اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
خرید وحشیانه در رقابتی احمقانه؛

جمعه سیاه یا جمعه خونین! +فیلم

جمعه سیاه یا جمعه خونین! +فیلم
آرزوکیهان

سالهاست که روز "بلک فرایدی "‌در کشورهای اروپایی به عنوان روزی برای دریافت اجناس با قیمت های باورنکردنی در فروشگاهها شهرت یافته است اما هر سال این روز با اخبار بدی همچون درگیری،‌ تیراندازی ،‌ضرب و شتم روبرو است.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از رویترز،‌ جمعه سیاه نامی غیررسمی برای اشاره به آخرین جمعه ماه نوامبر است که آغاز فصل خرید کریسمس محسوب می‌شود. این روز در پی بحران مالی برای نخستین بار در سال 1869 میلادی نام گذاری شد .
در طی این رویداد که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می‌شود فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین اجناس خود را با تخفیف‌های بسیار زیاد به حراج می‌گذارند. معمولا در این روز مشتریان بسیار زیادی برای خریدن اجناس تخفیف خورده به فروشگاه‌ها هجوم می‌برند.
در واقع جمعهٔ سیاه، یک روز تعطیل نیست، اما اکثر شرکت‌ها این اجازه را به کارکنان خود می‌دهند که این روز را مرخصی گرفته و به خرید سال نو بپردازند. سال‌ها است که این روز، شلوغ‌ترین روز برای فروشنده‌ها است. هر چند آمریکای شمالی محل اصلی رخداد این سنت است، اما همچون بسیاری از سنت‌های دیگر این منطقه، این سنت نیز به کشورهای دیگر سرایت کرده‌است.
در جریان این خرید وحشتناک در آخرین "بلک فرایدی "‌آمریکا تیراندازی به سمت مشتریان فروشگاهی در کارولاینای شمالی 3 تن را راهی بیمارستان کرد. بنا بر اطلاعات پلیس درگیری و مشاجره  بین دو گروه بر سر برداشتن اجناس علت اصلی این تیراندازی عنوان شده است.
در پی این هرج و مرج و درگیری مردم برای نجات جان خود پا به فرار گذاشته و از خیر کالاهای ارزان قیمت گذشتند و ماموران پلیس وارد عمل شده و برای جلوگیری از حوادث ناگوارتر فروشگاه را تعطیل کردن. اطلاعات موجود نشان میدهد که افراد مسلح در پی هرج و مرج موفق به فرار شده اند اما پلیس اعلام کرده است که به زودی آنها را دستگیر خواهد کرد و مرکز خرید نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد شد.
یکی از شاهدان عینی ماجرا در این ارتباط به خبرنگاران گفت : صدای جیغ و فریاد وحشت مردم از همه جا به گوش می رسید . تجمع خودرو مردم باعث بروز ترافیک و بسته شدن خیابان شده و همه تنها به فکر نجات جان خود بودند.
با وجود تمامی تنش ها در این روز تاریخی گروهی از دانشجویان فلوریدای آمریکا نیز خواستار تغییر نام "بلک فرایدی "‌شدند به عقیده آنها نامگذاری این روز نژادپرستانه بوده است. این گروه این روز را ریشه دار با سرمایه داری و مصرف گرایی عنوان کرده اند. آنها بر این باورند که این روز "مصرف گرایی "‌را در میان جامعه توسعه می بخشد. آنها می گویند این روز باید با نامهایی چون "‌روز شارژ کارت،‌روز خرج کردن،‌ مصرف گرایی و ... نامیده شود که کلمه سیاه و نژاد در آن وجود نداشته باشد و نام "جمعه سیاه "‌توهین آمیز است.
دانشگاه فلوریدای آمریکا اکنون دارای 52 هزار دانشجوست که اغلب دانشجویان بر سر موضوعات داغ روز بحث می کنند و عقایدشان را مطرح می کنند.
یکی از دانشجویان در این باره گفت:‌من فکر می کنم این روز مصرف گرایی و استثمار نیروی کار برای نیازها و خواسته های خودمان و توسعه سرمایه داری است .
از سوی دیگر "کاترین هارت" از موسسه استانداردهای بازرگانی آمریکا در این باره گفت: در جریان فروش محصولات و اجناس در روز "جمعه سیاه " چشم اندازی از کلاهبرداری "‌مشاهده می شود. با این وجود همه ما باید هوشیار بوده و نکات ایمنی در زمان خرید را مورد توجه قرار دهیم بسیاری از خریدها به صورت آنلاین انجام می شود که دست کلاهبرداران را بازتر می کند.
می توان گفت آمارها نشان داده در سال‌های اخیر بیش از ۴۰ درصد مردم آمریکا وضعیت اقتصادی مطلوبی ندارند، برای همین هم در بلک فرایدی بیشتر خریدهای خود را انجام می‌دهند. البته در این روز شرکت‌ها سود بیشتری می‌برند، چون در یک روز فروش بسیار خوبی دارند و این سیاست آمریکا است گرچه در این روند مصرف گرایی با تمایل به خرید های کاذب نیز دو چندان میشود که مردم را وادار می کند تا لوازم غیر ضروری را به شکل وحشیانه ای در رقابتی احمقانه به چنگ آورند.

---
---
---
---
---
---
---

 

جمعه سیاه یا جمعه خونین +فیلم

کپی