اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

روایت جالب تحلیلگر اسپانیایی از زانو زدن عربستان سعودی

روایت جالب تحلیلگر اسپانیایی از زانو زدن عربستان سعودی
راضیه خوئینی

عربستان سعودی که دشمن قسم خورده ایران به شمار می‌آمد چطور شد که به سوی مذاکره با ایران متمایل شد؟

به گزارش ایران آنلاین، آلبرتو دوآرز سوتیل، محقق و کارشناس اسپانیایی در حوزه «امنیت و تروریسم» در یادداشتی در سایت atalayar با عنوان «کلیدهای خاورمیانه» نوشت: 
درحالی که رسانه های جهان و به ویژه اروپا سرگرم رصدکردن وضعیت پناهجویان در مرزهای بلاروس و لهستان هستند و به احتمال زیاد شاهد دومین بحران شدید پناهجویان خواهیم بود، رویداد مهم دیگری در خاورمیانه در حال رخ دادن است که قطعا تاثیر بسزایی بر امنیت منطقه خواهد گذاشت. این رویداد مذاکرات علنی میان ایران و عربستان سعودی به منظور بهبود روابط است که از آوریل (فروردین ماه) شروع شده است.

در نگاه اول این مذاکرات ساده و مابین دو کشور تلقی می شود ولی در عمل می تواند عامل ثبات در خاورمیانه باشد؛ چرا که ادامه تنش ها در کشورهایی چون یمن و لبنان احتمال گسترش تروریسم و ایجاد ویرانی در برخی کشورهای منطقه را تقویت می کند.

در مواجهه با این پدیده اولین سوالی که مطرح می شود این است که چطور عربستان سعودی که دشمن قسم خورده ایران به شمار می آمد به سوی مذاکره با ایران متمایل شده است؟ در این زمینه درک صحیح از تصمیم عربستان حائز اهمیت است؛ چرا که بعید به نظر می رسید عربستان با وجود برخورداری از حمایت غرب و اقتصادی پر رونق در مسیر مذاکره با ایرانی قرار بگیرد که تحت تاثیر شدیدترین تحریم های اقتصادی است.

اصلی ترین دلایل تصمیم عربستان را می توان «شکست در یمن، کمرنگ شدن حمایت جو بایدن از خاندان آل سعود و از سرگیری مذاکرات هسته ای میان ایران و جامعه بین المللی» در نظر گرفت.
درواقع عربستان در سراسر خاورمیانه ایران را رقیب خود می پندارد و در کشورهای یمن، سوریه، لبنان و عراق مواضعی مخالف ایران دارد. ولی در حال حاضر مشاهده می کنیم که حزب الله لبنان قدرتمندتر از همیشه است، بشار اسد در راس قدرت باقی مانده و شیعیان در بغداد دارای جایگاه ویژه و قدرتمندی هستند. همچنین مداخله نظامی عربستان در یمن که قرار بود به سرعت پایان یابد به یک بحران جدی انسانی تبدیل شده است و حوثی ها تقریبا تمام نقاط یمن را تحت کنترل خود در آورده اند. در سال 2019 نیز شاهد فلج شدن موقتی تولید نفت عربستان بر اثر پرتاب پهپاد یمنی و تحقیر شدن شدید سعودی‌ها بودیم.

مقاومت و انعطاف پذیری تهران و بیهودگی جنگ یمن قطعا بر تصمیم عربستان برای مذاکره با ایران به منظور جلوگیری از تداوم جنگی پرهزینه از نظر جانی و مالی تاثیر بسزایی گذاشته است و احتمالا میانجیگری ایران حوثی ها را به انعقاد پیمانی برای پایان دادن به جنگ سوق خواهد داد.

جو بایدن برخلاف ترامپ دیگر حامی ریاض نیست و از بحث های مطرح شده در کاخ سفید درباره نارضایتی از ارسال سلاح های تهاجمی به عربستان به بهانه جنگ با یمن، می توان فهمید که بایدن در نقطه مقابل دونالد ترامپ است که حتی درخصوص قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول سکوت کرد.

از سرگیری مذاکرات هسته ای ایران که برای 29 نوامبر (8 آذرماه) برنامه ریزی شده است نیز بر تصمیم عربستان تاثیر داشته است. در صورت بازگشت این توافق به شرایط پیش از روی کار آمدن ترامپ، احتمال پیوستن ایران به جامعه جهانی شدت می یابد. همچنین سیاست های اخیر ایالات متحده القاکننده این است که چک سفید امضایی به ریاض داده نشده است تا هرکاری که می خواهد انجام دهد. در واقع اصلاح روابط با ایران بهترین گزینه برای مواجه شدن با از دست دادن نفوذ و ارتباطش در خاورمیانه است. در نهایت اگر چه انگیزه های ایران از مذاکره با عربستان کاملا شناخته شده است ولی تصمیم عربستان تعجب آور است.

کپی