اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

شکایت اپل از شرکت اسرائیلی

شکایت اپل از شرکت اسرائیلی
آرزوکیهان

غول فناوری اطلاعاتی "اپل" از شرکت هکر اسرائیلی شکایت کرد.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ای بی سی ، غول فناوری اپل از گروه NSO اسرائیل برای جلوگیری از نفوذ بدنام ترین شرکت هکر به محصولات آیفون شکایت کرده است.
NSO یک شرکت فناوری است که به تولیدکننده جاسوس افزار پگاسوس معروف است،جاسوس افزار پگاسوس  بدون نیاز به تعامل با قربانی قادر به گرفتن کنترل تلفن هوشمند از راه دور است. به‌عنوان مثال در سال ۲۰۱۹ پگاسوس با بهره‌گیری از باگ‌های iMessage و Facetime تنها با برقراری یک تماس تلفنی با قربانی می‌توانست در آیفون طرف مقابل نصب شود. جاسوس افزار پگاسوس توسط اسراییل به عنوان یک سلاح طبقه‌بندی شده است .
گروه ان.اس.  در اسراییل از نام گروه سایبری کیو استفاده می‌کند و در کشورهایی چون آمریکا نیز فعالیت دارد.
اکنون شرکت اپل شکایتی علیه این گروه در دادگاه فدرال کالیفرنیا ارائه کرده و کارمندان این شرکت را مزدوران غیر اخلاقی قرن بیست و یکم خوانده که با ایجاد نظارت غیر قانونی سایبری بسیار پیچیده باعث سوء‌استفاده از مردم می شود و مشتریان تلفن های همراه اپل را در سراسرجهان مورد هدف قرار می دهند.
"کریگ فدریگی "‌معاون ارشد مهندسی نرم افزار اپل در این باره گفت:‌کارمندان تحت حمایت NSO میلیون ها دلار صرف فناوری های نظارتی پیچیده بدون هیچ پاسخگویی صرف می کنند این در حالی است که این گروه در دفاع از خود تخلفات وارده را رد کرده است.
این شرکت دربیانیه ای در دفاع از خود گفت:‌مجرمان پدوفیلیا و تروریست ها می توانند آزادانه در پناه امن فناوری به فعالیت های خود ادامه دهند اما ما به شکلی قانونی این ابزار را برای مبارزه  با خلافکاران در اختیار دولت ها قرار می دهیم.
انتشار این خبر آخرین ضربه به شرکت هکر اسرائیلی است زیرا اخیرا نامش توسط وزرات بازرگانی ایالات متحده در لیست سیاه قرار گرفته است و توسط فیس بوک نیز مورد شکایت و اعتراض قرار داشته است.
محققان امنیتی دریافته اند که از این نرم افزار برای نفوذ به تلفن همراه  فعالان حقوق بشر ،‌روزنامه نگاران و حتی اعضای روحانیون کاتولیک نیز استفاده شده است." پگاسوس " به تلفن‌ها نفوذ می‌کند تا داده‌های شخصی و موقعیت مکانی را جمع‌آوری کند و به‌طور مخفیانه میکروفون و دوربین گوشی‌های هوشمند را کنترل می‌کند .
فیس بوک نیز از NSO Group به دلیل استفاده از یک سوء استفاده مشابه که گفته می شود از طریق برنامه پیام رسانی رمزگذاری شده WhatsApp در سطح جهانی مورد نفوذ قرار گرفته شکایت کرده است.

کپی