اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی:

وحدت راز بقا و تقابل فنا است

وحدت راز بقا و تقابل فنا است

مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گفت: وحدت راز بقا و تقابل فنا است لذا باید وحدت را تقویت و حفظ کنیم زیرا این امر از واجبات و ضروریات جامعه اسلامی ما است.

ماموستا کریمی روز پنجشنبه در نشست هم اندیشی علما و روحانیون اهل سنت سیستان و بلوچستان گفت: رییس جمهوری پیغام دادند که سلام شان را به همه مردمان این استان بویژه مولانا عبدالحمید برسانم.

وی اظهارداشت: من نظر علما را به استماع ریاست جمهور خواهم رساند.

وی افزود: بخش عمده تاریخ و فرهنگ کشور مربوط به سیستان و بلوچستان است و این امر همواره پا برجاست.
مشاور رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی ادامه داد: انسجام ملی و وحدت ایجاد شده هم استراتژی تغییر ناپذیر ایران بوده و هم بدون حضور علمای اهل سنت وحدت امکان پذیر نیست.

وی بیان کرد: چون اصل ما یکی است باید همه متحد باشیم زیرا همه مسلمان هستیم و اگر بخواهیم شیعه و سنی را تعریف کنیم اول تاکید می‌شود که همه مسلمانیم پس ریشه دین ما یکی بوده و اختلاف در استنباط فقهی است.

ماموستا کریمی افزود: مرجع و منبع اصلی شیعه و سنی قرآنی است که دست همه ما و از قلب رسول‌الله (ص) خارج شده و همان کتاب وحی است اما دیدگاه ها فرق می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: همه تفاسیر اهل تسنن و تشیع از قرآن دارای باطنی از قرآن است و هرچه بیشتر در خدمت ظاهر قرآن باشیم بیشتر به بطن قرآن پی می‌بریم.

مشاور رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی تصریح کرد: اختلاف نظر خوب است اما اختلاف افکنی و نزاع بد است زیرا باعث ضایع شدن جامعه می‌شود اما باید یکدیگر را قبول کنیم و نظرات یکدیگر را بپذیریم.
وی ادامه داد: وحدت در دین ضرورت یک کشور مقتدر از جمله ایران اسلامی است و در این رابطه فعل امر به کار گرفته شده و باید تفرقه را کنار بگذاریم.

مومستا کریمی تاکید کرد: وحدت یک واجب دینی و شرعی و عقلانی است و اگر کسی خلاف آن را داشته باشد خلاف مقاصد قرآنی حرکت کرده است.

وی افزود: اگر ما به امام جعفر صادق(ع) متکی هستیم مثل او باشیم و اگر به امام ابوحنیفه اتکا داریم باید مثل او باشیم لذا اگر آنها برادرند ما هم برادر باشیم.
مشاور رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی با اشاره به اینکه وحدت یک ندای الهی است تصریح کرد: این مثنوی دوگانه است؛ هر نوایی که برتبلیغ وحدت بکوبد مقبول است و هر نوایی که بر تفرقه بکوبد از ما نیست.
 

توهین به مقدسات شیعه و سنی زیرپاگذاشتن خط قرمز نظام است

مومستا کریمی تصریح کرد: هر کسی که بین شیعه و سنی اختلاف بیندازد چه شیعه باشد و چه سنی منفور است لذا اگر به مقدسات یکدیگر توهین کنیم خط قرمز نظام را زیر پا گذاشته‌ایم.
وی تاکید کرد: اهل‌سنت در تمام ایران نشان داده که اهانت را جایز نمی‌داند بنابراین شیعه و سنی برادران دینی هم هستند و فقط رنگ‌ها و سلیقه ها فرق می‌کند و اختلاف در تنه و ریشه نیست.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بارها فرمودند که این نظام بر پایه وحدت استوار است افزود: اگر در جایی تفرقه دیدید بدانید که مشکل از نظام نیست و باید مشکل را در جای دیگر جستجو کنید.

مشاور رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی خاطرنشان کرد: انتقاد باید سازنده و تقویت کننده باشد لذا اینکه اگر کسی عیب مرا می گوید باید تصدیق کننده باشیم همچنین باید ایرادهای مسوولان را گوشزد کنیم.

وی ادامه داد: نگاه دولت به سیستان و بلوچستان نگاهی ویژه و برادرانه است و این استان ویژه خدمات ویژه می‌خواهد./ پایگاه اطلاع رسانی دولت

 

 

 

 

کپی