اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

 • دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

بهترین متخصص ارتوپد در تهران

بهترین متخصص ارتوپد در تهران

امروزه بخش زیادی از مراجعات صورت گرفته به مراکز درمانی مربوط به مشکلات سیستم اسکلتی عضلانی (بخش های مفصلی یا استخوانی) است. تشخیص، کنترل و درمان این مشکلات بر عهده متخصصان ارتوپدی قرار دارد.

 از این رو ما بر آن شدیم تا در این مقاله به بررسی تمامی نکات پیرامون عملکرد و وظایف متخصصان ارتوپدی بپردازیم. اگر شما نیز به دنبال یافتن بهترین متخصص ارتوپد در تهران یا سایر شهرها جهت درمان مشکلات خود هستید ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

 

ارتوپدی چیست؟

امروزه با توجه به سبک زندگی نامناسب و مشغله فراوان مشکلات استخوانی و مفصلی به میزان قابل توجهی در جامعه افزایش یافته است. بر اساس آمارهای به دست آمده ۵۰ درصد مشکلات افراد بالای ۶۰ سال به مفاصل ارتباط دارد. به نحوی که زنان بالای ۵۰ سال در ۴۰ درصد موارد حداقل یک بار شکستگی استخوان را تجربه می کنند. دلایل موضوع تغییرات هورمونی و پوکی استخوان است. ارتوپدی یکی از تخصص های رشته پزشکی است که در رابطه با تشخیص و درمان ناهنجاری های اسکلتی عضلانی فعالیت می کند. عوامل مختلفی در بروز این مشکلات نقش دارند که از جمله آنها می توان به ضربه، تحرک پایین و حرکات نامناسب، تکراری و طولانی مدت اشاره کرد.

البته امکان بروز این مشکلات به صورت مادرزادی و وراثتی نیز وجود دارد. در نتیجه این عوامل بخش های مختلف سیستم اسکلتی عضلانی دچار آسیب می شوند؛ به عنوان مثال می توان به مفاصل، استخوان ها، عضلات، رباط، تاندون‌، منیسک، لایه غضروفی و ... اشاره کرد. نتیجه کار بروز بدشکلی بدن، ساییدگی استخوان ها، محدودیت حرکتی و دردهای مزمنی هستند که اغلب فرد را از انجام فعالیت های روزمره باز می‌دارد. وظیفه متخصص ارتوپد در ۴ بخش تشخیص، درمان، توان بخشی و ارائه برنامه درمانی خلاصه می شود.

 

انواع شاخه های رشته ارتوپدی

متخصصان رشته ارتوپدی مجاز به درمان هر یک از بخش های محدوده درگیر در سیستم اسکلتی عضلانی هستند؛ اما امکان تمرکز بیشتر روی یک محدوده و گرفتن فوق تخصص یا فلوشیپ برای پزشکان ارتوپد وجود دارد. در نتیجه شاخه های مختلفی از این تخصص پزشکی ابداع شده است که عبارتند از:

 • جراح دست (مچ تا انگشت)؛ شامل بریدگی و قطع انگشتان، درد مچ، آسیب های ورزشی و ...
 • جراح ستون فقرات؛ شامل کیفوز یا گوژپشتی، تنگی کانال نخاعی، شکستگی یا دررفتگی مهره های ستون فقرات، قوس کمر، دیسک کمر، تورتیکولی یا کجی گردن، اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات، آرتروز و ...
 • جراح زانو؛ شامل آرتروز، آرتریت، شکستگی، دررفتگی، مشکلات رباط، منیسک و کشکک، کیست بیکر، استئوکندریت و ...
 • جراحی ران و لگن؛ شامل آرتروز، آرتریت، نکروز یا مرگ بافتی استخوان و ...
 • جراحی شانه و دست؛ شامل آرتروز شانه، انحنای آرنج، سندرم تونل کارپال، دررفتگی، شکستگی، آرنج گلف بازان، شانه یخ زده و ...
 • جراحی تومورهای استخوانی و مفصلی؛ شامل کندروم، استئوما، استئوبلاستوما، استئوکلاستوم، کندروسارکوم و ...
 • جراحی تروما؛ شامل آسیب های اسکلتی ناشی از ضربه، تصادف، سقوط و ...
 • جراحی آسیب های ورزشی
 • ارتوپدی کودکان؛ شامل صافی کف پا، پای چنبری، پای پرانتزی و ضربدری، بالا رفتن استخوان شانه، انگشتان اضافه، چسبیدن انگشتان به هم در رفتن مادرزادی ران یا زانو

