اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تظاهرات اردنی ها علیه معامله سیاسی با اسرائیل بر سر آب

تظاهرات اردنی ها علیه معامله سیاسی با اسرائیل بر سر آب
آرزوکیهان

هزاران اردنی در اعتراض به عقد قرارداد تامین آب با اسرائیل به خیابانها ریختند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ای بی سی نیوز، اردن با اسرائیل برای گسترش انرژی های تجدیدپذیر خود قرارداد توسعه ای منعقد کرده است.
هزاران تن در پایتخت اردن در اعتراض به این توافق که یکی از بزرگ ترین پروژه های همکاری اردن و اسرائیل خواهد بود به خیابان آمدند. معترضان معتقدند که این توافق سبب وابستگی بیش از حد اردن به اسرائیل خواهد شد.
بر اساس این قرارداد، اردن 200 میلیون متر مکعب (7.06 میلیارد فوت مکعب) آب شیرین شده از اسرائیل دریافت می کند، در ازای  آن اسرائیل  600 مگاوات برق تولید شده از یک نیروگاه انرژی خورشیدی با بودجه امارات متحده عربی در اردن را دریافت خواهد کرد.
اردنی ها در تظاهرات روز جمعه این توافق را رد کردند و گفتند که این توافق به سمت عادی سازی روابط با اسرائیل در حالی حرکت می کند که  اسرائیل به اشغال سرزمین های فلسطینی ادامه می دهد. مخالفان همچنین هشدار دادند که این توافق اردن را وادار خواهد کرد که به همسایه خود وابسته باشد.
"نسرین" یکی از معترضان به الجزیره در این باره گفت:‌ ما حق زندگی داریم. فلسطینی ها هم  حق زندگی دارند. ما اردنی ها از فلسطین حمایت می کنیم به همین دلیل است که امروز اینجا هستیم.
نسرین پوستری را که سه فرزندش ساخته بودند در دست داشت. در پوستر نوشته شده بود: "این درباره انسان بودن است."
این پروژه روز دوشنبه در دبی توسط وزیر آب اردن، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی و وزیر تغییر اقلیم امارات با حضور جان کری فرستاده ایالات متحده در امور آب و هوا به امضا رسیده است.در این قرار داد نیاز شدید اردن به آب و هدف اسرائیل برای گسترش ترکیب انرژی های تجدیدپذیر خود مورد بررسی قرار گرفت.
اسرائیل ظرفیت خود را برای نمک زدایی آب به شدت افزایش داده و اردن دارای مناطق بیابانی وسیعی است که برای مزارع انرژی خورشیدی مناسب است.
"عمر سلامه"، سخنگوی وزارت آب اردن در بیانیه ای گفت که ایده این پروژه ناشی از تقاضای فزاینده اردن برای منابع آبی دائمی است که با افزایش جمعیت پادشاهی در چند سال گذشته تشدید شده است.
بر اساس گزارش یونیسف، اردن در حال حاضر دومین کشور در معرض خطر آب در جهان است.
این در حالی است که "عمر سوشان"، رئیس اتحادیه محیط‌زیست اردن، گفت که این معامله "یک پروژه سیاسی" است. "شما نمی توانید این پروژه را از تغییرات آب و هوایی توجیه کنید. این یک پروژه عادی سازی  است. ما باید شبکه ملی آب خود را تقویت کنیم، آگاهی عمومی در مورد مدیریت آب را ایجاد کنیم، و از روش های جدید آبیاری در اردن استفاده کنیم. این گزینه استراتژیک ماست.
"راند عواد"، مهندس متخصص در انرژی های تجدیدپذیر و سیاست انرژی در اردن، گفت: "من نمی بینم که این توافق نامه ای برای دستیابی به امنیت انرژی و آب باشد... این بیشتر یک معامله سیاسی است، به امکان سنجی یا استراتژی.”

کپی