اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
وزیر جهاد کشاورزی:

پایداری تولید، خط قرمز وزارت جهاد کشاورزی است

پایداری تولید، خط قرمز وزارت جهاد کشاورزی است

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در وزارت جهاد کشاورزی خط قرمز ما تولید است و نباید تولید دچار آسیب و وقفه شود، اگر تولید نداشته باشیم، تنظیم بازار و قیمت در بازار مفهومی نخواهد داشت.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در برنامه تهران ۲۰، شبکه ۵ سیما، اظهار کرد: در این مدت سه ماهه که در دولت سیزدهم تصدی وزارت جهاد کشاورزی را برعهده گرفته ام و طبق برنامه هایی که به مجلس شورای اسلامی ارائه داده ام، تمرکز ما در ماه های اول بر روی تامین امنیت غذایی و تلاش برای ساماندهی و آرام سازی بازار از جمله اقلامی مانند مرغ و تخم مرغ بوده است.

وی افزود: ما توانستیم از آبان که شرایط جوجه ریزی خوب نبود، بازار را به آرامش برسانیم و در روزهای آینده با برنامه ریزی که انجام گرفته تا پایان سال شرایط مطلوبی خواهیم داشت. همچنین برنامه ریزی های طولانی مدت تری را برای سال ۱۴۰۱ داریم.

ساداتی نژاد تصریح کرد: تمام برنامه ریزی ها در زمینه تولید، مشمول زمان است و ظرف دو یا سه ماه نتیجه نمی دهد اما طبیعتا برنامه ما برای پایداری تولید به پایان سال و شروع سال ۱۴۰۱ می رسد.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای بازار شب عید و ماه رمضان خاطرنشان کرد: در این سه ماه حوزه تامین و پایداری را برنامه ریزی کرده ایم و بسترسازی هم برای کشت قراردادی انجام داده ایم که یکی از محوری ترین برنامه های ما بوده است، همچنین خرید دام مازاد عشایر و روستاییان و برنامه ریزی برای سند دار کردن اراضی کشاورزی از دیگر برنامه ها و اقدامات ما در وزارت جهاد کشاورزی بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که تامین امنیت غذایی وظیفه جهاد کشاورزی است و با تلاش کشاورزان و دامداران کشور حاصل می شود، ادامه داد: برنامه ریزی ما بر پایه پایداری تولید و تامین بازار است و اصلی ترین وظیفه ما ایجاد دسترسی به غذا است، بنابراین باید غذا به اندازه کافی در دسترس مردم باشد.

وی افزود: بروز سرمازدگی می تواند محصول داخلی را دچار آسیب کند، اما بازاررسانی به ما حکم می کند با واردات مشکل بازار را کاهش دهیم، تا پیش از دولت سیزدهم همیشه بحث بر سر فرماندهی واحد بر تولید و بازار وجود داشت و مشکل تقسیم وظیفه وزارت جهاد کشاورزی با وزارت صنعت، معدن و تجارت بود.

ساداتی نژاد با اشاره به لغو دو ساله قانون انتزاع در دولت دوازدهم، عنوان کرد: در آخرین روزهای دولت دوازدهم، قانون انتزاع به وزارت جهاد کشاورزی بازگشت اما اجرایی شدن آن در دولت سیزدهم بود و با دستور ریاست جمهوری، تمام زنجیره به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در ۴۰ سال گذشته هیچ زمانی در بازار محصولات غذایی مداخله نداشته و در بازرسی هیچ تجربه و سازوکاری نداشتیم که با همراهی وزارت صمت، بحث توزیع و بازرسی را هم بر عهده خواهیم گرفت، البته تا در اختیار گرفتن کامل این مسئولیت به زمان بیشتری نیاز داریم و در حال حاضر از نیروی بسیج در بازرسی ها استفاده می کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برای کنترل و پایش کل زنجیره، یک قرارگاه امنیت غذایی در وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شده است و موضوع بازار و تامین را تحت رصد دارد، با واگذاری توزیع به وزارت جهاد کشاورزی وضعیت کنترل بازار بهتر خواهد شد.

وی با بیان این که قیمت های دستوری باعث عدم پایداری در تولید و بازار می شود، تصریح کرد: در وزارت جهاد کشاورزی خط قرمز ما تولید است و نباید تولید دچار آسیب و وقفه شود، اگر تولید نداشته باشیم، تنظیم بازار و قیمت در بازار مفهومی نخواهد داشت، بنابراین در حوزه مرغ، تخم مرغ و لبنیات، تولید خط قرمز است و تمام تلاش ما پایداری در حوزه غذا است.

ساداتی نژاد، تولید در بخش کشاورزی را مانند هر بنگاه اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم تولید کننده را مجبور کنیم تا محصول خود را زیر قیمت تمام شده به بازار عرضه کند، این کار ناپایداری تولید را به همراه دارد و باعث از هم پاشیدگی تولید می شود.