 

نحوه تشخیص آسیب توسط بهترین متخصص ارتوپد

بهترین متخصص ارتوپد برای دستیابی به یک تشخیص صحیح و دقیق ابتدا علائم بالینی بیمار و سبک زندگی را بررسی می کند. البته در کنار این موضوع باید آزمایشات تخصصی نیز مدنظر قرار گیرد. بسته به شرایط بیمار و علائم بروز یافته، آزمایشات مختلفی برای بیمار تجویز می شود؛ به عنوان مثال رد یا تأیید تومورهای استخوانی نیازمند انجام آزمایش ایزوتوپ است. سی تی اسکن ام آر آی‌، سونوگرافی، نوار عصب و عضله و آرتروسکوپ نیز از دیگر آزمایشات متداول در این زمینه هستند.

بهترین متخصص ارتوپد در تهران

روش های درمانی مورد استفاده توسط بهترین متخصص ارتوپد

بهترین متخصص ارتوپد در تهران یا سایر شهرها برای درمان افراد مبتلا به ناهنجاری های اسکلتی عضلانی از روش های مختلف بهره می گیرد. در گام اول، هدف، بهبود شرایط بیمار با روش های غیرتهاجمی یا غیر جراحی است. دارو درمانی، برنامه توان بخشی، تمرینات فیزیوتراپی و پوشش های محافظ و طبی ازجمله این روش ها به شمار می روند. در ۵۰ درصد موارد این روش ها برای درمان بیماران مورد استفاده قرار می گیرند. متخصص ارتوپد در صورت عدم بهبود علائم بیمار از عمل جراحی برای کنترل وضعیت استخوان یا مفصل استفاده می کند. واقعیت این است که تا پیش از سال ۱۹۰۰ پزشکان بر این عقیده بودند که متخصصان ارتوپد نباید از جراحی برای بهبود وضعیت بیماران استفاده کنند؛ اما در اوایل سال ۱۹۰۰ درمان جراحی نیز در این زمینه مورد استفاده قرار گرفت.

 

انواع اعمال جراحی متخصصان ارتوپدی

انواع روش های جراحی مورد استفاده توسط بهترین متخصص ارتوپد عبارتند از:

 • فیکسچر داخلی؛ نگه‌داشتن استخوان های شکسته در کنار هم با استفاده از پیچ و مهره یا سایر تجهیزات
 • آرتروسکوپی؛ مشاهده دقیق فضای داخل مفصل با استفاده از لوله مجهز به دوربین (آرتروسکوپ)
 • جایگزینی مفصل؛ جایگزینی مفصل آسیب دیده به صورت کلی یا جزئی با پروتز
 • ترمیم رباط یا تاندون به کمک بافت بدن خود بیمار یا بافت اهدایی از سایر افراد
 • استئوتومی؛ برش و تغییر مکان استخوان به منظور اصلاح ناهنجاری
 • فیوژن؛ جوش دادن استخوان های آسیب دیده با استفاده از میله
 • عمل جراحی اعصاب محیطی شامل پیوند، دوختن و ...
 • آرتودز؛ خشک و بی حرکت کردن مفصل
 • پیوند استخوان

بهترین متخصص ارتوپد در تهران

سخن پایانی

بروز مشکل در هر یک از بخش های بدن توسط شاخه ای از عمل پزشکی تحت درمان قرار می گیرد. مشکلات سیستم اسکلتی عضلانی نیز توسط متخصصان ارتوپدی کنترل و درمان می شوند. بهترین متخصص ارتوپد در تهران یا سایر شهرها با بهره گیری از تجربه و تخصص کافی می توانند در رابطه با تشخیص و درمان اختلالات مفصلی و استخوانی به بیماران خدمت رسانی کنند. البته برای دریافت نتیجه مطلوب تر از درمان، مراجعه به افراد دارای فلوشیپ یا فوق تخصص در زمینه ای خاص توصیه می شود؛ به عنوان مثال می توان به زانو، ستون فقرات، لگن، دست و ... اشاره کرد. شما عزیزان می توانید در رابطه با مشکلات مربوطه خصوصاً زانو به دکتر مصطفی شاهرضایی متخصص ارتوپد و متخصص زانو مراجعه نمایید.

آدرس مطب پاسداران:

تهران – خیابان پاسداران – چهارراه پاسداران – پلاک ۴۹۲ – ساختمان ۳۷۰ – واحد ۱۴

22573339 - 22571658

آدرس سایت ایشان:

www.dr-shahrezaie.com

کپی