اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
گزارش «ایران» از آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونایی پس از ۲۸۹ روز

بازگشت روزهای آبی

بازگشت روزهای آبی
فریبا خان‌احمدی خبرنگار

سرانجام پیک‌پنجم کرونا پس از ۹ ماه به نقطه پایان این پیک رسید آن هم پس از ۳ ماه تلاش بی‌وقفه برای واکسیناسیون بیش از ۸۰ درصد افراد بالای ۱۲ سال و مشمول دریافت واکسن.

در میانه‌های آبان ماه منحنی اپیدمی از قله مرگ سقوط کرد و با ادامه روند نزولی شاخص‌های کرونا در زمینه ابتلا، موارد بستری، تعداد بیماران بدحال و در نهایت مرگ‌‌و‌میر خیز پیک پنجم فروکش کرد و تمامی شهرهای قرمز به وضعیت نارنجی و زرد تغییر رنگ دادند. هم اینک طبق اعلام اپلیکیشن ماسک ۲۲ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۰۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۱۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. آخرین بار در ۲۴ بهمن ۹۹ و در آستانه شروع خیز چهارم هیچ شهری در ایران قرمز نبود. آمار قربانیان در حالی سد اعداد سه رقمی را شکسته که با واردات نزدیک به ۱۶۰ میلیون دوز، مجموع واکسن‌های کرونای تزریق شده در کشور از ۱۰۴ میلیون دوز عبور کرده است. در حال حاضر ۶۷/۳ درصد ایرانی‌ها دوز اول و ۵۴ درصد نیز هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند (درصد واکسیناسیون بر اساس جمعیت ۸۵ میلیونی محاسبه شده است). همچنین ۱/۱درصد جمعیت هدف نیز دوز سوم واکسن را دریافت کرده‌اند.

به گفته وزیر بهداشت تاکنون ۸۵ درصد مردم ایران دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و نزدیک به ۷۰ درصد آنها هم دو دوز تزریق کرده‌اند. آمار اعلام شده از سوی بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر‌اساس جمعیت ۶۵ میلیونی محاسبه شده است. در هر حال با واکسیناسیون کامل بیش از نیمی از ایرانی‌ها آمارها همچنان در مدار کاهشی قرار گرفته‌اند.

تصمیم‌گیری درباره ۲ قرص جدید ضدکرونا

دیروز حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، نیزدرباره آخرین بررسی‌های انجام شده روی قرص ضد کرونای مولنیپیراویر و پکسلووید، گفت: درباره قرص مولنیپیراویر، باتوجه به اینکه چند شرکت در کشور روی آن کار کرده و در حال ساختش هستند و حتی یکی از شرکت‌ها مولکول این قرص را هم ساخته است، ‌ان‌شاءالله در جلسه‌ای که شنبه در زیرکمیته درمان کمیته علمی کشوری کرونا داریم، این موضوع بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود. بر‌اساس مطالعاتی که انجام شده، اگر در پنج روز اول ابتلا به کرونا برای فرد مبتلا، بویژه در افرادی که ریسک‌فاکتور دارند که منجر به افزایش میزان مرگ‌و‌میرشان می‌شود، مانند مبتلایان به دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلبی و تنفسی و... از مولنیپیراویر استفاده شود، نشان داده شده که حدود ۵۰ درصد می‌تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند و میزان بستری و مرگ‌ومیر را کاهش دهد.

نگرانی از سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی

هرچند شتاب واکسیناسیون در کنار مداخلات درمانی و ارائه خدمات با کارت واکسن منجربه بازگشت رنگ زرد و آبی به نقشه کرونایی کشور شده است اما روز پنجشنبه محققان و دانشمندان از شناسایی سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی خبر دادند تا جایی که سازمان بهداشت جهانى براى سویه جدید ویروس کرونا جلسه اضطرارى تشکیل داد. در همین زمینه یک محقق بریتانیایی هشدار داده است که سویه جدید ویروس کرونا موسوم به B.۱.۱۵۲۹ که در بوتسوانا (جنوب آفریقا) یافت شده است، «بدترین سویه‌ای است که تاکنون مشاهده شده» و این ترس وجود دارد که از پتانسیل لازم برای عبور از مصونیت‌های ایجاد شده برخوردار باشد. همچنین مقامات بریتانیا نیز روز پنجشنبه اعلام کردند که شش کشور جنوب آفریقا را در فهرست قرمز قرار می‌دهند و پروازهای آنها را به بریتانیا موقتاً تعلیق می‌کنند.

