اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
وزیر ارتباطات در شبکه یک سیما؛

به مدار ۳۶ هزار کیلومتری می‌رسیم

به مدار ۳۶ هزار کیلومتری می‌رسیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به هدف رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری، گفت: با اعتماد مسوولان، حمایت دولت و کار شبانه‌روزی دانشمندان و متخصصان صنعت فضایی کشور به فضل خداوند به مدار ۳۶هزار کیلومتری می‌رسیم.

 عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در اخبار ۲۱ شبکه یک سیما با اشاره به برگزاری نشست شورای عالی فضایی، گفت: ساعت ۶ صبح جمعه رییس جمهور به همراه ۳ وزیر از محل نمایشگاه دستاوردهای صنعت فضایی کشور به مدت چهار ساعت بازدید کردند که این نشان از عزم و اراده دولت سیزدهم برای ارتقای صنعت فضایی دارد.

وی با اشاره به دستور رییس‌جمهور برای تسریع در رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری، افزود: اهمیت مدار ۳۶ هزار کیلومتری زمین‌آهنگ بودن آن است و ما باید بتوانیم به سرعت تنها نقطه مداری باقی‌مانده خود در این ارتفاع را تثبیت کنیم.
وزیر ارتباطات در پاسخ به دشواری عملی شدن این برنامه در ۴ سال، گفت: دستور رییس‌جمهو‌ر‌‌‌‌ برای ما غافلگیرانه بود اما معتقدیم با کار شبانه‌روزی و مجاهدانه و حمایت دولت می‌توانیم به فضل خداوند به موفقیت برسیم.
وی اعتماد مسوولان و تحقق اعتبارات لازم را دو عنصر لازم برای تحقق این برنامه عنوان کرد و افزود: خوشبختانه اعتماد مسوولان در این دوره به صورت کامل وجود دارد و رئیس جمهور قول تامین اعتبار مورد نیاز را داده‌اند.
وزیر ارتباطات رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری را از طریق بلوک‌های انتقال مداری امکان‌پذیر دانست و گفت: بلوک انتقال مداری سامان آماده تست است و می تواند ماهواره ها را از ۴۰۰ کیلومتر به ۷ و ۱۰ هزار کیلومتری انتقال دهد.
وی درباره پرتاب های ناموفق گذشته نیز افزود: پرتاب های ناموفق در این حوزه بخشی از مسیر موفقیت است و در دنیا حتی برای رسیدن به ۹۰ درصد ضریب اطمینان بیش از ۵۰ پرتاب پیش بینی می کنند در صورتی که دانشمندان ما در شرایط تحریم با ۲ یا ۳ پرتاب به نقاط قابل اطمینان می رسند.
زارع پور تاکید کرد: ما امیدواریم در گام نخست مدار ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر را تثبیت و استفاده کنیم و با برنامه ریزی با کار شبانه روزی مانند دهه ۸۰ بتوانیم به لایه ژئو یا همان ۳۶ هزار کیلومتری برسیم.

/ پایگاه اطلاع رسانی دولت

کپی