و عدم تکرار رفتارهای سابق از سوی آمریکا شود.

رفع موثر و عملی تحریم ها
وی گفت: واقعیت آن است که آمریکایی ها در مذاکرات قبلی، دامنه رفع تحریم ها را در 3 لیست دسته بندی کردند. لیست "سبز"، مبتنی بر تحریم های قابل رفع؛ لیست "زرد" مبتنی بر رفع تحریم ها با مذاکره و لیست "قرمز" مبتنی بر تحریم هایی که به هیچ وجه رفع نخواهند شد. این در حالی است که دولت جدید ایران در حال حاضر چنین دسته بندی را نپذیرفته و خواهان آغاز مذاکراتی جدید برای رفع تحریم ها شده است. تهران در عین حال تاکید کرده است که آمریکا باید تحریم هایی که پس از خروج امریکا از برجام وضع شده و یا برند و برچسب آن ها تغییر کرده است، همچنین برخی تحریم های وضع شده در دولت اوباما که مانع انتفاع ایران از برجام شده است را نیز رفع کند.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: در حال حاضر یکی از نقاط اختلاف برانگیز در مذاکرات پیش رو، به رفع تحریم های موردنظر تهران و تمایل واشنگتن در نادیده گرفتن آن ها بازمی گردد. آمریکایی ها در حالی تلاش دارند دامنه رفع تحریم ها علیه ایران را محدودتر کرده و از اهرم تحریم ها برای چانه زنی بیشتر بر پای میز مذاکره استفاده کنند که طرف ایرانی بر رفع موثر و عملی تحریم ها پافشاری می کند. بنظر می رسد راهکاری به نام "راستی آزمایی" می تواند در رفع عملی تحریم ها موثر واقع شده و به عنوان راهکاری موثر در حل این اختلاف نظر بکار گرفته شود. هر چند که این امر نیز بستگی به آن دارد که واشنگتن با چه رویکردی وارد مذاکرات شود.

عباس اصلانی افزود: واقعیت این است که طرف آمریکایی از طرفی بحث بازگشت به برجام و تمایل به مذاکره را مطرح می کند؛ اما به موازات آن سیاست فشار حداکثری که پیشتر در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ شروع شده بود، را ادامه داده و حتی تقویت می کنند. دولت بایدن نیز در حال حاضر نه تنها تغییری در سیاست های خود علیه ایران اعمال نکرده است، بلکه تحریم هایی جدید را وضع و حتی اجرا کرده است. در این دوره حتی اقداماتی خرابکارانه علیه تاسیسات هسته ای ایران انجام شده است. اگر بپذیریم آمریکایی ها خود به طور مستقیم این عملیات خرابکارانه را طراحی و اجرا نکرده باشند و این کار توسط رژیم صهیونیستی انجام شده باشد،؛ طبیعتا انتظار می رود این عملیات با چراغ سبز آمریکایی انجام شده باشد.

امتیازگیری با فشار حداکثری
وی ادامه داد: "از سویی دیگر در این دوره شاهد بودیم که اقدامات آژانس بین المللی انرژی اتمی، رنگ و بویی سیاسی به خود گرفته و به موازات آن واشنگتن، در آستانه مذاکرات با اعمال فشارهای حداکثری در حوزه های اقتصادی و سیاسی، تهران را برای گرفتن امتیازات بیشتر در میز مذاکره تحت فشار قرار داده است. در حال حاضر طرف های امریکایی و اروپایی تلاش دارند تا مبدا تحولات اخیر برجامی را زمان و یا تمایل واشنگتن برای بازگشت به برجام تعریف کنند؛ در صورتی که دلیل اصلی شرایط و مشکلات کنونی به خروج یک جانبه آمریکا از برجام، نقض برجام و نقض قطعنامه 2231 و نادیده گرفتن اراده دوستان و متحدان اروپایی باز می گردد.

این کارشناس در عین حال تاکید کرد: مشکلات کنونی به نوع اقدام و عملکرد واشنگتن در قبال تهران بازمی گردد؛ چرا که طرف آمریکایی سعی می کند با تحریف اصل ماجرا، بازی را تغییر داده و ایران را در جایگاه متهم نشانده و با این اقدام جای طلبکار و بدهکار را تغییر دهد. بر اساس چنین رویکردی نیز در تلاشند تا تعهدات کمتری داده و در مقابل از ایران امتیازات بیشتری بگیرند. بنابراین با ادامه چنین روند و رویکردی ا زسوی واشنگتن و متحدین اروپایی ، نمی توان به آینده مذاکرات خوش بین بود؛ مگر این طرف آمریکایی این روند را تغییر داده و با واقع بینی مذاکرات با دولت ایران را دنبال کند.

اصلانی تصریح کرد: انتظار می رود موضوع گفتگوها در مذاکرات پیش رو، عمدتا بر موضوعاتی نظیر مقدمات، مکانیزم ها، نحوه انجام مذاکرات، انتظارات طرفین و ...معطوف باشد. بنابراین به هیچ وجه نباید در این دور از مذاکرات انتظار بالایی از گفتگوها داشته و منتظر نتیجه نهایی و یا رسیدن به توافقی جدید در بازده زمانی کوتاه باشیم. البته این امر نیز به معنای فرسایشی و طولانی شدن مذاکرات نیست؛ چرا که لازمه تحقق این امر ، طرح مباحث و گفتگوهایی مفصل میان کارشناسان و مقامات ارشد و خواهد بود.

کپی