اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

فروش 15 میلیون دلاری دست نوشته های اینشتین

فروش 15 میلیون دلاری دست نوشته های اینشتین
آرزوکیهان

فردی ناشناس با تماس تلفنی دست نوشته های فیزیک دان مشهور آلبرت اینشتین را به قیمت 15 میلیون دلار خرید.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ای بی سی،‌نظریه‌پرداز برنده جایزه نوبل فیزیک در جریان کار بر روی این دست‌نوشته‌، نظریه نسبیت را مدنظر داشت. رکورد قبلی فروش دست‌نوشته‌ای از آلبرت اینشتین در سال ۲۰۱۸ به قیمت دو میلیون و ۴۰۰ هزار یورو در نیویورک به ثبت رسیده است.

کریستیز برگزار کننده این حراج در پاریس در بیانیه ای پیش از فروش اعلام کرد: «این بدون شک ارزشمندترین دست نوشته اینشتین است که تا کنون به حراج رفته است.

طبق گفته کریستیز که میزبان فروش از طرف خانه حراج آگوتس است، فیزیکدان مشهور آلمانی این دست نوشته را با دوست مادام العمر خود، مهندس سوئیسی، میشل بسو، در زوریخ از ژوئن 1913 تا اوایل سال 1914 نوشته است.

قیمت دست‌نوشته‌ای که روز سه‌شنبه در پاریس فروخته شد در ابتدا بین دو تا سه میلیون یورو تخمین زده شده بود اما به دلیل علاقه خریداران قیمت از حد تصور فراتر رفت.
گفتنی است برای خرید دست نوشته ها دو خریدار با هم بر سراین دست نوشته ها رقابت داشته اند و هر بار ۲۰۰ هزار یوروقیمت را بالا می‌بردند.
فیزیکدان مشهور هنگامی که در سال‌های ۱۹۱۳ و ۱۹۱۴ در زوریخ به سر می‌برد بر روی این دست‌نوشته ۵۴ صفحه‌ای کار کرده بود. یکی دیگر از اسناد به جا مانده از این دوره از فعالیت‌های علمی آلبرت اینشتین «دفترچه زوریخ» نام دارد که در آرشیو اینشتین در دانشگاه عبری بیت‌المقدس در اسرائیل نگهداری می‌شود.

کپی