اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
با ایجاد یک شهر بیت کوین

«السالوادور» به «سنگاپور» امریکای لاتین تبدیل می شود

«السالوادور» به «سنگاپور» امریکای لاتین تبدیل می شود
میترا جلیلی خبرنگار

مدت زمان زیادی از اعلام خبر قانونی بودن بیت‌کوین، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان در السالوادور نگذشته که رئیس‌جمهور 40 ساله این کشور بتازگی در یک سخنرانی، مردم این کشور و جهان را غافلگیر کرد.

«نجیب ابوکیله» خبر داد که این کشور قصد دارد یک شهر کامل تریلیون دلاری براساس دارایی‌های ارز دیجیتال بسازد و نام آن را«شهر بیت‌کوین» (Bitcoin City) بگذارد؛ موضوعی که هرچند بعضی معتقدند می‌تواند این کشور فقیر و محافظه کار امریکای مرکزی را تبدیل به مهد تحولات تکنولوژیکی جهانی کند ولی برخی، انتقاداتی جدی نسبت به آن دارند و می‌گویند گسترده شدن استفاده از این ارز دیجیتال می‌تواند منجر به سوء‌استفاده‌های افراد ذی نفوذ این کشور شود.

تأمین انرژی با کمک آتشفشان

رئیس‌جمهور السالوادور تصریح کرد: السالوادور برای تبدیل شدن به «سنگاپور امریکای لاتین»، شهر بیت‌کوین را در منطقه شرقی لایونیون(La Union) می‌سازد. این پروژه که توسط اوراق قرضه با پشتوانه بیت‌کوین تأمین می‌شود، در امتداد خلیج فونسکا و نزدیکی آتشفشان کونچاگوا (Conchagua) ساخته خواهد شد تا انرژی لازم برای استخراج رمزارز را تأمین کند. تأمین بودجه یک میلیارد دلاری راه‌اندازی این شهر هم از سال ۲۰۲۲ آغاز می‌شود.

«نجیب ابوکیله» انتظار دارد در بیت‌کوین سیتی همه چیز حول محور بیت‌کوین طراحی شود. ساکنان شهر فقط موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند و از این درآمدها برای پرداخت اوراق قرضه دولتی، توسعه زیرساخت‌های عمومی و حفظ و نگهداری از شهر استفاده خواهد شد.

رئیس‌جمهور السالوادور همچنین از آتشفشان کونچاگوا به‌عنوان یک منبع انرژی یاد کرد و گفت: قرار است یک نیروگاه برق در کنار آتشفشان ایجاد شود تا انرژی مورد نیاز شهر ازجمله حمل‌ونقل عمومی کارآمد و پایدار و استخراج بیت‌کوین(ماینینگ) را تأمین کند. وی که در رویداد هفته بیت‌کوین در شهر ساحلی میزاتا (Mizata) در جمعی از علاقه مندان به بیت‌کوین سخنرانی می‌کرد، هدف از این رویداد را جشن گرفتن پذیرش عمومی بیت‌کوین در السالوادور و افزایش میزان مشارکت شهروندان در بازار رمزارزها دانست و گفت: السالوادور باز هم پیشتاز جهان شده است و می‌خواهد نخستین شهر بیت‌کوین جهان را طراحی کند.

بودجه یک میلیارد دلاری برای شهر بیت‌کوین

رئیس‌جمهور السالوادور، بیت‌کوین سیتی را یک کلانشهر تمام عیار با مناطق مسکونی و تجاری، رستوران‌ها، فرودگاه و همچنین بندر و خدمات ریلی دانست و یادآور شد: این شهر به‌صورت دایره‌ای (مانند یک سکه) ساخته می‌شود و در مرکز شهر یک میدان عمومی خواهد بود که میزبان نماد عظیم بیت‌کوین است. وی افزود: این شهر هیچ مالیات بر درآمد، مالیات بر دارایی، عایدی سرمایه یا مالیات حقوق و دستمزد نخواهد داشت. در این شهر از پلتفرم اوراق بهادار Bitfinex و Blockstream، یک شرکت زیرساختی و توسعه‌ای بلاکچین که بر بیت‌کوین متمرکز است، استفاده می‌شود.

