اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

استمهال بدهی هنرمندان با حمایت صندوق هنر وزارت ارشاد

استمهال بدهی هنرمندان با حمایت صندوق هنر وزارت ارشاد

بدهی هنرمندان در دوران کرونا با حمایت های صندوق هنر مورد استمهال قرار گرفت.

سید مجید پور احمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در گفت و گو با ایران آنلاین با اشاره به اینکه بدهی هنرمندان در دوران کرونا با حمایت های صندوق هنر مورد استمهال قرار گرفته است، گفت: کار مهم صندوق در دوران کرونا، بحث استمهال برخی از تسهیلات هنرمندان بوده است. این وام ها به صورت حمایتی یا پروژه ای توسط صندوق کارآفرینی امید بررسی شده و هنرمندان از آن استفاده کردند. همچنین هنرمندان از تسهیلات ارزان قیمت از طریق بانک های عامل نیز بهره مند شدند که هنوز ادامه دارد.

وی به کمک های بلا عوضی که بیشتر درمانی بوده اشاره کرد و افزود: در دوران کرونا هنرمندان از بیمه تکمیلی شان برای بحث درمان استفاده می کردند که کفاف کل هزینه ها را نمی داده به همین خاطر صندوق به صورت کلی و جزئی کمک های بلاعوضی را پرداخت کرده است. به این صورت که عددی که هنرمند پرداخت کرده با وجود افزایش نرخ بیمه تکمیلی ثابت بوده است و صندوق با استفاده از منابعی که داشت بهترین بیمه تکمیلی را انتخاب کرد تا دغدغه های درمان هنرمندان برطرف شود. در حال حاضر 36 هزار هنرمند و خانواده های شان از بیمه تکمیلی استفاده می کنند که 30 درصد از سهم بیمه را هنرمند و 70 درصد را صندوق پرداخت می کنند.

مشاور وزیر فرهنگ با بیان اینکه با مصوبه ستاد کرونا، بیمه 40 هزار هنرمند در سه ماهه اول سال رایگان شد، اظهار داشت: صندوق هنر اقدامات ویژه ای برای هنرمندان پیشکسوت در نظر دارد که از جمله آنها می توان به رایگان شدن بیمه تکمیلی، ارائه تسهیلات بلاعوض و درمان و بهره مندی  500 نفر از هنرمندان پیشکسوت از طرح تکریم اشاره کرد.
وی با اشاره به جزئیات طرح تکریم افزود: مبلغ یک میلیون و 200 هزار تومان به حساب هنرمندانی که از طریق شورای ارزشیابی هنرمندان به صندوق معرفی شدند پرداخت شد، سال گذشته هم تسهیلات یک میلیون تومانی در قالب طرح معیشتی کرونا و دو مبلغ 5 میلیون تومانی به حساب هنرمندان پیشکسوت پرداخت شد.
طرح یادمان از دیگر تسهیلات صندوق هنر در دوران کرونا است که پوراحمدی به آن اشاره کرد و ادامه داد: این تسهیلات با کارمزد 2 درصد است و بازپرداخت آن دو تا سه سال است و سقف وام 8 میلیون تومان تا 20 میلیون تومان بوده که عدد با بررسی در کمیته ای ممکن است بالاتر رود.
گفتنی است صندوق حمایت از هنرمندان و روزنامه نگاران و نویسندگان در مجموع وظیفه اش حمایت از جامعه فرهیخته هنرمندان و روزنامه نگاران و فعالان قرآنی است که از سال های گذشته با تشکیل صندوق از روش های مختلف از هنرمندان حمایت کرده است.

کپی