اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

استقبال پلیس استانبول از معترضان با گاز اشک آور

استقبال پلیس استانبول از معترضان با گاز اشک آور
راضیه خوئینی

معترضان ترکیه ای در تجمعی علیه دولت در استانبول هنگام عبور از موانع پلیس با گاز اشک آور مورد استقبال قرار گرفتند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از رسانه های فرانسه، هزاران تظاهر کننده روز پنجشنبه به خیابان های اروپا و آمریکای لاتین آمدند و خواستار پایان دادن به خشونت ها علیه زنان شدند که اکثر این اعتراضات با مداخله پلیس به پایان رسید. به ویژه در استانبول پلیس برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک آور استفاده کرد.
 
زنان در استانبول با در دست گرفتن پلاکاردهایی با شعار «درمقابل خشونت مردان سکوت نکنید» به خیابان آمدند. زن جوانی با تکان دادن تابلویی شعار می داد: «به عنوان یک زن در ترکیه احساس امنیت ندارم . شب و روز احساس نا امنی می کنم و به نظرم همه زنان مانند من هستند.»
 
زنان خروج دولت از کنوانسیون های بین المللی حمایتی از زنان را به شدت مورد انتقاد قرار دادند و این اقدام دولت را تهدیدی جدی برای بنیاد خانواده های سنتی و زنان دانسته و آنرا همسو با ترویج همجنس گرایی خواندند. تظاهرات کنندگان هنگام عبور از موانع پلیس با گاز اشک آور مورد استقبال قرار گرفتند.

برخی از معترضان نیز خواستار استعفای دولت شدند.

اعتراضات علیه دولت ترکیه پس از سقوط  ارزش لیره ترکیه و گرانی سوخت

همچنین نیروهای پلیس ترکیه روز چهارشنبه تظاهراتی در استانبول را که در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت و افزایش‌ قیمت ها بود، برهم زدند و حدود 30 معترض را بازداشت کردند. این در حالی است که با وجود اندکی تقویت در ارزش لیر اما ارزش واحد پول ترکیه مقابل دلار همچنان روندی نزولی گرفته است.

 

 

 

کپی