اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رئیس جمهور در اولین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم:

اگر در صنعت فضایی و فضای مجازی حضور فعال نداشته باشیم مجبور خواهیم شد در اتوبان ساخته شده دیگران حرکت کنیم/ تأکید بر ارزان و بومی‌‌سازی صنعت فضایی کشور

اگر در صنعت فضایی و فضای مجازی حضور فعال نداشته باشیم مجبور خواهیم شد در اتوبان ساخته شده دیگران حرکت کنیم/ تأکید بر ارزان و بومی‌‌سازی صنعت فضایی کشور

رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت صنعت فضایی در جهان در تولید قدرت با مؤلفه‌های اقتصادی، تجاری، امنیتی و تأمین نیازهای بشر به پیشرفت با تأثیرات کاربردی و ملموس در زندگی امروز و آینده، گفت: صنعت فضایی دیروز تنها مظهر اقتدار کشورها بود اما امروز به عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی مطرح است و در آینده نزدیک به عنوان بخشی از زیرساخت حکمرانی در حوزه‌های مختلف تجاری و اقتصادی و امنیتی خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در دیدار با اعضای هیات امنای هیات رزمندگان اسلام، این مجموعه را  شجره‌ای طیبه توصیف کرد و گفت: عملکرد این هیات در سال‌های فعالیت خود بسیار چشمگیر بوده به نحوی که در استان‌های کشور شاهد شور و علاقه برای برگزاری مراسم‌ها هستیم، ویژگی مهم این هیات آن است که همرزمان شهدا و پیروان عملی رهبر معظم انقلاب هستند.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت انقلابی و مردمی وظیفه خود می داند از تشکل‌های دینی، انقلابی و مردمی حمایت کند، از این رو هر آنچه در توان ما باشد برای کمک به این تشکل‌ها باید انجام دهیم.

اسماعیلی یادآور شد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما در این وزارتخانه توجه‌ جدی به حوزه‌های انسجام آفرین اجتماعی نظیر مساجد، امامزادگان و بقاع متبرکه است. رهبر معظم انقلاب امامزادگان را قطب‌های فرهنگی و امام راحل نیز مساجد را سنگر قلمداد کردند. البته سال‌های بعد از جنگ‌ تحمیلی حرکت هایی صورت گرفت تا مساجد و هیات‌ها را خلوت کنند و فضاهای دیگری را به وجود آورند که اتفاقات ناخوشایندی را در سبک زندگی رقم‌ زد.

وی افزود: در این شرایط بود که تشکل های مذهبی چون هیات رزمندگان در سراسر کشور با مدیریت جوانان جهادی و انقلابی به راه افتاد و باعث‌ شد که قدرت معنوی انقلاب اسلامی با  قوت ادامه داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: قدرت انقلاب اسلامی به نماز جمعه‌ها و هیات‌ها است، اینها هسته سخت و وفادار به آرمان های شهدا و انقلاب اسلامی هستند، فتنه ۸۸ را همین هیاتی‌ها جمع کردند و اگر انقلاب اسلامی قدرت مردمی و معنویت را  نداشت نمی‌توانست در مقابل هجمه‌ها و تهاجم فرهنگی غرب بایستد.

وی در ادامه پس از بحث و گفت‌وگو در خصوص بحران  کاهش جمعیت ایران و دغدغه اعضای هیات رزمندگان در این راستا گفت: سال گذشته پیمایشی در مورد عدم‌فرزندآوری انجام شده که نشان می دهد نگرش فرهنگی برآمده از سبک زندگی جدید، مانع اول در راه فرزندآوری است.

اسماعیلی مهم ترین راه خروج از وضعیت فعلی را تغییر نگرش‌های رایج فعلی در اجتماع به ویژه در میان زنان دانست و افزود: اینکه امام راحل بیان کردند که پیروزی  انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با میان داری و ایثار زنان ایرانی به دست آمد،  در وضعیت کنونی جمعیت امروز هم نیازمند ایفای نقش موثر زنان جامعه هستیم.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون جدید مجلس هر وزارتخانه باید یک ستاد جمعیت داشته باشد که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به زودی این ستاد راه اندازی خواهد شد.

گفتنی است، در این دیدار اعضای هیات امنای هیات رزمندگان اسلام گزارشی از فعالیت‌های این هیات ارائه و دغدغه‌های فرهنگی خود را بیان کردند./پایگاه اطلاع رسانی دولت

کپی