ورود واکسن رازی کوو پارس به چرخه واکسیناسیون

در ایران نیز گرچه مقابله نفسگیر با پیک پنجم کرونا باعث شد پس از ۲۸۹ روز آمارها روند کاهشی پیدا کند اما با این حال وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید می‌کند؛ باید بدانیم که همیشه احتمال پیک بعدی وجود دارد. آمار ۷۰ درصدی واکسیناسیون آن هم در مدت زمان ۳ ماه که به تعبیر وزیر بهداشت یک آمار شگفت‌انگیز در دنیاست در سایه کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی زمینه بازگشت روزهای قرمز کرونایی را ایجاد می‌کند. به گفته عین‌اللهی، تجربه نشان داده کشورهایی که فکر کردند توانسته‌اند این ویروس را به‌طور کامل مهار کنند، امروزه مجدداً گرفتار شده‌اند. آلمان، روسیه و امریکا کشورهایی هستند که در حال حاضر با کرونا مجدداً درگیر شده‌اند. درحالی که طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ازاین پس واردات واکسن متوقف خواهد شد اما واکسن‌های تولید داخل با اثربخشی بالا به سبد واکسیناسیون اضافه شده است. به‌طوری که روز پنجشنبه با حضور وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی پنج میلیون دوز واکسن رازی «کووپارس» تحویل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شده است.

به گفته دکتر عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واکسن کووپارس مؤسسه رازی قابلیت دارد تا پایان دی ماه ۲۰ میلیون دوز و تا پایان سال ۴۰ میلیون دوز واکسن تحویل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دهد. بعد از اتمام دوز اول و دوم، تزریق دوز سوم بخصوص برای افرادی که شرایط خاصی دارند در دستور کار قرار گرفته است. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید: در حال برنامه‌ریزی برای صادرات واکسن کرونای مؤسسه رازی هستیم تا بتوانیم استانداردهای این واکسن را بالا ببریم و در این راستا مجوز صادرات تا سقف ۲۰ درصد تولیدی این واکسن صادر شده است. از سوی دیگر رئیس انستیتو پاستور ایران از پیشگیری ۹۵ درصدی واکسن انستیتو پاستور از ابتلای شدید به کرونا خبر داده و می‌گوید: با توجه به نتایج کارآزمایی ما که نشان داد این واکسن می‌تواند در بزرگسالان ۱۰۰ درصد آنتی‌بادی تولید و در ۹۵ درصد موارد از نوع شدید بیماری جلوگیری کند، نتایج بسیار رضایت‌بخش بود. به گفته علیرضا بیگلری واکسن انستیتو پاستور هم مجوز استفاده در بزرگسالان را دارد و هم می‌تواند در گروه سنی زیر ۱۲ سال نیز استفاده شود البته فعلاً تصمیم کمیته فنی واکسن استفاده از واکسن انستیتو پاستور در افراد بالای ۱۲ سال است و البته مجوز تزریق در ۲ تا ۱۲ سال را دارد و هر موقع کمیته علمی واکسن در کشور نشان داد که می‌توان این واکسن را در افراد زیر ۱۲ سال نیز استفاده کرد، قطعاً از این واکسن استفاده خواهیم کرد.