«نجیب ابوکیله» دراین باره گفت: السالوادور، Bitfinex و Blockstream با هم در حال ساختن تاریخ هستند.طبق یک بیانیه مطبوعاتی، Blockstream بودجه یک میلیارد دلاری شهر بیت‌کوین را به‌صورت تخصیص 500 میلیون دلاری بیت‌کوین و اختصاص هزینه زیرساختی 500 میلیون دلاری برای ایجاد زیرساخت‌های انرژی و استخراج بیت‌کوین هزینه می‌کند. در این بیانیه همچنین آمده است: اوراق بیت‌کوین دارای سود سهام ویژه‌ای است که با استفاده از AMP، پلتفرم مدیریت دارایی مربوط به Blockstream، براحتی به دارندگان اوراق قرضه پرداخت می‌شود.

«پائولو آردوینو» مدیر ارشد فناوریBitfinex نیز گفت: این صرافی با راه‌اندازی یک پلتفرم اوراق بهادار، از طرح «بیت‌کوین سیتی» السالوادور برای نگهداری اوراق قرضه بیت‌کوین حمایت خواهد کرد. این پلتفرم بزودی میزبان بسیاری از دارایی‌های دیجیتال داخلی و خارجی خواهد بود که مقررات جدید دارایی دیجیتال را برای کشور توسعه می‌دهند. وی یادآورشد: این طرح‌ها السالوادور را به مرکز مالی جهان و سنگاپور امریکای لاتین تبدیل خواهد کرد و به سرمایه‌گذاران اقامت دائم و سریع شهروندی در السالوادور داده می‌شود. انتظار می‌رود سایر کشورها نیز از این روند پیروی کنند.

  تلاش‌ها برای توسعه بیت‌کوین

البته رئیس‌جمهور السالوادور تاکنون در زمینه بیت‌کوین با مشکلات بسیاری در کشور مواجه بوده است. براساس نظرسنجی انجام شده توسط اتاق بازرگانی السالوادور، تجار، سازمان‌های بین‌المللی و 93 درصد از مردم السالوادور با قانونی شدن پذیرش بیت‌کوین دراین کشور مخالف بوده و هستند. با وجود این، رئیس‌جمهور با کنترل بر کنگره و دادگاه‌های کشور، در 7 سپتامبر همه فروشندگان را ازنظر قانونی موظف به پذیرش بیت‌کوین کرد؛ اقدامی که باعث راه افتادن بزرگ‌ترین تظاهرات خیابانی السالوادور شد ولی درنهایت این قانون مورد اجرا قرار گرفت. السالوادور اولین کشوری بود که بیت‌کوین را به‌عنوان ارز قانونی پذیرفت؛ اقدامی که در ماه‌های پس از آن با شور و شوق عده‌ای و البته اعتراض برخی دیگر مواجه شد.رئیس‌جمهور السالوادور به‌دلیل علاقه فراوانش به رمزارزها، تلاش‌هایش برای آشنایی مردم با بیت‌کوین را از سال 2019 و در شهر موج سواری ال زونته El Zonte آغاز کرد. وی در این طرح با نام Bitcoin Beach از فعالان مردمی کمک گرفت و برای جایزه دادن به دانش‌آموزان مستعد و ارائه کمک‌های مالی به خانواده‌ها از بیت‌کوین استفاده کرد تا بتواند اعتماد عمومی را جلب کند ولی ظاهراً چندان موفق نبوده و مردم همچنان نسبت به رمزارزها بی‌اعتمادند. خورخه هاسبون Jorge Hasbún، رئیس اتاق بازرگانی نیز دراین باره گفت: همه ما می‌دانیم که آینده جهان با ارز دیجیتال، آینده است اما نمی‌توان با وادار کردن همه مردم به استفاده از این رمزارز، آن را تقویت کرد.

رئیس‌جمهور السالوادور هفته گذشته نیز 41 سرمایه‌گذار اروپایی ارزهای دیجیتال از آلمان، سوئیس و اتریش را دعوت کرد تا ضمن بازدید از یک نیروگاه geothermal (زمین گرمایی) در این کشور، درباره پروژه استخراج بیت‌کوین دولت السالوادور اطلاعات کسب کنند و به ارزیابی «احتمالات سرمایه گذاری» دراین نیروگاه بپردازند. وی معتقد است: اگر این سرمایه‌گذاران با انرژی زمین گرمایی برای استخراج بیت‌کوین، اطلاعات کسب کرده و امکانات سرمایه‌گذاری در این کشور را ببینند بی‌شک جذب آن خواهند شد.

کپی