اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

چارت‌های تولیدی سازمان نقشه برداری درآمد ارزی دارد

چارت‌های تولیدی سازمان نقشه برداری درآمد ارزی دارد

سرپرست سازمان نقشه برداری گفت: چارت‌های تولیدی سازمان نقشه برداری کشور جایگزین چارت‌های بیگانگان شده و ضمن اعمال حاکمیت کشور بر آب‌های پیرامونی و جلوگیری از خروج ارز، موجبات ارزآوری برای کشور را نیز فراهم کرده است بطوریکه تاکنون قریب به ۲,۵ میلیون دلار درآمد ارزی برای کشور داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، تعداد چهار چارت ناوبری دریایی از آبهای کشور بر اساس اولویت های کمیته ملی هیدروگرافی و پس از تایید توسط مراجع بین المللی در سطح جهانی منتشر می شود.

دکتر علی جاویدانه سرپرست سازمان نقشه برداری کشور با اعلام این خبر و ضمن اشاره به سابقه سازمان نقشه برداری کشور در امر هیدروگرافی و تولید چارتهای دریایی  گفت: مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی این سازمان از ابتدای دهه ۱۳۶۰، عهده دار مسئولیت هیدروگرافی (نقشه‌برداری دریایی) و تهیه چارت‌های دریایی از آبهای پیرامونی کشور بوده و در این راستا تاکنون بخش‌های عمده‌ای از آب‌های تحت حاکمیت کشور، هیدروگرافی شده‌اند که این امر با توجه به الزامات سازمان جهانی دریانوردی (IMO) و سازمان جهانی هیدروگرافی (IHO) در زمینه تهیه و انتشار چارتهای دریایی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی افزود: از ابتدای دهه ۱۳۹۰ کمیته ملی هیدروگرافی به هدف ایجاد هماهنگی به منظور تهیه و انتشار چارت‌های دریایی با مسئولیت سازمان بنادر و دریانوردی و عضویت سازمان نقشه برداری کشور تشکیل شده و در سال ۱۳۹۴ انتشار چارت‌های تولیدی سازمان نقشه برداری کشور پس از اخذ تاییدیه ‌های بین‌المللی لازم در سطح جهانی آغاز شد.
سرپرست سازمان نقشه برداری  تصریح کرد: چارت‌های منتشر شده جایگزین چارت‌های بیگانگان شده و ضمن اعمال حاکمیت کشور بر آب‌های پیرامونی و جلوگیری از خروج ارز، موجبات ارزآوری برای کشور را نیز فراهم  کرده است بطوریکه تاکنون قریب به ۲,۵ میلیون دلار درآمد ارزی برای کشور  داشته است.
جاویدانه گفت: تلاش‌های این سازمان در مدیریت آبنگاری و امور جزر ومدی منجر به تولید چهار چارت جدید شده است که این چارت‌ها اخیراً در کمیته ملی هیدروگرافی پس از طی مراحل لازم به منظور انتشار بین المللی مورد تایید قرار گرفته و هم اینک در آستانه انتشار بین المللی می باشند.
وی یادآور شد:  این چارتهای دریایی شامل چارت‌ های ناوبری بندر کنگان و نوشهر، چارت دسترسی به بندر کنگان و چارت پهلوگیری بندر شهید رجایی می‌باشند که با انتشار این چارت‌ها، باندهای کاربری بندرگاهی تا ساحلی برای بنادر نوشهر و کنگان تکمیل شده و شناوران می‌توانند با ایمنی بالاتری به بنادر تردد کنند. همچنین، چارت پهلوگیری شهید رجایی بزرگ مقیاس‌ترین چارت از این بندر مهم تجاری کشور می‌باشد که پس از انجام مراحل کنترلی لازم و اطمینان از دقت آن بعنوان اولین چارت پهلوگیری در مرحله انتشار قرار گرفته است.
جاویدانه ضمن اشاره به ناوگان هیدروگرافی سازمان نقشه برداری کشور اظهار داشت: عملیات هیدروگرافی و تهیه چارتهای دریایی از آبهای تحت حاکمیت کشور با استفاده از شناور ایران آبنگار همچنان ادامه دارد و شناورهای آبنگار یک و آبنگار دو هم اینک در حال تعمیر و راه اندازی می باشند که با اضافه شدن شناورهای آبنگار یک و آبنگار دو به ناوگان هیدروگرافی کشور در سال جاری، این عملیات با سرعت بالاتری ادامه خواهد یافت.
گفتنی است؛ هیدروگرافی شاخه ای از علوم کاربردی است که به اندازه گیری و نقشه برداری از عوارض بستر دریا، سطح دریا و سواحل می پردازد. این عملیات توسط پرسنل متخصص هیدروگرافی و با استفاده از تجهیزات خاص و شناورهای هیدروگرافی انجام میشود و از این نظر در زمره دشوارترین عملیاتهای نقشه برداری است. داده های جمع آوری شده سپس بصورت چارتهای دریایی به تصویر کشیده شده و در فرمتهای رقومی و کاغذی در اختیار کاریران و بویژه دریانوردان قرار می گیرد.

کپی