کاهش آمار فوتی‌های کرونا به زیر 100

دکتر یونسیان، دبیر کمیته علمی واکسیناسیون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره فروکش کردن موج پنجم کرونا به «ایران» می‌گوید: خوشبختانه موج پنجم کرونا فروکش کرد و تعداد مرگ‌و‌میر به زیر عدد 100 رسید البته ما توقع داشتیم مرگ‌و‌میر‌ها پیش از این به دو رقم کاهش یابد اما در سایه پوشش گسترده واکسیناسیون و روند طبیعی موج‌های اپیدمی‌ها بالاخره رخ داد.
وی در ادامه می‌افزاید: حدود دو سوم جمعیت کل کشور دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند و انتظار داریم این نسبت به عنوان واکسینه کامل در نظر گرفته شود سرعت واکسیناسیون موارد جدید نیز بد نیست ولی می‌تواند بیشتر از این موارد باشد چون هم‌ واکسن فراهم است و از طرفی نظام واکسیناسیون این توانایی را دارد که جمعیت باقی مانده را بسرعت واکسینه کند.
دبیر کمیته واکسیناسیون وزارت بهداشت با تأکید بر تزریق دوز سوم واکسن برای گروه‌های پرخطر و سالمندان عنوان کرد: ما در مادران باردار و گروه‌های پر خطر توقع داریم حتماً برای تزریق واکسن مراجعه کنند چرا که همه واکسن‌ها به لحاظ بی‌خطر بودن برای زنان باردار تأیید شده‌اند با این حال گاهی می‌بینیم برخی از پزشکان از روی بی‌اطلاعی مادران باردار را از تزریق واکسن منع می‌کنند به همین دلیل نیز امسال مرگ مادران باردار در مقایسه با سال‌های گذشته بیشتر بود.

به گفته وی؛ اگر قرار است واکسن عوارض ناچیز داشته باشد قابل مقایسه با عوارض بیماری کووید ۱۹ نیست.

یونسیان در ادامه درباره موتاسیون جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی نیز عنوان می‌کند: این موتاسیون سرایت‌پذیری را افزایش می‌دهد. تنها راهی که ما را ایمن نگه می‌دارد واکسیناسیون است، البته رعایت اصول بهداشتی اگرچه بسیار ضروری و ‌مؤثر است با این حال شواهد نشان داده که رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به تنهایی به دلایل فرهنگی و روش‌های بازدارنده مؤثر نیست چون حمایت از مشاغل و اصناف فراهم نیست لذا اگرچه باید توصیه‌های بهداشتی را متذکر شویم اما روش کم‌هزینه و کم‌عارضه برای راه کنترل اپیدمی واکسیناسیون گروه بالای ۱۸ سال است.
یونسیان می‌گوید: واریانت جدید اگر وارد کشورها شود به دلیل ایجاد جهش‌ها نسبت به واکسن مقاومت دارد اما این مقاومت بالا نیست البته نمی‌دانیم به‌طور دقیق واریانت جدید چقدر خطرناک است اما باید پوشش واکسن را تا جایی که می‌توانیم افزایش دهیم.

وی می‌گوید: ما امیدواریم واکسن‌های نوبت اول سرعت بیشتری بگیرد تا پایان آذرماه به ایمنی جمعی بالای ۸۵ درصدی برسیم تا چنانچه واریانت جدید وارد کشور شد تلفات‌مان کم باشد.

بــــرش

فوت ۸۶ بیمار کرونایی در کشور

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد تا کنون ۵۷ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۱۳ نفر دوز اول، ۴۶ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۱۲۵ نفر دوز دوم و ۹۲۱ هزار و ۴۴۰ نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۰۴ میلیون و ۲۸۴ هزار و ۵۷۸ دوز رسید. در شبانه روز گذشته ۲۶۰ هزار و ۳۴۹ دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
از دیروز تا امروز ۵ آذر ۱۴۰۰ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۳۸۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۲۰ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۵۶ نفر رسید.متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۹ هزار و ۴۶۲ نفر رسید.خوشبختانه تا کنون ۵ میلیون ۸۴۱ هزار و ۸۷۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

سه هزار و ۳۷۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۳۸ میلیون و ۳۳۱ هزار و ۵۴۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر هیچ شهر کشور در وضعیت قرمز قرار ندارد و ۲۲ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۰۷ شهر در وضعیت زرد و ۲۱۹ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

کپی