وی، قیمت مرغ در خرده فروشی را ۳۱ هزار تومان عنوان کرد و گفت: این قیمت برای مرغدار اقتصادی است و با این قیمت تولید اقتصادی و پایدار است اما کمتر از این قیمت، تولید را متوقف خواهد کرد، ولی حضور واسطه ها در بازار و گرانفروشی در برخی خرده فروشی ها قیمت این محصول را افزایش می دهد و باعث التهاب بازار می شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که پیش از دولت سیزدهم قیمت مرغ در بازار تا ۴۸ هزار تومان افزایش یافته بود، ادامه داد: با اقدامات انجام شده در سه ماه دولت سیزدهم و با بازاررسانی و کنترل و نظارت قیمت را به ۳۱ هزار تومان رسانده ایم که این اقدامات شامل، تامین ارز برای تامین نهاده و کاهش تاخیر در رسیدن نهاده به دامدار بوده است که در طیور مشکلی در تامین نهاده وجود ندارد و نهاده دامی آبان ماه در بازارگاه بارگذاری شده است و امروز تامین ارز نهاده آذرماه هم انجام شد بنابراین یکی از تلاش های ما این بوده که در حوزه طیور، گاوداری های صنعتی و دام روستایی تاخیرهای تحویل را با تامین ارز کاهش دهیم.

وی افزود: اقدام دیگر این است که میزان کسری مرغ و تخم مرغ را بررسی کرده ایم، در شهر تهران بیش از ۱۲۰۰ تن مرغ گوشتی نیاز داریم اما میزان تولید کمتر از این ارقام بود بنابراین ما سعی کردیم با توزیع مرغ منجمد در ماه مهر و آبان بازار را تامین و با واردات تخم مرغ نطفه دار بخشی از کسری جوجه ریزی را برطرف کنیم که با این اقدامات توانستیم بازار را کنترل کنیم.

ساداتی نژاد در رابطه با توزیع هوشمند محصولات غذایی عنوان کرد: توزیع ما تاکنون سنتی بوده است و برای هوشمندسازی توزیع، سازمان تعاون روستایی ایران را که سازمان تجارت کشاورزی کشور محسوب می شود، متولی بازاررسانی هوشمند قرار دادیم. این سازمان توزیع تخم مرغ و مرغ منجمد را با قیمت تنظیم بازار تا ۳۰۰ تن در روز در شهر تهران توسط سامانه بازرگام انجام می دهد که از دو روز گذشته این توزیع در کرج و اصفهان هم انجام شده است و از هفته آینده در شیراز و مشهد نیز آغاز می شود.

وی افزود: از هفته آینده، شکر، روغن و برنج را هم با قیمت تعزیراتی به اقلام توزیع هوشمند درب منزل اضافه می کنیم، همچنین توزیع بین ۷۰۰ مغازه و هایپر مارکت ها هم توسط تعاون روستایی انجام خواهد شد و واسطه ها حذف می شود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: بازاررسانی هوشمند را برای میوه شب عید هم اجرایی خواهیم کرد تا از این طریق شرایط مطلوب تری را برای عرضه و کنترل بازار پیش ببریم.

وی در رابطه با نحوه قیمت گذاری خاطرنشان کرد: قیمت ها پیش از این توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می شد که با واگذاری اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی این قیمت گذاری به وزارت خانه منتقل خواهد شد، برخی قیمت ها تثبیتی هستند مانند قیمت ۳۱ هزار تومانی برای مرغ که اگر بیش از این قیمت فروخته شود متخلف به تعزیرات معرفی می شود.

ساداتی نژاد ادامه داد: برخی اقلام قیمت گذاری نمی شوند و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برای این محصولات ضابطه تعیین کرده است و قیمت بر اساس آن تعیین می شود، بنابراین اگر کسی از متخلفان شکایت کند، این سازمان رسیدگی کرده و فرد خاطی را به تعزیرات معرفی می کند.

وی در رابطه با کشتار دام مولد اظهار داشت: مشکلی که در بیشتر سال ها با آن مواجه هستیم، مازاد دام عشایر یا دام حذفی عشایر است که در سفر استانی و گفتگو با عشایر، متوجه شدیم که واسطه ها دام عشایر را با قیمت پایین خریداری می کنند و عشایر به این موضوع اعتراض داشتند و عشایر هم به دلیل نداشتن توان مالی نمی توانستند دام ها را نگه دارند و ما برای حمایت از عشایر و روستاییان، خرید دام عشایر را شروع کردیم و ۱۰۷ هزار رأس دام را تاکنون خریداری کرده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: راهکار دیگر ما تخصیص نهاده دامی به صورت امانی بود به این صورت که شرکت پشتیبانی امور دام علوفه مورد نیاز عشایر را تامین می کند و پس از پرواربندی، عشایر می توانند دام را یا به شرکت پشتیبانی امور دام بفروشند و یا با فروش آزاد آن با شرکت پشتیبانی امور دام تسویه حساب کند.

