اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰

دادگاه قتل خاشقچی آغاز شد

دادگاه قتل خاشقچی آغاز شد
آرزوکیهان

دادگاه قتل روزنامه نگار معروف "خاشقچی "‌ در ترکیه آغاز شد.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از رویترز،‌دادگاه این روزنامه نگار روز سه شنبه در حالی آغاز می شود که یک ناظر روزنامه نگاری پرونده این قتل را به بن بست لاینحل توصیف کرده و گفت که این جلسه باید با حضور و نقش محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی همراه باشد.

---

خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان سعودی روز ۲ اکتبر ۲۰۱۸ وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و هرگز بازنگشت. مقامات ترکیه معتقدند جسد او تکه تکه شده و خارج شده، بقایای او هرگزپیدا نشده است. گفته می شود شاهزاده بن سلمان عملیات کشتن یا دستگیری خاشقجی را در اکتبر 2018 تایید کرده است .
تاکنون دو درخواست وکلای "خدیجه چنگیز"، نامزد ترک خاشقچی، برای افزودن گزارش آمریکا به پرونده در ترکیه، در جلسات قبلی دادگاه رد شده است.دادگاه ترکیه ۲۶ سعودی را به صورت غیابی به اتهامات مختلف مرتبط با قتل خاشقجی محاکمه کرده است.
"رول اوندراوغلو"، نماینده گزارشگران بدون مرز دراین باره گفت :اگر شاهزاده محمد بن سلمان اکنون محاکمه نشود، عدالت نمی تواند در نتیجه محاکمه اجرا شود.وی با بیان اینکه پرونده به بن بست نزدیک شده است، گفت: همه می دانند که تا زمانی که متهمان دستگیر و به ترکیه بازگردانده نشوند، روند قضایی نمادین خواهد بود.
دادگاه ترکیه می‌گوید در این پرونده به نقش شخص محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی در این جنایت پرداخته می‌شود.
سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا که در ماه مارس منتشر شد تایید کرده که شخص محمد بن سلمان دستور اجرای این عملیات را صادر کرده است. این در حالی است که مقام‌های سعودی همواره نقش داشتن ولیعهد در این جنایت را کتمان کرده‌اند.
"اوندر اوغلو " اضافه می کند: «البته نشانه‌های نزدیک‌تر شدن روابط ترکیه و عربستان نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند که ممکن است این پرونده را به سایه کشانده و روند آن را تغییر دهد. نگرانی زمانی آغاز شد که دادستانی استانبول گزارش آمریکا را به پرونده اضافه نکرده است.

کپی