وی با بیان این که بخشی از دام مازاد آبستن هستند، گفت: حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد از دام های حذفی یا مازاد آبستن هستند و طبق قانون ذبح دام آبستن ممنوع است و متخلفان به مرجع قضایی معرفی می شوند و کشتارگاه حق کشتن دام مولد و آبستن را ندارد.

ساداتی نژاد با قدرددانی از ورود قوه قضائیه به موضوع کشتار دام آبستن، ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را بلافاصله مورد بررسی قرار دارد و کمیته ای در استان ها برای بررسی و کنترل موضوع تشکیل شد که مشخص شد این ۶۰ رأس دام از یک دامداری صنعتی به کشتارگاه فرستاده شده بود و مربوط به دام عشایر نبوده است. دام ها پلاک و گواهی حمل نداشتند و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی تاکید کرد: قیمت هر شانه تخم مرغ ۴۳ هزار تومان است که در میادین تره و بار و به صورت هوشمند توزیع می شود و قیمت بالاتر از ۴۳ هزار تومان در خرده فروشی ها تخلف محسوب می شود، یکی از اقدامات ما در بازاررسانی هم توزیع تخم مرغ درب ۲۳ هزار مغازه در تهران و البرز است.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: شرکت پشتیبانی امور دام دام سبک را کیلویی ۶۲ هزار تومان و دام سنگین را ۵۵ هزار تومان خریداری می کند که این قیمت کارشناسی شده است و بالاتر از قیمت بازار است.

وی در رابطه با بهبود شرایط توزیع مرغ از هفته های آینده گفت: از آذرماه وضعیت توزیع مرغ گرم به حد کفایت رسیده است و در میادین میوه و تره بار با قیمت ۲۹ هزار و ۹۷۰ تومان توزیع می شود و در خرده فروشی ۳۱ هزار تومان است، همچنین توزیع هوشمند آن هم به زودی در تهران شروع خواهد شد.

ساداتی نژاد با بیان این که با همراهی بانک مرکزی ارز مورد نیاز تامین نهاده دامی شده است، ادامه داد: با همکاری وزارت راه و شهرسازی، ترانزیت نهادها ها در این دولت سرعت گرفته است، بنابراین ما دپو در بنادر نداریم؛ پیش از این توزیع نهاده از پنج یا شش ماه تا ۴۰ روز تاخیر داشت که این میزان کاهش یافته است.

وی در رابطه با قیمت تعیین شده برای خرید تضمینی گندم گفت: در این دولت، قیمت هر کیلوگرم گندم ۷۵۰۰ تومان تعیین و برای اولین بار قیمت آن پیش از آغاز سال زراعی اعلام شد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که یکی از مسائلی که در دولت سیزدهم به آن تاکید داریم، کشاورزی قراردادی است، عنوان کرد: پیش از این که کشاورز کشت را شروع کند باید بخش خصوصی با کشاورز قرارداد ببندد؛ ما در این سه ماه برنامه ریزی کردیم تا کشاورزی قراردادی گندم امسال توسط شرکت بازرگانی دولتی آغاز شود که این شرکت موظف شده تا بذر و کود مورد نیاز گندمکاران را تامین و محصول آنان را بیمه کند و هزینه ها پس از برداشت، تسویه شود که این کار را تقریبا از ۷ مهرماه شروع کردیم.

وی ادامه داد: قیمت کود پتاسه و فسفاته بالا رفته و کشاورز از پس هزینه های تولید بر نمی آید، بنابراین با کشاورزی قراردادی و تامین بذر، کود و سم توسط شرکت بازرگانی دولتی، مواد آلی خاک از بین نمی رود، کشاورز پس از تحویل محصول و دریافت پول، قیمت کود و بیمه را با شرکت سرمایه گذار تسویه می کند.

ساداتی نژاد در رابطه با برنج عنوان کرد: برنج ایرانی به دلیل خشکسالی در سال جاری کاهش ۲۰ درصدی در تولید داشته است و به همین دلیل قیمت آن افزایش یافته است.

وی افزود: مصرف برنج در کشور سالانه ۳.۵ میلیون تن و میزان تولید حدود ۲.۲ میلیون تن است که کسری آن از طریق عرضه برنج خارجی تامین می شود.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما در وزارت جهاد کشاورزی، پایداری در تولید و استمرار در توزیع محصولات است و امیدواریم با کنترلی که دولت در حوزه تورم دارد، پایداری تولید را بتوانیم حفظ کنیم./ پایگاه اطلاع رسانی دولت

 

 

 

 

 

کپی